Bilecik’teki barınakta iyileştirilen iyesiz hayvanlar eğitim bilimi verilmeden doğaya bırakılmıyor

Bilecik’in Osmaneli ilçesinde kurulan efsanevi hastanesinde rehabilite edilerek yetişek verilen iyesiz hayvanlardan bazıları saf ortamına bırakılıyor, kimileri ise sahiplendiriliyor.

Osmaneli Belediyesince 3 bin metrekare alanda nesir edilen hayvan barınağı, iş adamı Doğan Zaimoğlu’nun destekleriyle büyütülerek 8 kamer evvel hayvan hastanesine dönüştürüldü.

Tesise getirilen sahipsiz hayvanat sağlıklaştırma, kısırlaştırma ve eğitimlerinin arkası sıra Osmaneli Hayvanları Siper Yaşatma ve Sahiplendirme Derneği, sosyal medya, görsel yayın ve belediyenin web sitesi yoluyla sahiplendiriliyor ya de doğal hayat alanlarına bırakılıyor.

Son teknolojik cihazlarla kamu tıbbi müdahalelerin yapılabildiği, “efsanevi oteli” olarak birlikte bakım veren barınakta bugüne büyüklüğünde 2 bin sahipsiz hayvan kısırlaştırıldı, 500 kapik sahiplendirildi.

Osmaneli Şehremini Münür Delimsirek, AA muhabirine, kısaca 40 bin metrekare alanda barınak, efsanevi hastanesi ve efsanevi oteli niteliğiyle ruh gösterdiklerini söyledi.

Merkezin imkanlarını geliştirebilmek amacıyla Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Tıp Fakültesi ve iş kadını Zaimoğlu’nun katkılarıyla 7 milyon teklik bütçeli laboratuvar kuracaklarını tamlayan Delice, “Bunlar tamamlandığında laboratuvar araştırmaları birlikte gerçekleştirilecek. Hem adam sağlığı hem efsanevi sağlığı açısından hem üstelik hayvanlarımızın korunması anlamında adamakıllı bire bir alan düz yazı ediyoruz. Burada hemen çıkmaz hayvanları değil hele çevremizde balaban ve küçükbaş hayvan yani yöredeki efsanevi cinslerinin geliştirilmesi yönünde dahi ayrı tesislerimiz olacak.” dedi.

“Belediyelerimiz barınaklarda muhakkak hayvan eğitmenleri bulundurmalı”

Uray Keyif İşleri Müdürü ve Hayvan Hastanesi Başhekimi Abdullah Süslü de yalnız ilçeye yönelik değil, Bilecik’e ve mıntıka illerine bakım fail ayrımsız organizasyon kurduklarını dile getirdi.

Sahipsiz hayvanların hizmet ve tedavilerinin yapılması amacıyla rehabilitasyon merkezinin kapasitesini artırdıklarını, hayvan hastanesiyle bilcümle kuvvetli engelleme edebilecek konuma geldiklerini anlatan Şık, “Merkezimize sokak hayvanlarımızla ait gelen şikayetlerin ardından önce etapta özenle belediye çıkmaz hayvanları ekibi aracılığıyla şikayet mahallinden alınarak, hastanemizde müdahalesi yapılıyor. Tedavilerinden sonra vasektomi ve sağlıklaştırma, sahiplendirme çalışmaları yapılıyor.” diyerek konuştu.

Apiko, köylerdeki sahipsiz hayvanlara birlikte ulaşabilmek amacıyla İl Hususi İdaresi ile protokol imzaladıklarını, bu sayede çalışma alanlarını genişlettiklerini aktardı.

Hayvanları sahiplendirmeden evet birlikte natürel dirim alanlarına bırakmadan önceki eğittiklerini vurgulayan Tetik, şu ifadeleri kullandı:

“Ruh sağlığı yerinde olan hayvanları kavrayışsız bırakmaktayız. Can Kuşu sağlığı durumunda sıfır hayvanları terbiye alanımızda eğittikten sonra eğitilmiş ayrımsız şekilde aldığımız bölgeye ansız bırakarak, o bölgenin elan sakıncasız olmasını sağlayıcı ayrımsız faaliyet içindeyiz. Belediyelerimiz barınaklarda muhakkak efsanevi eğitmenleri bulundurmalılar. Hayvan eğitmenleri, can kuşu sağlığı çöp tenekesi hayvanların ruh sağlığını düzeltip bulundukları bölgeye bırakılmalarını sağlamaktadırlar. Bu bile mümkün ısırık vakalarına, umulur kuduz vakalarına, beklenir saldırış sonucu yaralanma vakalarına veya trafik kazası sonucu yaralanan zooloji itibarıyla önlemlerin alınma noktasında önem en etmektedir.”

Abdullah Şık, agresif köpeklerin, barınakta çıkmaz hayvanı eğitmenlerince ruh sağlığının düzeltildiğini vurgulayarak, “Onları sosyete içinde gezdirerek, agresif köpeklerin arasında dolaştırıp davranışsal özellikleri göstererek eğitmekteyiz. Eğitildikten sonra can kuşu sağlığı düzgünleşen, davranış bozukluğu giderilen hayvan tekrar alındığı bölgeye bırakılmakta veya sahiplendirilmekte.” diye konuştu.

Share: