Beyoğlu Ekin Yolu, 23 Ekim’e kadar 6 bin sanatçıyı ağırlayacak

Ekin ve Turizm Bakanı Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu’nun firez nutuk hayatındaki önemine ilgilendiren, “Beyoğlu tekellüm, hars, yenilik üretir. Beyoğlu herhangi bir kalem ilklerin yaşandığı bire bir yerdir. Bu Beyoğlu’nun misyonudur.” dedi.

Türkiye Firez Yolu Festivalleri bünyesinde planlı “Beyoğlu Firez Yolu Festivali”, rastgele periyot birbirinden farklı çokça sayıda etkinliği sanatseverlerle buluşturuyor.

Demircan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 23 Ekim’e büyüklüğünde konser, işporta, eylem ve söyleşilerin da arasında bulunduğu binden çok etkinlikle 6 binden çok sanatçıyı ağırlayacak festivali anlattı.

Şehirlerde firez festivalleri yapmanın bir ayin olduğunu belirten Demircan, dünyanın bir nice yerinde kent eksenli kültür festivalleri yapıldığını ve İstanbul’da birlikte henüz geçmiş benzer organizasyonların hayata geçirildiğini söyledi.

“Hars Yolları kavramı zihnimizde netleşti ve aksiyon aldık”

Ahmet Misbah Demircan, Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Galata Kulesi, Atlas Sineması, Himmet Sineması, Galataport kabilinden mekanların serencam yıllarda yapılan çalışmalarda baştan halkın hizmetine sunulduğuna dikkati çekerek, “Bu aks üzerinde hars kurumlarının yeniden hayata geçmesi münasebetiyle tıpkısı hayatiyet oluştu. Bu cümbüş katıksız adına kurumlar açılırken ortamında ara sıra kültürel faaliyetlerin yapılmasını dahi gündeme getirdi. Bunların gündeme gelmesiyle ‘Firez Yolları’ kavramı dahi zihnimizde netleşti ve iş aldık.” dedi.

Beyoğlu Hars Yolu Festivali’nin 12 ay zarfında üçüncü sefer düzenlenmesinin bu aksiyonun ayrımsız sonucu olduğuna işaret fail Demircan, festivalin veriminden mutlu oldukları için Vekâlet yerine festivali Ankara, Diyarbakır ve Çanakkale’ye da taşıdıklarının altını çizdi.

“Beyoğlu İstanbul’un özü özetidir, ilklerin yaşandığı yerdir”

Demircan, Beyoğlu’nun seçkin çeşit somut olan ve somut sıfır mirasın ve sanatın yaşatıldığı tarihi tıpkısı cihet olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Anadolu’nun özü, özeti aynı site varsa İstanbul’dur. İstanbul’un özü özeti üstelik Beyoğlu’dur. ‘Beyoğlu ayrımsız masalhane bire bir hayalhanedir.’ der edebiyatçılar. Beyoğlu tekellüm, ekin, teceddüt üretir. Beyoğlu rastgele türlü ilklerin yaşandığı ayrımsız yerdir. Bu Beyoğlu’nun misyonudur. Beyoğlu’nun özellikle işi sanattır. Bu laf hem adamakıllı sanatlar hem mimarlık hem bedii hem moda hem gastronomidir. Bütün rastgele şeyin toplandığı tıpkısı yerdir ve bu de sanattır yani. Zımnında Beyoğlu’nun böyle benzeri misyonu var. Beyoğlu ayrımsız kaymakamlık olmanın ötesinde sınırları sınırsızdır.”

Son 20 yılda yapılan bir nice görüşme ve hars yatırımının Beyoğlu’nda hayat bulduğuna aksan fail Demircan, “Bu politikanın her an kendini göstermiş olması bizi de sevindiriyor. Gerçekte bu kesim üzerinden ayrımsız sanat ve hars mekanının sağlamlaştırma edilmesi hoppadak buranın değil Türkiye’deki bilcümle kültürel, sanatsal kurumların üstelik desteklenmesi anlamına geliyor. Çünkü buranın bütün Türkiye ile dünyayla ilişkileri var.” ifadelerini kullandı.

“Artist atölyelerine, sergi salonlarına ilgi yutmak istiyoruz”

Icra Vekili Yardımcısı Demircan, etkinliklerin AKM ve Galataport’un beraberinde Kuledibi, Taksim Camii, Iş Sineması, Saten Sineması, Tarık Galibiyet Tunaya Kültür Sarayı, Galata Mevlevihanesi, Çukurcuma ve Boğazkesen gibi muhtelif mekanlarda gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Mekanların işlerine üstelik ilgi çekmeye çalıştıklarını kaydeden Demircan, “Bunlar esas hamal mekanlar amma onun beraberinde sekunder tıpkısı sürü irili ufaklı sanatkâr atölyeleri, işporta salonları var. Onlara elan birlikte dikkati kaplamak istiyoruz. Bu hars rotası içerisindeki temas düzlük, gastronomisiyle mutfağıyla bile bire bir sanattır.” değerlendirmesinde bulundu.

Demircan, Beyoğlu’nda konaklayan haddinden fazla sayıda ecnebi turistin üstelik 3 hafta süren etkinliklere katılma fırsatı bulacağına işaret etti. Bu anlamda müspet tepkiler aldıklarını belirten Demircan, insanların festival süresince düzenlenen etkinliklerle şehrin rengini ve tadını beğendiğini ifade etti.

“Beyoğlu Hars Yolu Festivali”, tiyatrodan sinemaya, edebiyattan dansa, müzikten dijital sanata, sergiden sohbete geniş şümullü tıpkı kültür laf deneyimi yaşatarak, 51 mekanda, 88 mağaza ve 5 celi hava sahnesinde gerçekleştiriliyor.

İstanbul’un kültürel mirasını gelecek kuşaklara aktarıp dünya sahnesine taşımayı amaçlayan curcuna, AKM’den başlayıp Galataport’a vasıl 4,1 kilometrelik aynı rotayı kapsıyor.

Share: