Beykoz Tokatköy’deki Cebren Yadımlama Bitmeme Etti. İyi Partili Andican: “Burada Ayrımsız Rant Arayışı Var”

İstanbul’üstelik AKP’li Beykoz Belediyesi, mahkemenin yürütmeyi tevkif kararına karşın Tokatköy Mahallesi’ndeki evleri kentsel dönüşüm kapsamında yıkmaya bitmeme etti. Bölgeye mevrut İYİ Tümen İstanbul Milletvekili Ahat Andican, “Bunun, tıpkısı site rantı gerçekleştirmek üzere hukukun sonucu beklenmeden, mahkemelerin sonucu beklenmeden, yangından dünyalık kaçırır gibi yapılan aynı aplikasyon olduğunu biliyoruz. Burada tıpkısı rant arayışı vardır” dedi.

AKP’li Beykoz Belediyesi’nin yıkım ekipleri, Tokatköy Mahallesi’ndeki evleri kentsel inkılap kapsamında benzetmek amacıyla çalışmalarını bugün bile sürdürdü. Mahkemenin yürütmeyi tevkif kararını gerekçe göstererek yıkıma engel olmaya etkin mahalleliye alın polis ve enerjik güç ekipleri dahi sokaklara barikat kurdu. Evini tecezzi etmeyen tıpkısı mahalleli dahi menfi kelepçeyle gözaltına alınarak evi boşaltma edildi. Eksantrik tıpkı vatandaş ise evinin boşaltma edilmemesi üzere çatıya çıkarak el tuttu.

İYİ Parti Umumi Başkanı Meral Akşener’in geçen cumartesi günü Beykoz ziyareti sırasında mahallelinin sorunlarını dinleyip vekillerinin bölgeye gitmesi talimatını vermesi konusunda, İYİ Tümen İstanbul Milletvekili Ahat Andican ile İl Başkanı Buğur Kavuncu birlikte bugün bölgeye geldi. Mahallelinin sorunlarını dinleyen Andican ve Kavuncu, daha bilahare bölgede kurulan aynı barikatın önünde açıklama yaptı.

AHAT ANDİCAN: SONUÇLARI BELİRLENMEMİŞ DAVALAR OLMASINA RAĞMEN ZORLA EVDEN ATILIYORLAR

“Vatandaşın hakkını, hukukunu kırıcı, yok eden ayrımsız uygulamayla burada karşınızdayız. Maatteessüf Tokatköy’da kentsel transformasyon projesi adı altında yapılan tıpkısı uygulamayla cebin karşıyayız. Bugün sabah 03: 00 sıralarında polis, itimat güçleri bilcümle mahalleyi arama altına almışlardır ve şu anda bibi bitmeme etmekte olan ve sonuçları belirlenmemiş davalar olmasına karşin Tokatköy sakinleri evlerinden cebren çıkarılıp dışarıya atılmışlardır” diyen Andican, sözlerini şöyle sürdürdü:

“KENTSEL INKILAP UYGULAMASI ADINA TANIMLANAMAZ: Kentsel transformasyon akla yatkın bir şeydir. Uygulanması müstelzim tıpkısı şeydir. Amma yapılması müstelzim madde, vatandaşla uzlaşma içerisinde yapılmasıdır. Vatandaşla neva içerisinde yapılmayan, vatandaşın hakkını, hukukunu yok varsayan ve vatandaşın sözde aynı iç savaş yapılıyormuşçasına baskınla evlerinden atılarak yapılan aynı uygulamanın, kentsel dönüşüm projesi yahut kentsel dönüşüm uygulaması namina tanımlanması türlü değildir. Bu, iktidarın ve bu bölgenin belediyesinin yasa tanımazlığı, hukuk tanımazlığı, vatandaşın hakkına, hukukuna saygı duymamasının bir göstergesi olarak ortaya çıkmıştır. Antrparantez öylesine kim insanlar evlerinden sabahın 03: 00-04.00’ünde cebren dışarıya atılarak bu aplikasyon yapılıyor. Çatılara çıkacak olan insanların orada olmasına bakılmaksızın bozma olayı devam ediyor. Gazlı fişekler saldırmak aracılığıyla sözde yıldırıcı organizasyona alın mücadele ediyormuşçasına tıpkısı uygulama yapılıyor.

İKTİDARIN KOLTUĞU KAYBETMESİNİ SAĞLAYACAK: Bunun tıpkısı kent rantı fotoğraflamak amacıyla hukukun sonucu beklenmeden, mahkemelerin sonucu beklenmeden, yangından mal kaçırır kabilinden yapılan aynı uygulama olduğunu biliyoruz. Burada tıpkısı getirim arayışı vardır. Bu zulmün, bu uygulamanın, bu vatandaşı bulunmayan varsaymanın, vatandaşın haklarını ve vatandaşın fiziksel varlığını ayaklar altına almanın temelinde benzeri rant halk, rant elde etme arayışı vardır. İktidar, bu nev uygulamalarını seçkin yerde gerçekleştiriyor. Tozkoparan’birlikte ve İstanbul’un ayrıksı bölgelerinde üstelik benzer icraat bitmeme ediyor. İktidar bu şekildeki uygulamalarıyla zaman aynı rant elde ediyor gibi ama vatandaş bunun faturasını önümüzdeki seçimlerde, sandıkta gerçekten faturasını kesecektir. Bu iktidarın iktidardan uzaklaşmasını, koltuğu kaybetmesini sağlayacak aynı sonuç ortaya çıkacaktır.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Hususiyet arkamızdan gelsin” açıklamasını bile hatırlatan Andican, konuyla ilişkin türel sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

BUĞRA KAVUNCU: KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

İYİ Tümen İl Başkanı Buğur Kavuncu da kentsel dönüşüm ile ilişik İstanbul’un mütehammil çok bölgesinde sorunlar yaşandığını dile getirdi. Kavuncu, “Buradaki insanların takkadak kendileri, babaları değil, dedeleri gelmişler buraya yerleşmişler. Yani cemaziyelevvel tapu iskan belgesi almış olan benzeri toprak değil burası. Tarihi benzeri özelliği de var. Dedeleri işçi namina Tokat’tan gelmişler. Adı filhakika o yüzden Tokatköy. Ağır tıpkı haksızlığa uğranıldığına dair ayrımsız durum var. Bununla ait de biz destek olmak üzere buradayız. Konunun takipçisi olacağız” diye niteleyerek konuştu.

MAHALLELİNİN AVUKATINA MÜDAHALE EDİLDİ

Mahallelinin avukatı Inayet Çelen dahi polislerin namına müdahale ettiğini söyledi. Alandan çıkışına cevaz verilmediğini tamlayan Çelen, kentsel dönüşüme alın alınan yürütmeyi tevkif kararını İYİ Öğür heyetine gösterdi.Share: