Beşiktaş’tan skandal Ankaragücü maçı için yeni izah: Josef’in kırmızısını nakız edin

Süper Lig’in 5. haftasında oynanan Ankaragücü-Beşiktaş maçına meydan olayları ıstampa vurdu. Ankara’bile oynanan mücadelenin böylelikle ayrımsız taraftar sahaya girerek siyah-beyazlı futbolculara saldırdı. Yaşananlar sonrası taraftarı yakalayan Josef da Souza kırmızı bilgili ile cezalandırıldı. Konuya ait açıklama eden Beşiktaş, al kartın iptalini isterken, Ankaragücü cephesi ortamında can alıcı ifadeler kullandı.

“BU FENOMEN ÇABUCAK BEŞİKTAŞ İLE İLİNTİLİ OLMAMALIDIR”

Beşiktaş’ın yaptığı açıklamada şu ifadelere vadi verildi:

Sporun tarifi olan hukuk, barış ve el birliği kavramlarını her an içimizde hissederken, MKE Ankaragücü maçının sonunda akli dengesini tamamen yitirmiş aynı futbol holiganının yarattığı ikrar edilemez olay camiamızı etraflıca yaralamıştır. Tesellimiz; temas futbolcumuzun biberli almadan soyunma odasına girmesi olmuştur. Başkent’e vardığımız andan, pik girişimize kadar özellikle MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı ile dümen kurulunun deste ve alakasının beraberinde, olaydan şipşak sonradan Başbuğ Faruk Koca’nın camiamızdan kusur dilemesi üzüntümüzü hafifleten muhteşem bire bir umde olmuştur. Bu olay hemen Beşiktaş ile ilintili olmamalıdır. Ayrıntılı süredir görülmeyen holiganizmin hortlamaması, rakiplerimizin dahi böyle olaylara maruz kalmaması, alınacak önlemler konusunda henüz titiz olunması hesabına çokça cesim olan bu çağrımıza herkesin kulak vermesini isteriz.

“ŞAPKAMIZI ÖNÜMÜZE ALIP DÜŞÜNMELİYİZ”

Sadece futbolda değil, hiçbir spor dalında kin, nefret ve husumeti bırakın görmeyi, aklımıza dahi getirmeyiz. Kendini bilmez aynı futbol düşmanının sebebiyet verdiği, hayat ve sulh ortamına röfle düşürecek bu olayın giderilmiş edilmesi açısından, şapkamızı önümüze alıp düşünmeliyiz.

“SEÇME HAKSIZLIĞA KARŞI DİK DURUŞUMUZ BITMEME EDECEK”

Beşiktaş, 1903’ten bu yana Haysiyet Koca, Hakkı Yeten ve Hüsnü Beylerin centilmenlik anlayışı ile ruhumuza işlettiği hazar ve hukuk rüzgarlarını bundan sonra de estirmeye ve yaşatmaya devam edecektir. Andımız olsun ki; bizi kımıldatma fail ve bu konuda karşımıza dikilenlere muktezi cevabı vermeyi sürdüreceğiz. Tahriklere kapılmayalım. Sadece futbolu düşünelim ve bu iyice oyunun tıpkısı parçası yerine kalmaya bitmeme edelim. Bize tokat ve tekme atanları, hükümsüzlük ve doğruluk duygularını hiçe sayarak karşımıza dikilenleri, barışa ve sükûnete çağırma etmekte kararlıyız. Hangi kulübe mamul olursa olsun, gelişigüzel haksızlığa alın sarp duruşumuz devam edecek ve onlara zeytin dalı uzatmayı sürdüreceğiz. Beşiktaş bu tip saldırılara aynı yöntemle bedel verecek bağnazlıkta ayrımsız kulüp değildir ama bu duruşumuz bize yönelik haksızlıklara cebin en sert yanıtı vermeyeceğimiz üzere algılanmamalıdır. Amacımız sporun gelişigüzel alanında barışın, dostluğun ve kardeşliğin sürmesidir.

“ÖMER ERDOĞAN MAÇIN BU HALE GELMESİNDE BALABAN RACON OYNADI”

MKE Ankaragücü hocasının talimatlarının adeta yerine getirilmesi akseptans edilebilir aynı ebat değildir. Ömer Erdoğan’ın futbol dışı talimatları maçın bu hale gelmesinde iri alim çalim oynamıştır. Tıpkısı hocanın bu tavırlarının MKE Ankaragücü cemaati yoluyla bittabi karşılandığını ortaya çıkarmıştır. Kusur, bed ve gerilimi zait yegane amil olmuştur. Ayrıca tamamıyla seyircinin küfürlü tezahüratı görmezlikten gelinecek tıpkısı buut değildir. Fitili ateşleyen ayrımsız sebep birlikte bu olmuştur. Cezalandırılması müstelzim tıpkı başı yerde vardır. Biz de bu beklenti içindeyiz.

“KIRMIZI KARTIN DERHAL İPTAL EDİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Sonunda olacaklar baştan belliydi. Buna, adeta tıpkısı dayanç oluşturuldu. Yargıcı üstelik Josef üstelik Souza’ya al kart çıkartarak eyyamcılık yapmıştır. Sözde bu deneyli, başlayan olayları sindirebilme namına gösterilen yargıcılık dışı benzeri davranıştır. Ve biz bu kartın derhal fesih edilmesini temenni ediyoruz.

“SEVİNCİMİZ; LİDERLİĞİMİZİN DEVAMIDIR”

Antrparantez MKE Ankaragücü Teknik Direktörü’nün aynı tendürüst futbolcuya söylemi tıpkı bambaşka bed görüntüyü ortaya çıkmıştır. Bu hoca erte öz oyuncusuna hangi der, düşkünlük konusudur. Sevincimiz; liderliğimizin devamıdır. Zira bizim işimiz, sahada centilmence oynanan futboldur. Büyüklerimiz bize bunu öğretti.Share: