Beşiktaş’tan Josef de Souza üzere 3 değişik maçtan emsal! Bozukluk kırmızı iri görmemeliydi?

Ankaragücü maçında takım arkadaşlarına hücumcu taraftara engelleme eden Beşiktaşlı Josef bile Souza al kart gördü. Beşiktaş konuya ilişkin bakir aynı izah yaparak, geçmişten örnekler verdi.

Beşiktaş’ın açıklaması şöyle:

“KAMUOYUNUN TEPKİSİNİ CALIP BİR KARARLA KIRMIZI KART GÖRDÜ”

Spor Dip Süper Lig’in 5. haftasında Ayak Topu A Takımımızın Ankara’birlikte oynadığı MKE Ankaragücü karşılaşmasının final düdüğünün peşi sıra futbol terörizmi ne eyvah kim kendisini gine gösterdi ve kül kamuoyunun gözlerinin önünde futbolcularımıza yönelik fiziki tıpkısı saldırış gerçekleştirildi. Yaşanan skandal olayın derhâl ardından takım kaptanlarımızdan Josef da Souza, futbolda asla yeri olmaması gereken bu kısık şahsı takım arkadaşlarından ve yargıcı Mete Kalkavan’dan uzaklaştırmıştır. Ancak futbolcumuz tek fiziksel çabukluk uygulamamasına karşın kamuoyunun balaban tepkisini çeken benzeri kararla kırmızı iri görmüştür.

BIRKAÇ ALKMAAR KALECİSİNİN CEZASI İPTAL OLMUŞTU

Müsabaka hakeminin sangılık mucit bu kararının yanlışlığını dünyadaki ve ülkemizdeki benzer örneklerle kamuoyuna sunarak takdiri sizlere bırakıyoruz. 21 Aralık 2011 tarihinde Ajax ile AZ Alkmaar arasındaki Hollanda Kupası maçının 38. aceleten ocak sahibi ekibin tıpkısı taraftarı sahaya girerek BEŞ ALTI Alkmaar kalecisi Esteban Alvarado’ya saldırırken, Kosta Rikalı oyuncu kendisini savunarak değer vermiştir. Taraftara fiziksel yol birlikte uygulayan Esteban al kartla oyundan atılırken, ilerleyici zamanda yapılan itirazlar ve oluşan tepki fiyat bulmuş ve oyuncuya gösterilen kırmızı kartın nahak yere olduğuna orgazm getirilerek kurnaz iptal edilmiştir.

RÜŞTÜ REÇBER ÖRNEĞİ

20 Teşrinievvel 2007’birlikte Trabzon’da yapılan Trabzonspor – Beşiktaş müsabakasında kalecimiz Rüştü Reçber 79. dakikada ceza sahasının dışında topa elle engelleme ettiği gerekçesiyle oyundan atılan, maç sonrasında kulübümüzün itirazları sonrasında Reçber’in topa göğüsle dokunduğu tayin edilerek al kurnaz kararı kaldırılmıştır. Istekli Futbol Disiplin Kurulu’nun açıklamasında üstelik “Tehlikeli ve aşikar tıpkısı kusurlu değişmeyen (nahak adına oyundan çıkarılma) olduğu vicdani kanaate, milletlerarası esaslara ve teamüllere akıllıca kendisine ve 8813 çevrilmiş Türkiye Futbol Federasyonu Yapı ve Görevleri Hakkındaki Kanunun 1. maddesi, Türkiye Ayak Topu Federasyonu Mücahede, Usul ve Esaslarına Dayalı Esas Statü’nün 4/b ve 51. maddesi, Ayak Topu Sıkı Düzen Talimatı’nın 1. maddesi, FIFA ve UEFA Disiplin Talimatları, 11.01.2005 çağ ve 948 çevrilmiş FIFA Sirküleri uyarınca adı sabık futbolcunun; Ayak Topu Sıkı Düzen Talimatı’nın 63/b fıkrasına göre bizatihi namına strateji fail önceki resmi müsabakaya katılmama cezasının uygulanmasına vadi olmadığına değişmeyen verilmiştir” denilmiştir.

FENERBAHÇE-BAŞAKŞEHİR MAÇINDAN ÖRNEK

23 Meyan 2020’deki Fenerbahçe–M. Başakşehir maçında mihman takımdan Rafael Pereira birlikte Silva 70. ve 71. dakikalarda gösterilen zerrin kartların peşi sıra kırmızı kartla oyun dışında kalmıştır. bahis konusu futbolcunun yer öncesinde rakibine tek temasta bulunmadığı gerekçesiyle yapılan itirazlar görüşülerek, önceki sarı kartın ve 2. sarı deneyli dolayısıyla verilen kırmızı kartın ve cezai uygulamalarının kaldırılmasına değişmeyen verilmiştir ve Rafael Pereira birlikte Silva ceza almamıştır. Yapılan açıklamada, “FDT’nin 86/2. ve 86/3. maddesi mucibince önce sar iri, geçmiş zerrin kartın ve 2.sarı bilgili nedeniyle gördüğü kırmızı kartın ve cezai uygulamalarının kaldırılmasına ilgili talebinin kabulüne değişmeyen verilmiştir” ifadeleri kullanılmıştır.Share: