Belediyenin 11 almanak sililik işçisi Cizre’nin duvarlarını resimlerle süsledi

Cizre Belediyesinin 11 yıllık saflık işçisi 42 yaşındaki Mehmet Aydın, resim yeteneğiyle ilçenin duvarlarını tuvale dönüştürdü.

Şırnak’ın Karageçit köyünde cıvıl cıvıl Ziyalı, yıldırı nedeniyle 1987 yılında ailesiyle evvel Cizre’ye daha bilahare İstanbul’a büyümek zorunda kaldı.

Küçük yaştan itibaren foto özne Ziyalı, 1998’da İstanbul’de önceki kişisel suret sergisini açtı.

Yıllar sonraları Cizre’ye dönen 11 çocuklu ailenin arz nazik oğlu Görgülü, tıpkı yandan eğitimini sürdürürken sair yandan birlikte karı bütçesine yardım temin etmek amacıyla çalıştı.

Cizre ilçesinde belediyeye 2011 yılında taşeron işçi olarak alınan Görgülü, farklı üniversitelerin “Bina Ressamlığı”,”Fotoğrafçılık ve Kameramanlık” ile “Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı” programlarından mezun oldu.

Resme olan kabiliyetinin ayırt edilmesi üzerine eğreti adına Ekin ve Toplumsal İşler Müdürlüğünde görevlendirilen Kültürlü, 4 aydan bu yana Cizre’deki duvarlara ilçenin tarihi ve kültürel değerlerini resmediyor.

Entelektüel’ın duvarlara resmettiği, Hazreti Nuh Peygamber ve İsmail Ebul-İz Umum-Cezeri türbeleri, Ulu Cami, Hamidiye Kışlası, Mehmet Koca Kasrı, ünlü İslam düşünürlerinden Molla Ahmed Ciziri’nin ders verdiği, dönemin üniversitelerinden biri olan Kırmızı Medrese, dengbejlik kültürü ve Cizre’dahi 1450-1451 yıllarında yaşanan, birbirine aşırılmış olan ancak kavuşamayan iki tüvana olan Mem ile Zin’in resimleri büyük bağ görüyor.

“Sanatı hayatın ayrımsız parçası olarak görüyorum”

Mehmet Işıklı, AA muhabirine, ilçedeki ayrımlı duvarlara değişik boya ve tekniklerle resimler yaptığını belirterek, resimlerde kara nev tekniğinin yanı sıra yapışkan, besili ve akrilik boya kullandığını söyledi.

“Sanatı hayatın bire bir parçası olarak görüyorum. Nutuk benim amacıyla hayattır. İnsanın özlük kültürünü ve değerlerini duvarlara resmetmesi balaban aynı mutluluk ve kader.” ifadelerini kullanan Okumuş, ilçenin tarihi ve kültürel değerlerini gelecek nesillere aktarma etmek amacıyla duvarlara resmettiğini belirtti.

Resimlerin beğeniyle karşılandığını, görenlerin “Keşke daha evvel yapılsaydı” dediğini nâkil Aydınlık, duvar resmi yapmayı bellemek isteyenlerin olduğunu de kaydetti.

“Yeteneğinden faydalanıldı”

Cizre Belediyesi Hars ve Toplumsal İşler Müdürü Cüneyt Sıcakkanlı de belediyede kovanlık işçisi yerine etkin Mehmet Aydınlık’ın gösterici yeteneğinden faydalanmak istediklerini belirtti.

Resimlerle kaymakamlık genelinde pir benzeri fon oluşturduklarını kaydeden Munis, “İlçemize gelen evcil ve yabancı turistler bu kaynak karşısında saf cazibe yapıyorlar.” dedi.

Görgülü’ı mahsul alabilecekleri benzeri pozisyonda değerlendirdikleri için memnun olduklarını rapor eden Adamcıl, ilçede bu çeşit çalışmaların devam edeceğini, henüz güzelce tıpkısı şehir görüntüsü üzere hizmeti sürdüreceklerini belirtti.

“Cizre’nin sokaklarını güzelleştiriyor”

Vatandaşlardan Songül Bronz yapılan çizimleri haddinden fazla kalburüstü bulduğunu, ilçenin tarihi ve kültürünü yansıtan resimlerin önünde foto çekimi yapılabildiğini dile getirdi.

Mecit Çağırcı ise Ziyalı’ın resimlerinin ilçeye mahiyet kattığını belirterek, “Cizre’nin sokaklarını güzelleştiriyor. Haddinden Fazla mutluyuz.” dedi.Share: