Beçin Antik Kenti iç kalede ölçülü kazıda kentin tarihine ışık tutan bulgulara ulaşıldı

Muğla’nın Milas ilçesinde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde kayran kayran ve Menteşeoğulları Beyliği’ne başkentlik yapmış Beçin Antika Kenti’ndeki bağırsak kalede düzenlenen kazı çalışmasında kâin sikke, seramik kaplar ve çeşitli buluntular turizme kazandırıldı.

Bölgenin bildirme koskocaman ören yerleri ortada kâin ve sene boyunca kazı çalışmaları sürdürülen Menteşeoğulları Beyliği’ne başkentlik yapmış Beçin Antik Kenti’nde, tarihi niteliği olan eserler dolaşma yüzüne çıkarılıyor.

Anadolu tarihinin okunabilen izlenebildiği hususi yerlerden olan antika kentte ahenkli yerine kazı çalışmaları yürütülüyor.

Birçok eserin ahit yüzüne çıkarıldığı çalışmalarda, ayakta küsurat tarihi yapılar restore edilerek turizme kazandırılıyor.

Hafriyat Heyeti Başkanı Bedel Pektaş, AA muhabirine, antika kentin tarihinin milattan ilk 2 binlere uzandığını, ana önemini Menteşe Beyliği döneminde kazandığını söyledi.

Kentteki birçok alanda kazı ve yenileme çalışması yürüttüklerini tamlayan Pektaş, “Bu yılki hafriyat çalışmaları türbe ve mezarlığın bulunduğu alanla iç kalede yürütülüyor. Mezarlığın bulunduğu alanda volta yollarının ibik ile ilişkisini kuran tıpkı bağlantı yolu belirleme ettik ve konservasyonunu yaptık. Şu anda çalışmalarımız bu alanda bitmeme ediyor ve mezarlar ortaya çıktıktan sonra restorasyonlarını tamamlayacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Mezar alanında Türk, Reze ve Er Osmanlı dönemlerinden çokça sayıda mezarla karşılaştıklarını anlatan Pektaş, bölgede kestirmece 200 büyüklüğünde mezar bulunduğunu, otların kapladığı biraz bakımsız durumda olan bölgeyi de gezilebilir bir arkaç getirdiklerini kaydetti.

– “Helenistik Döneme tarihlenen yapının çevresinde hafriyat çalışması yapıyoruz”

Eder Pektaş, çöz kalede surların girişi tarafındaki burçlarla beraber yenileme projesini alıştırmak amacıyla himmet yürüttüklerini anlatarak, bu kapsamda surların çöz kaleye nazır yönünde hafriyat çalışması yaptıklarını anlatım etti.

Daha evvel Helenistik Döneme tarihlenen aynı yapının bulunduğu yakınlarda hafriyat yaptıklarını anlatan Pektaş, şöyle konuştu:

“Yapının çevresinde kazı çalışmamız sürüyor. Burada dikdörtgen planlı tıpkı yapının içi boşaltılıyor. Sarnıç namına kullanıldığını düşündüğümüz tonozlu bölümün bağırsak kısmından de yer boşaltması yaptık. Bu bölümde üstelik nazik blok taşlar ortaya imdi. Bunun beraberinde Mutat, Helenistik, Bizans ve Roma dönemlerine ilgilendiren ara sıra buluntularla karşılaştık. Üst kısımlarda ise Reze ve Osmanlı dönemlerine ilişik buluntularımız var. Önceki yıllarda olduğu kabilinden bu yılki kazı çalışmalarımızda da buluntularımız yeniden az çok ensesi kalın. Hafriyat çalışmalarında Helenistik dönme ile Türk devrinden sırlı seramikler az çok sakil, bunun beraberinde mütenevvi dönemlere ait sikkeler var. Bunlar bize tarihleme üzere büyük ipuçları veriyor.”

Pektaş, bu alandaki kazı çalışması de tamamlandıktan sonradan ayrımsız yenileme projesiyle, antik kentin ferah ferah gezilebileceği ayrımsız rota ile bölgeyi turizme kazandırmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Share: