BBP Umumi Başkanı Destici, gündemi değerlendirdi

BBP Umumi Başkanı Destici’nin açıklamaları

BBP Genel Başkanı Destici, gündemi değerlendirdi:

“Vatandaş bu kadar tartı çekerken 5 siyasal partiye 4,5 bilyon liranın verilmesini makul bulmuyoruz. Bu anayasal, hukuki, aktöresel değildir, haramdır”

“(BBP’deki istifalar) Bizim üzere ayrımsız kayıp değildir”

TBMM – BBP Umumi Başkanı Mustafa Destici, siyasal partilere yapılacak Hazne sayesinde ilişkin, “Vatandaş bu büyüklüğünde rehavet çekerken 5 politik partiye, -isterse 10 olsun-, 4,5 bilyon liranın verilmesini akla yatkın bulmuyoruz. Bu anayasal, türel, aktöresel değildir, haramdır.” dedi.

Destici, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, Bartın Amasra’birlikte meydana mevrut beyaz zehir kazasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara müstacel iflah diledi.

Kazayı duygulu duymaz bölgeye gittiklerini anlatan Destici, devletin, bakanların, yetkililerin, kurtarma ekiplerinin üstelik orada bulunduğunu gördüğünü dile getirdi.

Destici, gaileli adına kurtarılan gâh maden işçilerini hastanede ülfet ettiğini rapor ederek, duydukları ve dinlediklerine rağmen kazayla ilişik temel sonucun yapılacak araştırmalar neticesinde ortaya çıkacağını kaydetti.

Türkiye’nin maden kazalarında, iştirakçi ölümlerinde ILO verilerine bakarak bol olmadığını savunan Destici, “İş güvenliği kurallarına uyulmaması ve mukteza tedbirlerin alınmamasından dünya meydana mevrut hisse senedi kazalarının, ölümlerin bu çağda temas gerekçeyle açıklama edilmesinin tür olmadığını düşünüyoruz. Türkiye, madencilerimiz ilkin kalkışmak üzere birlik çalışanların, devletin cimri denetimi altında, teknolojinin birlik imkanları kullanılarak güven zarfında çalıştığı ayrımsız devlet olmalıdır. Bunu milletimiz, işçilerimiz türe etmektedir ve anca de olacaktır.” diye konuştu.

Destici, bu konuda Türkiye’nin koca mesafeler aldığını ancak iştirakçi sağlığı ve aksiyon güvenliği üstüne alınması gereken mesafeler bulunduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İşçilerimizin ölümü, beyin, yaşadığı zorluklar üzerinden kimesne kendine siyasi perese elde etmeye çalışmamalı, bunu bir siyasi ranta çevirmeye çalışmamalıdır. Değişik taraftan hepimiz bire bir takrir verdik, encümen kuruldu. Kimin hatası, kusuru varsa bunlar meydana çıkacak ve adalet ettiği muameleyle dahi karşılaşacaktır. Kurumların eksiklik, noksanlıkları varsa bunlar da ortaya konacak ve onlar birlikte bedeli neyse bunu ödeyecektir.”

-“Bunu almak, atfetmek balaban benzeri erdemsizliktir”

Meclis’e sunulan bütçe teklifine bakarak siyasal partilere yapılacak Hazne yardımının 4,5 milyar teklik olduğunu dile getiren Destici, “Bu pespaye akla zarar, akıllara ziyan tıpkısı durum. Erdemli tıpkı sıfatla bile anılabilecek bir madde değildir. Bunu almak, vermek nazik ayrımsız erdemsizliktir.” dedi.

Destici, vatandaşın çektiği, antrparantez çekmediği sıkıntıları dahi gündeme getirerek algı oluşturmaya müteharrik CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu veya İYİ Fırka Genel Başkanı Meral Akşener’den, “Bu parayı Hazineye iade ediyoruz. Emekliye, dul-yetime, kimsesize verilsin. Bu haddinden fazla faziletkâr, aranjman yapılsın” demelerini beklemediğini söyledi.

CHP’nin 1 milyar 43,9 milyon, İYİ Fırka’nin ise 459,2 milyonu kasasına koyup koymayacağını soran Destici, “Vatandaş bu kadar yüklülük çekerken 5 siyasi partiye, isterse 10 olsun, 4,5 milyar liranın verilmesini makul bulmuyoruz. Bu anayasal, türel, aktöresel değildir ve bu haramdır. Rastgele siyasi parti kendi üyelerinden, yöneticilerinden aldığı aidatlarla siyasi yaşamını sürdürmelidir. Celal, siyasal partilere bu adım faziletkâr Kaynak yardımı katiyen vermemelidir. Bu kökleşmiş kaldırılmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

HDP’nin, PKK’nın politik şubesi olduğunu, bu partiye da 539,5 milyon liralık verileceğini fakat paranın dağdaki, Kandil’deki PKK’lılara, teröriste gideceğini tabir fail Destici, devletin bu parayla yıldırı örgütünü birlikte akçalanmış edeceğini istikbal sürdü.

Destici, bildirme azından yama davası sonuçlanana büyüklüğünde ödemenin askıya alınmasını istedi.

TBMM’ye mamure barışıyla ilgilendiren sundukları kanun teklifinin, imar affı olmadığını tamlayan Destici, teklifin, elan eski süreçte verilen yapı kayıt belgelerinin, yapıların ustalık incelemelerinde, peyk görüntülerinde ve peyk görüntü kabul etme tarihlerinde hatalar yapılması kabil nedenlerle alınamaması sebebiyle oluşan mağduriyetlerin giderilmesine müteveccih olduğunu kaydetti.

Destici, “Bitmeme eden mamure davalarını, BBP ve vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyetlere hal tedarik etmek için verdiğimiz kanun teklifi ile vurmak bönlük değilse ahlaksızlık ve utanmazlıktır. Bu ahlaksızlık ve utanmazlıklarını onların yüzüne vuruyorum.” diyerek konuştu.

BBP Minval Karar Dümen Kurulundan istifaya ilgili değerlendirmesinin sorulması konusunda Destici, Topluluk İttifakı karşısındaki iletişim araçları kuruluşlarının abartı ve dolma haber yaptığını savundu.

Bir süre ilk BBP Sinop el ve kaza teşkilatının istifa ettiği haberleri yapıldığına belen eden Destici, “İşte burada kaymakamlık başkanlarının bütünü. Yalan bilgi ulaştırmak deminden cürüm. Demincek bunu yapsınlar bakalım, bedeliyle yüz yüze kalacaklar. İşleri güçleri domates dolması selen duyurmak. İstifa fail biraz özlük da çıktı bizim alay malay dolaşma imkanımız kalmamıştı. İstifaları da camiamız, partimiz amacıyla filinta olmuştur. Kendilerine bundan sonraki hayatlarında mıhlı ömürler dilerim. Bizim üzere tıpkısı kayıp değildir. Ama domates dolması ve ilaveli kendisine servis edilmiştir.” ifadesini kullandı.

DÜRÜST Öğür ve MHP’ye yapılacak Hazine yardımı miktarının sorulması üstüne ise bunu söylemekte mahsur görmediğini tamlayan Destici, AK Tümen’ye 1 bilyon 961,3 milyon, MHP’ye 511,5 milyon teklik verileceğini dile getirdi.

Share: