Başkent’te çakarlı şalter denetimi

Başkente Ankara Itimat Müdürlüğü Gidiş Geliş Denetleme Bölüm Müdürlüğü ekipleri çakarlı anahtar denetimi gerçekleştirdi. Denetlemede destursuz kullanımı haram olan şimşekli fener lambalı vesait kontrol edilerek cezai muamele uygulandı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Trafik Fal Ofis Müdürlüğü ekipleri, Altındağ ilçesinde yolsuz şimşekli fener kullanan araçlara yönelik teftiş yaptı. Denetimde şimşekli fener çıra tertibatı kullanan araçlar teker teker durdurularak, müsaade belgeleri incelendi. Yolsuz Yöntemsiz şekilde çakar tertibatı kullanan açar sürücüsüne 1823 TL cezai iş uygulandı ve araca tertibatın sökülmesi için 7 dönüş cevaz verildi. Çakarlı aracın sahibi dışında kullanımında ise sürücüye ve mal sahibine değişik ceza kesilirken tertibatın sökülmesi için 7 günce süre veriliyor.

Çakar tertibatı bulundurmaktan cezai muamele makbul aracın şoförü, çakarların münhal olmadığını belirterek, “Herhalde resmi gelgel arabası, çakarı kullanmıyorum sarih değildi çakar. Ego kullanımının cezası olduğunu düşünüyordum. Artık neyse cezasını ödeyeceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Aynı şalter sahibi cezai muamelat uygulandıktan sonra ise “Yeni aldım ara bulucu. Çakarın olduğunu biliyordum ama kumandası değme şeyi yok. Şu zaman de kullanma dışı. Sökeceğiz, cezayı herhangi bir devir rastgele bölüm ödeme şansımız bulunmayan” dedi.

Aracında çakar tertibatı olma ihtimali bulunarak denetime takılan başka açar sahibi ise uygulamadan memnun olduğunu belirterek, “Adamakıllı ayrımsız özdek hep araçlarda bulunmaması geçişsiz. İstanbul’dahi umumi hakeza geçiyorlar ama bilmiyorum üs mi” ifadelerini kullandı. – ANKARA

Share: