Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, Bursa’da konuştu Açıklaması

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Cavit Erkılınç, “Biber Dolması olgun, dezenformasyon ve beşinci kol faaliyetlerinde basınımızı bire bir açar üzere kullanmaya çalışanların Matbuat İlan Kurumu’nu hedef alması bizler amacıyla sürpriz değil. Unutmayalım kim burada yeryüzü balaban zararı basınımız görüyor. Medyanın güvenilirliğine ilgili tartışmalar yaşanıyor. Basınımız dezenformasyonla mücadele etmeli ve güvenilir olduğu günlere yeniden kavuşmalıdır.” dedi.

Erkılınç, BİK marifetiyle kentteki bir otelde planlı “Gazete Sahipleri ve Temsilcileri Bölge Toplantıları”nın açılışında yaptığı konuşmada, BİK’in, vatandaşın domestik ve bölgesel haberlere ulaşması amacıyla kamuoyu görevi üstlenen yerel gazetelere aracılık hizmetleri soldurmak için kurulduğunu hatırlattı.

BİK’in sonuç dönemlerde adının sık sık gündemde düzlük almaya başladığını belirten Erkılınç, ekim ayında tıpkısı kat elan Meclis’e ati Basın Kanunu teklifinin gündeme gelmesiyle BİK’in elbette şekilleneceği konusunun konuşulduğunu aktardı.

Cavit Erkılınç, akıbet kanun teklifi çerçevesinde BİK’in amme kurumu olmasına rağmen değişik zemine çekilerek birçok tartışmanın öznesi haline getirilmeye çalışıldığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Hassaten Basın İlan Kurumu için medyayı yüklülük altına kabul etmek amacıyla kurulmuş kullanılmamış tıpkısı kurum imajı çiziliyor. Matbuat İlan Kurumu, 1961 yılında kuruldu. Amacı resmi ilanların adaletli bire bir şekilde dağıtılmasıydı. Tahminî 60 yılı aşkın sürede, temas dönemde fikir ve içerik farkı gözetmeksizin vasıta hizmetini başarıyla yürüttü ve inşallah yürütmeye üstelik devam edecek. Zaman BİK’in belli odaklar eliyle yıpratılmaya çalışılması bizi tek da şaşırtmıyor. Akıbet 20 yılda Türkiye’nin içeriden ve haricen kuşatılmaya çalışıldığı temas dönemde iletişim araçları kullanışlı bir aparat olarak göründü. İnanıyorum ki bu format vatanını, ülkesini dost, halkıyla barışık olan sizleri dahi fazlasıyla tasalı ediyordur. Dolma vukuf, dezenformasyon ve beşinci branş faaliyetlerinde basınımızı benzeri çevirgeç gibi kullanmaya çalışanların, Matbuat İlan Kurumu’nu misyon alması bizler amacıyla sürpriz değil. Unutmayalım ki burada sunma büyük zararı basınımız görüyor. Medyanın güvenilirliğine ilgili tartışmalar yaşanıyor. Basınımız dezenformasyonla savaş etmeli ve inanılır olduğu günlere gine kavuşmalıdır diyerek beklenti ediyoruz.”

“BİK, Türk basınının yeryüzü nazik destekçisidir”

BİK’in fariza ve yetkilerinin galiba olduğuna değinen Erkılınç, kurumun bunların dışına çıkarak siyasi değişmeyen alması, medya kuruluşlarının cezalandırılmasının maharet adına dahi mevzuat olarak dahi olanaklı olmadığını söyledi.

Erkılınç, “Matbuat İlan Kurumu, tıpkısı tecziye kurumu değildir. Türk basınının sunma nazik destekçisidir. Bizler çekicilik namına basına olan desteğimizi arttırarak devam ettirmenin yollarını arıyoruz. Evcil gazetelerimizi geleceğe taşıyacak projeksiyonu ortaya koymaya çalışıyoruz. Matbuat İlan Kurumu’nun ukubet verme yetkisi yoktur. Sıfır benzeri yetkinin eyleme dönüşmesi üstelik cins değildir. Tığ temas ceride veya dergiyi cezalandıramayacağımız gibi ödüllendiremeyiz. Matbuat İlan Kurumu hiçbir gazeteye ayrımcılık yapamaz.” diye konuştu.

“Cümle gayretlerimiz matbuat kuruluşlarımızı yıpranmamış çağa hazırlamaktır”

Evcil ceride sahiplerinin, işlerini geliştirmeleri, vakit kaybetmeden basılı yayınlarla kalmayıp internet gazeteciliğine yönelmesi gerektiğine belen eden Erkılınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünyanın arz majör gazeteleri matbu yayınlarının yanı sıra yatırımlarını dijitale birlikte yönlendiriyor. Zira iri ve karşı konulamaz aynı dijital inkılap yaşanıyor. Ayakta kesilmek amacıyla değişim ve transformasyon şart. Kadim kültürümüzün hamal unsurlarından hattatlar etraflı müddet matbaanın gelişini geciktirdi. Fakat değiş o dönemde birlikte kaçınılmazdı. Bugün üstelik bu değiş kaçınılmaz. Hattatlar alın çıkıyor diye matbaanın gelişini engellemek mümkün olamadığı kabilinden bugün için üstelik dijitalleşmenin gelişiminin engelleneceğini tığ düşünmüyoruz. Serencam iki sene ortamında internet haberciliğinin geliştirilmesi, eskimemiş medya reklamcılığının geliştirilmesi, matbuat işletmelerinde bilgi güvenliği ve siber asayiş bilinçlendirme eğitimi, yerli basına reklamcılığın geliştirilmesi, dijitalleşme ve sosyal medya eğitimi antetli eğitimler düzenleyerek destekçisi olduğumuz kamu basın kuruluşlarının dijitale intikal süreçlerinde kösemenlik ettik. Birlik gayretlerimiz basın kuruluşlarımızı eskimemiş bebek hazırlamaktır.”

Yeni yasayla internet siteleri da sürekli eser sayılacak

Erkılınç, ilk teşrin ayında TBMM Umumi Kurulunda görüşülmesi planlanan Matbuat Kanunu ile Bazı Kanunlarda Uymazlık Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin, iletişim araçları ve siyasetin bir kesimi vasıtasıyla şuursuz ayrımsız şekilde çarpıtıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Süt Kuzusu bacak uyduran tensikat etkili tartışmaların gölgesinde kaldı. ‘Sansür yasası’ kılıfıyla düzenlenen karalama operasyonlarına maalesef kâh domestik gazetelerimiz birlikte katıldılar. Yasanın ertelenmesiyle evvel 8 ayda yürütme müdürlüklerimize ilgilendiren menkul ve yurt ilanlardaki adetsel kaybımız 4 binden çok. Sizleri sansürle korkutanlar bu kaybın namına hangi koydular? Uymazlık teklifinin matbuat camiası için getirdiği arz eke yenilik, internet bilim sitelerinin mütemadi kitap kapsamına alınmasıdır. Çıktı genel ağ siteleri bile sürekli kitap sayılacak, resmi ilan yayımlayacak ve çalışanları basın kartı alabilecekler. Yasa çıktığında resmi ilan yayınlama hakkı kâin gazetelerimize ilgilendiren genel ağ sitelerinin elbette müktesep türe anlamında benzeri ayrıcalığı birlikte olacak. Bura çok cesim. Yani yıpranmamış çıkan aynı internet sitesiyle yazılmış basından internete geçenlerin aralarında aynı farkın olması gerektiğini düşünüyoruz. Kanun çıktıktan sonraları bununla ilgili mevzuat çalışmalarımızı yapacağız.”

Bursa İlan Kurumu Bursa Idarehane Müdürü Ebubekir Günel de zaman mefhumu gözetmeden, gazetecilerin taleplerini karşılayabilmek hesabına gerektiğinde ilgililerle iletişime geçerek çözüm üretmeye çalıştıklarını anlattı. Mevzuat kurallarının uygulanmasını sağlamaya müteveccih tedbirler aldıklarını vurgulayan Günel, düzenlenen toplantının hem aksiyon birliğin gelişmesine yardım sağlayacağını hem dahi gelecek altın fikirleri dinlemeye vesile olacağını aktardı.

İlki Bursa’da gerçekleştirilen, Balıkesir, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Çanakkale, Eskişehir ve Kütahya idarehane diyar müdürleriyle evcil gazete sahipleri ve temsilcilerinin katıldığı toprak toplantısı, soru karşılık ve teklif bölümüyle bitmeme etti.Share: