Bartın’ı etkileyen selin üzerinden benzeri sene geçti

AK Tümen Takım Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Bronz, 11 Ağustos 2021’üstelik Bartın’da yaşanan selin üzerinden 1 yıl geçtiğini belirterek, hasarların hemencecik giderildiğini bildirdi.

Tunç, yazılı açıklamasında, güzeşte sene 11 Ağustos’ta yaşanan selde tıpkısı kişinin hayatını kaybettiğini, Budun ilçesine sınırlanmış Kumluca ve Abdipaşa beldesi ile köylerinde kısık hasar oluştuğunu hatırlattı.

Zararları telafi etmek, vatandaşların mağduriyetini sunu çabuk şekilde başlamak amacıyla umum kurumlarla seferber olduklarını ve hasar izale çalışmalarını yakından strateji ettiklerini aktaran Bronz, şöyle devam etti:

“Devletimizin bütün ilgili kurumları, bakanlarımız pespaye iri bire bir cansiparane Bartın, Kastamonu ve Sinop’un yanlarında oldular. Hemencek hasarlar giderilmeye çalışıldı. Dominant afeti Bartın’da Millet ilçemizin Abdipaşa, Kumluca beldelerimiz ve köylerimizde nazik hasarlara illet oldu. Bugüne büyüklüğünde 57 köyümüzde misil çalışmaları, yağız yolları güzergahındaki hasar giderme çalışmaları yapıldı. 10 özel idaresi, 6 modül birlikte yağız yoluna ilişkin köprülerimiz selde yıkılmıştı, inşaatları acul bire bir şekilde başlayarak tamamlandı. Ekincilik hasarlarımız giderildi. DSİ’nin bile yaptığı baş döndürücü dulda çalışmaları ile Bartın’a 200 milyonu aşan benzeri bedel aktarıldı.”

Yeğin afetinin ardından yaraların sarılması için başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan atılmak amacıyla ilişkin vekil ve hep kurumların nazik duyarlık gösterdiğine bel fail Tunç, şunları kaydetti:

“Selde yer haddinden fazla kötülük gören Kumluca beldesi Yengi köyümüz baştan inşa edildi. Galebe köyümüzde hâkim afetinden sonradan hasar izale çalışmaları kar kış demeden devam etti. Köprüler yeniden nesir edildi. Bozulan enfrastrüktür ve su şebekesini yeniden üretim ettik. Öz düzeltme çalışmaları tamamlandı. Hâkim sonrası 5 bin 500 metrekare kilitli parke döşedik. Hasara uğrayan iş yerlerimizin ve evlerimizin konu ve pencerelerini onardık. Bahçe temizliklerini gerçekleştirdik. Efsanevi ve araçları sele gidenlere bedellerini ödedik. Tarımsal hasar, pırtı hasarı bedellerini ödedik. 11 Ağustos başat afetinin hasarları hızlı hızlı giderildi.”

Tunç, Bartın’ın 24 Temmuz’da esasen sele maruz kaldığın hatırlatarak, selin izlerini gidermek için kesintisiz demeden canla başla eksiksiz kurumlarla seferber olduklarını bildirdi.

Share: