Bartın haberleri! TBB heyeti ve 13 ilin baro başkanı Amasra Adliyesi’ni ülfet etti

Türkiye Barolar Birliği (TBB) heyeti ve 13 ilin baro başkanı, Amasra Adliyesi’ne ziyarette bulundu.

TBB Komutan Yardımcısı Sibel Suiçmez’in başkanlığını yaptığı gök bilimi, Amasra Adliyesi’ne gelerek Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak ile görüştü.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ilgili beyaz zehir ocağında meydana mevrut patlamayla ilgili soruşturmaya ait görüşlerini ileten Suiçmez, çıkışta gazetecilere, TBB ve 81 ülke barosu hesabına Amasra halkına başsağlığı dileklerini iletti.

Patlamanın meydana geldiği andan itibaren Bartın Barosunun görüngü adına anbean vacip çalışmayı yaptığını aktaran Suiçmez, Amasra’daki maden ocağı patlamasının, Türkiye’de türe tarihinin cesim tıpkısı dönüm sürecini oluşturacağını söyledi.

Suiçmez, etkili bir soruşturma yürütülerek sonuçların yargıya iletilmesi görevinin yargının umum sacayaklarına düştüğünü ifade etti.

Soruşturma aşamasından yargının özge süreçlerine kadar ulama sunacaklarını tamlayan Suiçmez, “Şunun bilinmesini istiyoruz ki Türkiye’üstelik bundan sonra hiçbir vatandaş savunmasız bırakılmayacaktır. Türkiye Barolar Birliğinin ve 81 baromuzun bu konudaki görüşü budur. Bu söylemle da fariza başına geldik. Eminim burada yapılacak soruşturmada hepimiz konusunda düşeni yaptığımız noktada adalet yerini bulacaktır. Bizler burada görmeyenin gözü, duymanın kulağı, konuşamayanın sesi olacağız.” diye konuştu.

Açıklamada, Suiçmez’e, Bartın Baro Başkanı Ferhat Parlatır ile Artvin, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Giresun, Kars, Kırıkkale, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ ve Zonguldak barolarının başkanları haremlik etti.

Heyet, daha sonradan eroin ocağındaki patlamada hayatını kaybeden madencilerin ailelerini musahabe etti.

Share: