Bartın gündem haberi | Amasra beşinci kruvaziyer gemisini ağırladı

Bartın’ın tarihi yapıları ve doğal güzelliklerinin yanında mutfak kültürüyle üstelik ünlü Amasra ilçesine gelen beşinci kruvaziyer gemisi, limana demir attı.

Koyları, tertemiz kumu, birkaç almaşık denizi ve tabiatla bütünleşen güzellikleriyle turistlerin ilgisini calip ilçede, “Amasra Limanı Bulaşıcı İskelesi ve Marina” projesi kapsamında, Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı tarafından 2018’bile ihale edilerek çalışmalarına başlanan mendirek inşaatı, yüzde 95 oranında tamamlandı.

Teknik altyapının birlikte tamamlanmasıyla geçmiş yaya gemisi “Astoria Grande”yi ağustosta ağırlayan ilçeye, beşinci kere kruvaziyer gemisi yanaştı.

Rusya’dan yola çıkarak İstanbul üzerinden Amasra Limanı’na gelen, 613 bulaşıcı ve 448 personel haiz kruvaziyer gemisinin yolcularını, Amasra Kaymakamı Boy Bos Perçi, Şehremini Recai Şarap ve diğer ilgililer karşıladı.

İşlemleri tamamlanan turistlere, liman çıkışında Rusça bağlanmış broşürler verildi. Turistler, daha bilahare ilçedeki tarihi ve turistik yerleri kabul etmek amacıyla limandan ayrıldı.

Turistler, kentin bildirme çok tercih edilen mekanları beyninde saha düzlük Amasra Müzesi, Çekiciler Çarşısı, Iri Liman, Amasra Kalesi ve Kemere Köprüsü’nde koridor geçirdi.

Burada ışık çektiren Moskof turistlerden ayrımsız kısmı, dolaşma otobüsleriyle Karabük’ün UNESCO Acun Mirası Listesi’nde mevcut tarihi evleriyle adlı Safranbolu ilçesine gitti.

Geminin akşam ezanı saatlerinde Sinop’a gitmek amacıyla akıntı edeceği öğrenildi.

Öte yandan 3 Ağustos’ta 327, 14 Eylül’birlikte 779, 28 Eylül’birlikte 843 ve 5 Ekim’birlikte 796 yolcusuyla Amasra’ya çipo atan “Astoria Grande” ile bütün 3 bin 358 Moskof seyyar tarihi ilçeyi müzakere etmiş oldu.

İlçe esnafı memnun

İlçede özellikle Çekiciler Çarşısı ve balıkçı lokantalarında neşelilik gözlenirken, esnaf dahi hareketlilikten payını alıyor.

Lokum satışı fail Abdurrahman Belirti, gazetecilere, aktif ayrımsız yaz sezonunu geride bıraktıklarını, yoğunluğun azalmasıyla Zalim eğreti gemilerinin gelmeye başladığını söyledi.

İlçede güzelce bir cümbüş yaşandığını ifade eden Ilinek, “Rus gemisinin gelmesi yalnız bizim değil, birlik esnafın işine yaradı. Çokça dolgunca bire bir sezonla kapanış yapacağız. Burada yer çokça nikbet ettikleri husus üstelik Türk lokumu oluyor. Böyle devam ederse birlikte işlerimiz güzel peki.” diyerek konuştu.

Share: