Bandırma Cumhuriyet Altını Meydanı’nda 3X3 Basket Heyecanı

Bandırma Belediyesi, Türkiye’dahi ilk defa uluslararası statüde planlı 3X3 Basket Turnuvası’na karı sahipliği yaptı. 9-11 Eylül 2022 tarihleri beyninde Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen turnuva, cümbüş komple anlara manzara oldu.

2010 yılında Türkiye’nin karı sahipliğinde planlı Acun Basket Şampiyonası’nda, gümüş madalya ile acun 2’ncisi olan Milli Takımın kadrosunda düz alan Sinan Güler’in, Güler Legacy takımıyla kalıp giyerek mücadele ettiği Bandırma’daki turnuvaya, temas yaştan sporsever nazik ilişki gösterdi.

9 Eylül’üstelik Şehremini Miğfer Kele’un 3 sayılık atışıyla başlayan Bandırma 3X3 Uluslararası Basket Turnuvası’nın bir numara ve ikinci gününde, Bandırma ve andıran çevresinden katılan sporcuların oluşturduğu toplan 24 topluluk, Yıldızlar, Çoluk Çocuk ve Kibar kategorisinde ekip maçları oynadı. Turnuvanın son haset olan 11 Ilkgüz münasebet haset oynan ekip final maçlarında; Yıldızlar kategorisinin şampiyonu Bandırma Gelişim, Gençler kategorisinin şampiyonu Dereboyu Spor, Kibar kategorisinin şampiyonu ise Kale17 Mado oldu.

Kupa ve madalyaları dışında Yıldızlar’ın şampiyonu Bandırma Hareket 1.000 TL, Çoluk Çocuk’in şampiyonu Dereboyu Spor 2.000 TL ve Kibar’in şampiyonu Kale17 Mado 4.000 TL mal ödülü kazandı.

Asıl büyük çalkantı turnuvanın ikinci günü olan 10 Eylül cumartesi aktarılma oynanan ön eliminasyon maçlarında yaşandı. Civar eleme maçlarının böylelikle dört Türk takımı; Bozuk Basketçiler, Çiçekler, Euro 3X3 ve Inferno bitiş maçlarına iltihak hakkı kazandı. TBF yönetiminde Türkiye’üstelik oynanan 3X3 Basketbol maçlarında sunu efdal puanları düzlük ve FIBA resmi sıralamasında bile saha bulan dört Türk takımı; Alsancak Premium, Güler Legacy, Manisa Premium GYM ve Egesit İnşaat takımlarından apayrı; Azerbaycan 3X3 Basket Milli Takımı ALO Basketbol U23, gine ayrımsız Azeri mızıka olan Pro Basketbol Bakü ve iki Alman takımı Team KÖLN ile Team DITS Germany’nin da dahil olmasıyla Bandırma Uluslararası 3X3 Basketbol Turnuvası bitiş maçları, 11 Eylül Münasebet günü yapıldı.

Oynanan maçlarda alınan puanların resmi FIBA sıralamasına girdiği Bandırma Uluslararası 3X3 Basketbol Turnuvası’nın böylece Güler Legacy bir numara, Eski Basketçiler ikinci, Alsancak Premium üçüncü, Inferno ise dördüncü oldu.

Dereceye giren takımlara yürek ve madalya dışında para ödülü birlikte verildi. Şampiyon Güler Legacy 20.000 TL, 2. olan Eski Basketçiler 14.000 TL, 3. olan Alsancak Premium 8.000 TL, 4. olan Inferno ise 4.000 TL mülk ödülünün sahibi oldu.

Dereceye giren takımlara yürek ve ödüllerini sunma fail Belediye Reisi Miğfer Boğa, tören sonrasında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Dünyada 2010 yılından bu yana şişman aynı lahzada yayılan ve haddinden fazla sevilen, kasırga ve eğlencenin dozunun hiç düşmediği 3X3 Basketbol Turnuvasını biz dahi şehrimizde fora etmek istedik. Bandırmamızın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. sene dönümü olması zımnında hedefimizi biraz elan yükselterek, turnuvanın arsıulusal kategoride olmasına değişmeyen verdik. Bandırma Belediyesi kendisine arsıulusal kategoride Türkiye’dahi ilk kez ve Bandırma Cumhuriyet Altını Meydanımızda gerçekleştirdiğimiz 3X3 Basketbol Turnuvası’na katılan kamu sporcularımıza, hele Fert Azerbaycan’dan ve tarihi, kültürel bağlarımız olan Almanya’dan gelerek turnuvamıza katılan, mücadeleleri ve centilmenlikleriyle hepimizin gönlünü üstelik kazanan konuk sporcularımıza, maçları haddinden fazla adaletli tıpkısı biçimde yöneten TBF hakemlerimize, turnuvanın kül ve sorunsuz gerçekleşmesini sağlayıcı nazik ekibimize ve bittabi düzenlediğimiz Bandırma Arsıulusal 3X3 Basketbol Turnuvasına 7’den 70’e büyük bağlam gösteren eşsiz hemşehrilerim, Bandırmalı basketbolseverlere çok teşekkür ediyorum.

Turnuvamızın finalinden tam dünyaya, sporun birleştirici ruhuyla; sulh, el birliği, eşitlik, doğruluk, hürriyet, adam haklarına ve doğaya istinkâf etmek diliyorum.”

Share: