Balıkesir’de Ertuğrul Mahallesi’ndeki 120 almanak caminin restorasyonu tamamlandı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Altıeylül ilçesi Ertuğrul Mahallesi’nin biricik camisi olan 120 yıllık Ertuğrul Camisi’nin restorasyonunu tamamladı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, yıllardır işsiz durumda bulunan cami; avlusu, kullanımda olmayan hizmet binası, lojmanı, sağlık ocağı yapısıyla kısaca 870 metrekarede kayran alıyor.

1902 yılında hizmete açıldığı belirtilen 120 yıllık cami, Büyükşehir Belediyesi yoluyla restore edildi.

Orijinalliği korunarak yapılan çalışmalarla cami hem cemaatin metin bire bir şekilde tapınma edebileceği ayla geldi hem bile avlusunda kayran kayran ve oldukça kırıcı durumda olduğu amacıyla kullanılamayan tescilsiz yapılar yıkılarak namına, projeye makul yaş hacimler ve okuma salonu mensur edildi. Kayırıcı cephedeki avlunun az daha ağız ağıza yıkılmış olan direnç duvarı yeniden yapıldı.

Ayrıca caminin kayran cephesindeki 1960 yılında yapılan çeşme da tadilata alınarak camiye uygun benzeri ağıl geldi. Yıllarca yağışlı havalarda cari çatıdan ekolojik ortam ağırlık koşullarda ibadetlerini gerçekleştirmek zorunda küsurat Ertuğrul Mahallesi sakinleri, bundan sonra tüm ihtiyaçlarına karşılık veren, elverişli, konforlu ve tarihi değere cemaat ayrımsız camide ibadetlerini gerçekleştirebilecek.

Cami, bu kamer böylelikle yeniden ibadete açılacak.

Share: