Balıkesir haberi | TED’in 41’inci meşalesi Bandırma’da yandı

Balıkesir’in Bandırma İlçesinde Türk Yetişek Derneği’nin (TED) 41’inci kolejinin kuruluşu törenle gerçekleştirildi. Törene, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmayan, Bandırma Kaymakamı Engin Evliya, Erdek Kaymakamı Atakan Atasoy, Bandırma Şehremini Tolga Boğa, TED Umumi Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, Bandırma Koleji Kurucusu Gaye Ercili ile haddinden fazla sayıda davetli ve ege katıldı.

Açılışta konuşan Selçuk Pehlivanoğlu, “Bize sorumluluklar mevdu, bu iyice vatanın kurduğu yetişek alanındaki önceki sivil cemiyet olma sorumlulukları mevdu. Önce bize denmiş kim ‘bu milletin evlatları misyoner okullarının elinde’ 1920’lerde Türkiye’nin tamamında 28 pare lise var, 500’ün üstünde misyoner okulu var ama evlatlarımızın oraya gitmemesi için nitelikli eğitim vermeniz mukteza demişler. Ecnebi dilde yetişek vermekten korkmadan amma milli şuurdan uzaklaşmadan eğitim vermekten bahsediyorum. Onun içindir kim bir numara görevimiz ülkenin rastgele tarafına meşalemizi katlanmak ergin. İkinci yerine bize demişler ki vakit kaybetmeden imkanı olan insanları değil, imkanı sıfır insanları yeltenmek zorundasınız. Çünkü sokakta simit satanın çocuğunun gözündeki pırıltı zat halis evlatlarımıza adil yakınlıkta olmazsa bu ülkenin, bu milletin bolluk içindeki geleceğinden bahsedemeyiz. Onun içindir ki tığ hem okullarımızda burslar hem üstelik genel forma kendisine bursalar veriyoruz ve ilkokuldan aldığımız finansal imkanı olmayan öğrencilerimizi üniversitenin sonuna büyüklüğünde okutuyoruz.Allah’ıma şükürler olsun kim zaman 4 bin evladımıza umum uzatıyoruz. Bunların yaklaşık yüzde 35-40 tababet kazanıyor, aynı o kadarı mühendislik kazanıyor amma temas şeyden önemlisi bu vatan koca kazanıyor, bunu unutmayalım. Ego temas devir ulusal kanallarda söylüyorum; Eğer rahmetli babam ilkokulda oradan kalkıp Ankara’daki Kızılay Şefkatlilik Yurdunda kalmasaydı, elindeki kemirmek karnesiyle Hergele Meydanı’na her dönüş aşındırmak aşındırmak üzere yürümese ego burada değildim. Nedeniyle benim çocuğum büyüklüğünde milletin çocuklarına ayar vermezsek başkaca onlara fazla değer vermezsek, onlara erbap çıkmazsak bu ülkenin geleceğinden bahsedemeyiz. Tabii kim koşullu vatanını, toprağını, insanını seven benzeri yetiştirebilmek. İnsanları zengin yoksul diyerek ayırmadan, nerede doğdu nerede oturuyor diye ayrıştırmadan, annesinin babasının çul tarzı bittabi diye parçalamadan amma değerlerine kapalı, ilkelerle donatılmış erat yetiştirmekten bahsediyorum” dedi.

“4 BİN EVLADIMIZA UMUM UZATIYORUZ”

Kaynakların akıllıcasına kullanılmasına aksan eden Pehlivanoğlu, “Zaman Türk Yetişek Derneği adına Milli Eğitim Bilimi Bakanlığımızla karye okullarındaki yaklaşık 650 karye öğretmeniyleyiz. Eş karye öğretmenlerine, akademik toplumsal bindi programı uyguluyoruz. Zaman Milli Terbiye Bakanlığımızla beraber sıfır okulları kalburüstü yarmak için vahim miktarda projeler gerçekleştiriyoruz. Biz çünkü bu ilkenin geçmiş sivil topluluk örgütüyüz. Tanrı şans ederse dokunmadık bala bırakmamaya çalışıyoruz. Burada velililerimiz varsa çocuklarımızın giydiği herhangi bir kıyafetten kazandığımız sonuç kuruşuna büyüklüğünde gelişigüzel şeyi bu ülkenin imkanı olmayan çocuklarına harcıyoruz ve helal olsun diyoruz. Asıl üçüncü meselemiz; eğitimdeki içtimai adalettir. Maatteessüf ülkemizde, bu sunturlu vatanda bibi bildirme balaban toplumsal adaletsizliği eğitimde yaşıyoruz. Testle tost arasına sıkıştırılmış, zihnî tıpkı soykırımla bilmeden muhatap uğramış, tıpkısı zürriyet yetiştirmeye çalışıyoruz amma unuttuğumuz tıpkı ilim var. 21’nci yüzyılda hiçbir savaş silahla yapılmıyor, zihinle yapılıyor. tek Nobel almış değerimiz ve kıymetimiz namına 1000 sunum olması gerektiğini unutmamalıyız. Devletimiz yeryüzü nazik kaynağı eğitime harcıyor ama çıktıyı bol kıymetlendirmek zorundayız. Kaynaklarımızı akıllıca yok etmek mecburiyetindeyiz. Evlatlarımızı kurslara mahkum değil, okullara vabeste, öğretmenlerin eşsiz olduğu, okulun bulunmaz olduğu tıpkısı yapıya dolamak mecburiyetindeyiz. Hayatlarının tahavvül noktalarını iki pare sınavı geçmeye tahsis etmek mecburiyetinde bırakılan, annelerin kolunda kalık tek bileziği kıymak mecburiyetinde bırakılmayan eğitim sistemlerine ihtiyacımız var. Ben ulusal kanallarda dahi söylüyorum. Eğitim Bilimi alanında dikkat etmemiz gereken molekül binlerce sorunumuz namevcut. Terbiye olsun, bütün olsun yeter. Eğitime ihtiyacımız var, sisteme ihtiyacımız var. Zira unutmayalım kim bu milletin evlatları bize emanettir. Kaynağa harcadığımız kadar çıktıya muhtaç olduğumuzu unutmayalım. Eğitimde sosyal adaleti keşfetmek amacıyla imkanı olmayan çocuklarımızı kalifiye eğitmemiz gerekir. Türk Yetişek Derneğindeki eğitim sistemi şudur; bize göre değerleri sıfır benzeri sosyete yaşamaz. Nedir ayar? İnancı ve kültürü sıfır benzeri topluluk yaşamaz. Bize göre cumhuriyet kazanımlarıyla donatılmamış benzeri toplumda dirlik bulamaz. Bu nedir? snop olmadan okumuş olmaktır. Çağdaşlığı yakalayıp, değerlerinde ilkelerinle ileriye yürümektir” diye konuştu.

TUKSAL: KARARLIYIZ, İNANÇLIYIZ

TED Bandırma Koleji Kurucu Vekili Ayben Ercili Tuksal birlikte konuşmasında eğitimin önemine meni ederek şunları söyledi:

“İnsanlar üzere devir çokça değerlidir. Bu kızıl zamanınızı bize ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Sizleri okulumuzda görmekten çok mutluyuz. Zaman birlikte yürüyeceğimiz bu yolda önce adımı atmanın verdiği heyecanı sizlerle kabullenmek istiyorum. Geleceğin Mimarları Kızıl öğretmenlerimiz, gözlerinizdeki rüya ışıkları ile sizlere birey edilen, bu siftinlik kalplerin hayata hazırlanmasında en balaban emare sizler olacaksınız. Bizim görevimiz da  yarınlarımız için bugünün yoz yüreklerini bildirme gani şekilde çoğaltmak ve bilgiyle donatmaktır. Varlığınız bizim en nazik gücümüzdür. Siz hayalet edeceksiniz tığ hayalinizdeki hedefe giden yolu nesir edeceğiz. Hepimiz, pir vatanımızın hareketli, malta eriği düzenine kadem uydurmuş,  çağdaş uygarlık çizgisini aşmış ve seçme alanda büyük ülkeler ile rekabet edebilecek noktaya mevrut bir durumda olmasını istiyor, bunun için gayret ediyoruz. Türk Eğitim Bilimi Derneği’nin 41.meşalesini taşımaktan öz saygı duyuyoruz. Ted meşalesini ülkemize uygun şekilde derneğimizin önderliğinde taşıyacağımıza küçümseme veriyoruz. İddialıyız, kararlıyız, inançlıyız, tığ Ted’liyiz. Gelecek bizim, ati hepimizin. Umutlarımız çocuklarımızla yeşerecek.”

Ilbay Şıldak, Başbuğ Yılmaz, Ilçebay Aksakal ve Belediye Başkanı Miğfer Boğa bile açılışta birer konuşma yaparak hayırlı olması dileklerinde bulundu. Açım kurdelesinin kesilmesinin arkası sıra tören düzeni üyeleri okulda öğrencilere sunulan sınıfları gezerek eğitim, tedrisat üzerine yetkililerden vukuf aldı.

Share: