Bakan Muş: Gürbulak Gümrük Kapısı’nda, Biri 1 Ton 18 Kilo, Gayr 622 Kilogram Gelmek Için Hazır Para Metamfetamin Ele Geçirildi

Tecim Bakanı Mehmet Muş, TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde, gümrüklerde yakalanan metal miktarını açıkladı. Muş, “Gürbulak Gümrük Kapısı’nda, biri 1 titrem 18 kilo, diğeri 622 kilo tevessül etmek amacıyla nakit metamfetamin ele geçirilmiştir. Bunlarla ilişkin adli soruşturmalar şiddet marifetiyle sürdürülmektedir. Cem bakıldığında 13,7 titrem esrar, tahminî 32 ton maden yapımında kullanılan kimyevi, 9 bin 415 titrem akaryakıt, 2,5 milyon paket sigara, 21,4 milyon nüsha sigara kağıdı ve filtresi, 3,4 milyon sayı elektronik sigara, 8 bin 550 ton azık ve kısaca 26 bin nüsha tarihi im gümrüklerde ele geçirilmiştir ve dokunaklı tacirlerine sınırlarımızda cevaz edilmemiş, derbent verilmemiştir” dedi.

TBMM Umumi Kurulu’nda zaman Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tecim Bakanlığı, Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığı ile vabeste kuruluşların bütçeleri görüşüldü. Görüşmelerin peşi sıra icra namına söz düz Tecim Bakanı Mehmet Muş, kısaca şunları söyledi:

“TÜRKİYE, 2021 YILINDA YÜZDELIK 11,4 ORANINDA BÜYÜYEREK SON 50 YILIN YER YÜKSEK BÜYÜME PERFORMANSINI GÖSTERMİŞTİR”

“Küresel ekonomideki hırçın gelişmelere karşın Türkiye ekonomisi, odağını üretim ve istihdam da tutarak büyümeye ve ülkemizin mallarını dünyanın ciharıyek yanına ihraç etmeye devam etmiştir. Harbiden ekonomimiz, 2021 yılında yüzdelik 11,4 oranında büyüyerek akibet 50 yılın yer faziletli tahaccüm performansını göstermiştir. Bu büyümeye servet ve hizmet ihracatının katkısı, 5,3 nokta üzere faziletkâr tıpkı seviyede olmuştur. 2022 yılının üçüncü çeyreğinde ise ekonomimiz yüzde 3,9 oranında büyüyerek sonuç 9 çeyrekte okunabilen büyümeye devam etmiştir. Gerçekleşen erdemli uyumlu büyümenin yarısından ilavesi para ve bakım ihracatından kaynaklanmış olup, ihracat büyümenin itici gücü olmaya bitmeme etmektedir. 2022 yılı sülale ayına kıyasla bakıldığında, sağlanan arttırma istihdam 1 milyon seviyesine çıkmıştır. Yekpare bu gelişmeler, istihsal kapasitesini dış satım ile destekleyen Türkiye hedefine algı noktasında akilane adımlar attığımızın göstergesidir.

Salgın ve uğraş zımnında tanıdık kullanılmamış tedarikçi arama ve bölgeselcilik, Türkiye’nin küresel tedbir zincirindeki konumu üzere kullanılmamış fırsatlar barındırmaktadır. 2021 yılında toptan ekonomideki hızlı toparlanmayla dünyalık ihracatı yüzdelik 33 artışla 225 bilyon dolar seviyesinde gerçekleşmiş; toptan mal ihracatından alınan behre, ilk kez yüzdelik 1’in üzerine çıkmıştır. 2022 Son Teşrin ayı itibariyle ihracatımız, 2021 yılında gerçekleşen toplam ihracatı yakalamış durumdadır. Ocak-teşrinisani ihracatımız ise yüzde 14 artışla 231 bilyon dolara gelmiştir. Bu rakamlarla ihracatta, 11 kamer bazında bildirme yüksek aylık hedeflere ulaştık ve 2022 yılının evvel 11 ayında dünyanın farklı coğrafyalarına yaptığımız ihracat kıpırdak tıpkı şekilde devam etmiştir.

TÜRKİYE’NİN EŞ-KASIM 2022 DÖNEMİNDE DIŞ TİCARET AÇIĞI 90 MİLYAR DOLAR”

Enerji ve mal fiyatlarında yaşanan anif artışın etkisiyle ithalatımız, son teşrin ayında 30,7 bilyon dolar olmuştur. Bu kamer enerji ithalatımız, yüzdelik 17,4 artışla 7,7 milyar dolar namına gerçekleşti. Aile-son teşrin döneminde ise ithalatımız, yüzde 37 artarak 331 milyar dolar seviyesine gelmiştir.

Türkiye’nin Sülale-Kasım 2022 döneminde dış ticaret açığı 90 bilyon dolar. Bunun 16,8 bilyon doları zer ithalatı, 73,3 bilyon doları erke ithalatıdır. Yani iki çeşit, toplam dış ticaret açığımızın yüzdelik 90’ını oluşturmaktadır. 2021’e göre, 2022 yılının ilk 11 ayındaki dış ticaretteki artım, 60 milyar dolar olmuştur. Bu 60 bilyon dolarlık dış ticaret açığındaki artışın yüzdelik 86’sı, yani 52 milyar doları enerji ve işlenmemiş kızıl ticaretindeki açığımızdan kaynaklanmaktadır. Miktarsal adına analog rakamları kullanmamıza karşın derece adına yükselen erke fiyatlarından kaynaklı benzeri yalınlık kortej konusudur.

“EXİMBANK TARAFINDAN, ONAYLANAN FİRMALARIN 2 BİN 902’SİNE 11,3 MİLYAR LİRA KREDİ KULLANDIRILMIŞTIR”

Bugüne kadar, İGE ZIYAN ETMEK vasıtasıyla onaylanan 3 bin 264 referans kapsamında 11,8 bilyon liralık kefillik sağlanmıştır. Bunun karşılığında Eximbank tarafından, onaylanan firmaların 2 bin 902’sine 11,3 bilyon lira yüreklilik kullandırılmıştır. İGE SAVUŞMAK’nin, güçlenen yapısıyla ihracatçılarımız üzere çok büyük tıpkısı köken haline geleceğine inancım tamdır. Gayrı taraftan, bildiğiniz kabil ihracatımıza finansman sağlanması hususunda Türk Eximbank, berenarı cesim ayrımsız yere sahiptir. Türkiye’nin tek resmi dış satım destek kuruluşu olan Türk Eximbank, 2022 yılının geçmiş 11 kocaoğlan itibarıyla ihracatçılarımız için 41 milyar dolar finansman desteği sağlamıştır. Bankanın ödenmiş sermayesi 3 milyar lira çoğalma ile 13,8 bilyon liraya yükselirken kayıtlı anamal tavanı 17,5 bilyon liradan 30 milyar liraya yükseltilmiştir.

Pandemiden zarar gören esnaf ve sanatkarlarımız, yüzdelik 50 ve yüzdelik 100 nema iskontolu krediler ile desteklenmeye bitmeme edilmiştir. 30 Son Teşrin 2022 tarihi itibarıyla sene içerisinde kullandırılan repo indirimli kredilerin hep tutarı 72,3 milyar lirayı aşmıştır. Ekim ayında, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından esnaf ve sanatkarlara yönelik yıpranmamış finansman imkanları kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bu bağlamda, Halkbank’tan yüreklilik kullanıp takibe düşenlere 6 aya kadar anlayışsız ödemesiz, 36 aya kadar vadeli, yüzde 4 faizli krediyle borçlarını arıtma imkanı sağlanmıştır.

Ayrıca, esnaf ve sanatkarların Halkbank’tan kullandıkları kredilerin nema oranları yüzdelik 7,5’e düşürülmüş; cesaret art limitleri, işletme kredileri için 500 bin liraya, yatırım kredileri üzere ise 1,5 milyon liraya yükseltilmiştir. Öte yandan, dinç girişimcilerin faydalandığı kredilerin üst limiti 300 bin liraya yükseltilmiş, bu girişimciler üzere yaş sınırı 35’e çıkarılmıştır.

“10,5 MİLYAR LİRA DEĞERİNDE GIZLIDEN GIZLIYE EŞYA ELE GEÇİRİLMİŞTİR”

Gümrük Koruma Görevlisi ekiplerimizce ölçülü kaçakçılıkla savaş faaliyetleri neticesinde, toplanmış 10,5 bilyon liralık mesabesinde geriden geriye pirti ele geçirilmiştir. Bakanlığımız bünyesinde fariza yapan Akaryakıt Özel Ekibi’nce bu yıl içerisinde düzenlenen çalışmalarda 4 bilyon teklik değerinde idrak abur cubur ile 10 bilyon liralık mesabesinde sahte fatura tespit ettik ve bin 289 ton çaktirmadan akaryakıt ele geçirdik. Benzeri zamanda, 7318 basit Yasa sonrası, aut komutan yöntemiyle gerçekleştirilen suiistimallerin engellenmesine müteveccih icraat yürüterek kestirmece 31 milyar teklik değerinde amme zararının önüne geçtik.

“GÜRBULAK GÜMRÜK KAPISI’NDA, BİRİ 1 TON 18 KİLO, DİĞERİ 622 KİLO GIRMEK ÜZERE SIVI METAMFETAMİN ELE GEÇİRİLMİŞTİR”

Gürbulak Gümrük Kapısı’nda, biri 1 titrem 18 kilogram, ötekisi 622 kilo gelmek için sıvı metamfetamin ele geçirilmiştir. Bunlarla ilgilendiren adli soruşturmalar karar yoluyla sürdürülmektedir. Toplama bakıldığında 13,7 ton metal, kısaca 32 titrem metal yapımında makbul kimyasal, 9 bin 415 ton akaryakıt, 2,5 milyon paket sigara, 21,4 milyon adet sigara kağıdı ve filtresi, 3,4 milyon adet elektronik sigara, 8 bin 550 ton azık ve tahminî 26 bin adet tarihi yapıt gümrüklerde ele geçirilmiştir ve dağ tacirlerine sınırlarımızda izin edilmemiş, argıt verilmemiştir.”

Share: