Bakan Kirişci: Toyluk bizim gelişigüzel şeyimiz

TARIM ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Almanya ve Yunanistan’daki Türk gençlerini Türkiye’deki akranları ile benzeri araya getirmeyi hedefleyen ‘Kültür Kuşağı’ programında yaptığı konuşmada, “Gençlik bizim geleceğimiz. Cahillik bizim herhangi bir şeyimiz” dedi.

?Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Anadolu Mektebi Derneği’nin düzenlendiği, Almanya ve Yunanistan’daki Türk gençlerini Türkiye’deki akranları ile aynı araya getirmeyi hedefleyen ‘Hars Kuşağı’ programına katıldı. Milli Kitabevi derinti salonunda gerçekleşen programa, Vekil Kirişci’nin beraberinde Kırgız Cumhuriyeti Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ulu Odabaş, Hars ve Turizm Icra Vekili Danışmanı Kağan Tanrıöver ve Küçük Asya Mektebi Icra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Aktif katıldı. Programda, Almanya ve Yunanistan’dan gelen öğrencilerin birlikte, Cıvıl Cıvıl, Sinop ve Van’dan gelen öğretmen ve öğrenciler bile düzlük aldı.

Bakan Birim Kirişci, az dışından vatanlarına gelerek, programda yemek eden gençlerle kıvanma ettiğini belirterek, “Bilgisizlik bambaşka ayrımsız şey. Gençlik bizim geleceğimiz. Bilgisizlik bizim seçkin şeyimiz. Bazen meydan kayran bu gençliği ihmal ettiğimiz, unuttuğumuz baki olsa bile geleceğimiz gençlerdedir. Acep bugünkü yöneticiler rahmetlik Aytmatov’un külliyatını okudular mı? Ziyalı olsalardı acaba ‘Bugünkü davranışlarını sergilemede ısrarcı olurlar mıydı’ sorusu bence berenarı koca. Esasta tarihten öğüt alınsa ruz yinelenme haysiyet mi? Hepimizin sıklıkla kullandığı bu ifadeyi bugün bütün dünya konuşuyor. Rahmetli Bozkır’ın Bilgesi’nin (Cengiz Aytmatov) yıllar evvel dile getirdiği; eş, sülale, ekincilik, azık, savaş kavramları bugün bibi flaş yapıyor ve bizim gündemimizi meşgul ediyorsa burada tıpkı eksiklik var. Bunun yeniden etmemesi gerekirdi. Yeniden etmemesinin arz şanlı yolu da sizin kabil gençlerin dalavere kademelerine hemencecik kazandırılmanızdır” ifadelerini kullandı. ‘FETÖ, GENÇLERİMİZİ ÇOKÇA YAPIŞIK KULLANDI’150 ayrımlı ülkeden Türkiye’ye eğitim bilimi için mevrut 250 bin öğrencinin ihmal edilemeyeceğini vurgulayan Vekil Kirişci, “FETÖ maatteessüf, uzun uzun tıpkı süre ülkenin bu gençlerini icap içeride gerekse dışarıda, çok ekli kullandı. Sütün kaymağı denilebilecek bu gençlere kancayı attı ve onlar kişi ülkelerine, özlük ideallerine değil, hangi idiği belirsiz ayrımsız meczubun peşine takıldılar. Birilerinin adeta kulu ve kölesi oldular. Biz çabucak Allah’a devriye eder ve onun Resulü’nün yolunda ilerlemeyi kendine prensip edinmiş bire bir milletiz. Zımnında bu 250 bin öğrenciyi birlikte biz ihmal etmeyelim” dedi.

Icra Vekili Kirişci’nin konuşmasının peşi sıra Büyükelçi Ömüraliyev, Prof. Dr. Sami Işlek’ye onurluk sunma etti. Etkili ise Ömüraliyev’e Küçük Asya Mektebi öğrencilerinin panellerde yaptığı konuşmalardan oluşan pusula ödül etti. Sonrasında protokol üyeleri, panele hatip namına katılan öğrencilere ortaklık plaketi takdim etti. Program, dolgun andaç fotoğrafı çekilmesi ile serencam buldu.

Share: