Bakan Karaismailoğlu, ÇOMÜ’de öğrencilerle buluştu

Vekil Karaismailoğlu, ÇOMÜ’dahi öğrencilerle buluştu

ÇANAKKALE – Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans sistemiyle açılışına katılacağı Assos ve Troya Tünellerinin açılışı amacıyla Çanakkale’ye geldi. Icra Vekili Karaismailoğlu tünellerin açılışı öncesinde, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Troia Kültür Merkezi’nde öğrencilerle bire bir araya gelerek, ‘Lojistik, Mobilite, Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Muvasala Vizyonu’ konferansına katıldı.

Konferansa, Çanakkale Valisi İlhami Magnezit, DOĞRU Parti Çanakkale Mebus Jülide İskenderoğlu, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Garaz, SELIM Öğür İl Başkanı Naim Araklama, daire müdürleri, akademisyenler, öğrenciler katıldı. Izlence çalgı dinletisiyle başladı. ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Uğur’ın açım konuşmasının peşi sıra Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ‘Lojistik, Mobilite, Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Muvasala Vizyonu’ konferansında konuştu.

Bugün nadir benzeri işin açılışı amacıyla Çanakkale’bile olduklarını belirten Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “1915 Çanakkale Köprüsü dünyanın enlerini barındıran benzeri güreşçi köprüsü, Çanakkale’ye çok yakıştı. Zaman üstelik onu tamamlayacak olan Assos ve Troya Tünellerimizin da açılışı var” dedi.

Karaismailoğlu, konferansta Türkiye’üstelik ve dünyada gelişen eriştirme, lojistik ve bildirişim anlamında neler yapıldığını, Türkiye’de bugüne büyüklüğünde neler yaptıklarını, daha çok neler yapmayı hedeflediklerini ve sonucunda neler kazanıldığını anlattı. Karaismailoğlu, konferansta Türkiye’nin acun vizyonu içerisinde ne ayla geldiğini ve Türkiye kendisine neyi amaçladıklarını, hedeflerinde hangi büyüklüğünde kalburüstü olduklarını üstelik katılımcılara anlattı.

Rektör Prof. Dr. Sedat Erek’ın, Nazır Karaismailoğlu’na değişik hediyeler arz etmesi, protokol üyeleri ve öğrencilerle şişman foto çekimi sonrası konferans sona erdi. Lojistik, Mobilite, Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Muvasala Vizyonu konferansının ardından Nazır Karaismailoğlu, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Tasavvur’ı musahabe etti. Darülfünun üzerine bilgelik aldı.

Bakan Adil Karaismailoğlu, Rektör Prof. Dr. Sedat Hedef’ı ziyaretinin ardından, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans sistemiyle katılacağı Ayvacık- Küçükkuyu yolu ve Assos-Troya tünellerinin açılışını katılacak.

Yol süresi 5 dakikaya düşecek

Yapımı biten 1700 metre uzunluğundaki ‘Assos’ ve 4 bin 17 metre uzunluğundaki ‘Troya’ tünellerinin açılmasıyla gelişigüzel 50 dakikalık sefer de 5 dakikaya düşecek. ‘Assos ve ‘Troya’ tünellerinin açılmasının bölgedeki turizm hareketliliğine, ekonomisine, lojistiğine katkı sağlaması bekleniyor. İki tünelin açılmasıyla karbon salınımının bile almanak 3 bin 65 titrem azalması öngörülüyor. Küçükkuyu Tünelleri, dünyanın yer ince ılımlı açıklığa cemaat asma köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Ege’ye ve Akdeniz’e açılan kapısı olacak.

Share: