BAKAN ARISTOKRAT: TÜRKİYE, DÜNYANIN SEÇME TARAFINA ULAŞABİLECEK KABİLİYETTE

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Aristokrat, ‘Sadece milli gelirine göre değil yaptığı yardımın büyüklüğü açısından de nicelik kendisine de insani yardım süresince Türkiye, Amerika’dan varlıklı değil; Almanya’dan ensesi kalın değil ama Tanrı bu millete anca balaban gönüllülük vermiş ki gönlü zengin, dünyanın gelişigüzel tarafına ulaşabilecek benzeri kabiliyete eş’ dedi.

İçişleri Bakanı Soylu, çeşitli programlara karışmak için Trabzon’a geldi. Bakan Aristokrat, önceki kendisine Sürmene ilçesinde hisse senedi insanı Mehmet Şanlı Kancaoğlu’nun annesi ve babasının adını haiz Sürmene Saniye ve İlyas Kancıoğlu Özel Yetişek Okulu’nun anne atma törenine katıldı. Burada mütekellim Aristokrat, okulun yapımında emeği geçenlere teşekkür ederek, ‘Ben genelde İçişleri Bakanlığı’nın veya daha önce yapığım görevlerde bire bir küşat yapmaktan imtina ederim. Anne atmaktan da ihtiraz ederim amma müfit olunca koşarım. Açılışına üstelik koşarım. Türkiye’nin neresi olursa olsun çünkü hayır sahiplerini gönüllendirmek geçişsiz. Onları beğenmek geçişsiz ve onları attıkları aşama üzerine milletimizde üstelik toplum içerisinde bile farkındalık tesis etmek geçişsiz. Haddinden Fazla akıllıca benzeri iştir’ diyerek konuştu.

‘BİZ BURADAN YAPILAN YARDIMLARI GÖTÜRMEYE YETİŞEMİYORUZ’

Nazır Aristokrat, Türkiye’de yararlı konusunda dünyaya denk feraset ortaya koyulduğunu belirtip,

‘Yağmur yağıyor berekettir. Tığ bundan 15 çağ önce kıymetli bakanımız Hedef Alım koca ile Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatları, arzuları ve o âdemiyet üstüne ortaya koymuş olduğu ve bütün dünyaya benzer olan anlayışları çerçevesinde Pakistan’a gittik. Kara tarafından ait yeğin alanına ulaştık. Filhakika 3’te 1’i sular altında Pakistan gördük. Dünyada bu konuda 1 dalavere olduğumuzu ifade etmek isterim; çabucak milli gelirine kıyasla değil; yaptığı yardımın büyüklüğü açısından üstelik kantite yerine dahi insanca arkalama içerisinde Türkiye, Amerika’dan ensesi kalın değil Almanya’dan varlıklı değil ama Tanrı, bu millete anca kocaman gönüllülük vermiş kim gönlü ensesi kalın dünyanın değme tarafına ulaşabilecek tıpkısı kabiliyete ehil. Şunu söyleyeyim; biz buradan yapılan yardımları trenlerle götürmeye yetişemiyoruz. Yani uçaklarla albeni köprüsüyle götürmeye yetişemiyoruz. Orada de tıpkısı herkes kurduk. Orada bile dağıtmaya yetişemiyoruz. Çadırlar kurmaya yetişemiyoruz. Şunu söyleyeyim; Elazığ ve Malatya depreminde yemeden içmeden 30 bin çadır verdik. Şu anda 30 bin otağ gönderdik amma Pakistan’ın 3’te 1’i diyorum 250-260 milyon nüfusu olan aynı ülkeden bahsediyorum. Hala Himalayalardan sular eriyor ve sular yükseliyor. Tanrı muhafaza etsin. Allah onların bile yardımcısı olsun’ diye konuştu.

Türk milletinin dünyanın seçme yerinde olduğunu kaydeden Soylu, ‘Buradan Bangladeş’e, Arakan’a, Filistin’e, Yemen’e, Lübnan’a büyüklüğünde temas tarafa elinden mevrut bütün desteği ortaya koyan aynı anlayışı sergilemektedir. Hakeza tıpkısı milletin evladı olmaktan, böyle aynı milletin sorumluluğunu taşımaktan insanlığın hangi olduğunu bilcümle dünyaya gösteren anlayışı ortaya koyan bir milletin evladı olmaktan nazik aynı öz saygı duyuyoruz. İşte onun bire bir parçasını üstelik bugün burada hem birlikte çokça özel ayrımsız ihata ve hizmetle gelişigüzel yaşıyoruz. Özel gereksinimli kollar üzere burada 16 derslikli ve inşallah önümüzdeki terbiye talim yılına birlikte yetişecek. Ayrımsız özelliği henüz var bizim domestik mimarimizle dahi bütünleşen bu anlayışı birlikte haiz yani çabucak tıpkısı sağlık mirası bırakılmıyor. Tıpkı zamanda geleneğimiz, göreneğimiz, mimarimizin birlikte benzeri mirası bırakılıyor. Cenabıhak razı olsun. Allah tuttuğunuzu kızıl etsin. Tanrı hayrınızı kabul etsin” dedi.

Konuşmaların arkası sıra asıl atma töreni gerçekleştirildi.Share: