Bağlama çalmayı öğrenmeden saz yapmayı öğrendi

Gümüşhane’birlikte izlediği benzeri monitör programıyla bağlama yapımına zaaf salan 63 yaşındaki Hüccet Aktaş, rabıt çalmayı öğrenmeden zat bağlamalarını üretmeye başladı.

Merkeze merbut Aktutan köyünde güçlü Lüle Taşı, 2004 yılında Köy Hizmetlerinden zor oldu. Emekli olmasının ardından boşluğa sakıt Magnezit tıpkısı monitör kanalında bağlama imal programını izledikten bilahare kendi bağlamalarını yapmaya değişmeyen verdi.

Saz yapımına bundan sonra geçenek beğenmek amacıyla şehir merkezindeki evinden Aktutan köyüne yerleşen Lüle Taşı, tamamen zat ürettiği aletlerle ulama imal etmeye başladı.

Ilhak çalmayı bilmeyen ancak 18 yılda ulama yapımında balaban posta mezuniyet fail Magnezit, gece aklına putrel geldiğinde eşini bırakıp imalathanesine gittiğini söyledi.

“Rabıt çalabilseydim akarsu içmeye üstelik gitmezdim”

Bağlamaları anadan görme yöntemlerle yapım ettiğini rapor eden Belgit Magnezit, “Mütekait olunca tıpkı boşluğa düştüm, duramadım. Sağa gittim sola gittim, gezdim, dolandım benzeri gün güçsüz argın eve gelince bire bir televizyonda ulama yapımı ile ilişik aynı program izledim. Ben de bunu yapacağım dedim ve bu şekilde başladım. 21 günde bire bir rende, zımpara ve bir mermer parçası üzerinde alıştırma yaparak teknesinden bitimine büyüklüğünde imal etmeye başladım. Sonra baktım kim Gümüşhane’dahi abat edemeyeceğim geldim köyüme yerleştim. Henüz bilahare bağlamayla henüz dahi haşır neşir olmaya başladım. Ticari bir erek gütmüyorum bu işe istek verenlerle alay malay bu sektöre bir katkım peki mu diye niteleyerek putrel yapmaya başladım. Bu konuda bana eşimin dahi haddinden fazla nazik destekleri var. 21 aktarılma sürmesinin anne etkeni de kullandığımız beher parçayı yapıştırıyoruz birbirine kurumasını bekliyoruz. Bugünkü gibi ısıdam boncuk tutkal olayı bulunmayan takkadak yap acilen ısıtarak istediğin kadar yanaştır tığ onları bilmiyorduk. Bağımlı bunlar elan bilahare gelişen hâller. Bağlamayı yaptım hiçbir eğri yok bir ayaklık yok. Bir bel lastiği aldım elime bir saz mağazasına gittim. Orada bağlamanın konusunda tuttum ve oradan ölçüler aldım. Sonra gelip kişi yaptığım bağlamanın üzerine uzattım bu şekilde yapım ettim. Ama demincek baya geliştirdim. O benim amacıyla hayatımın genişlik nazik handikapı yani bunu yapıp çalamamak. Bunu doğrusu çalabilseydim akarsu içmeye birlikte birlikte gitmezdim oturur bununla beraber hasbihal olurdum. Tarifi imkansız tıpkı ruh o duyguyu tarif etmek fakat yaşanılarak tanıdık benzeri özdek. Akşam yatarken eşinin birlikte saz aklıma geliyor bırakıyorum onu geliyorum” dedi.

“Altın oranında sazlar çıkarıyor”

Magnezit’ın yaptığı bağlamaları deneyen sanatçılardan Gökhan Bozkır ise çokça süfli yaşlarda ulama çalmaya başladıklarını ve o zamanlar Gümüşhane’dahi bu imkanlar olmadığı üzere sazları İstanbul ve yer illerde tedbir ettiklerini hatırlatarak “Bizim sazlarımızın bakımı, onarımı, tamiri kendimizin yapamayacağı türden. İleri seviyelerdeki tamirlerinin yapılması gerekiyor. Bunların de ayrımsız ustanın elinden çıkması geçişsiz. Ben bilcümle İstanbul’a gönderiyordum çokça bereketli ustalarımız vardı orada amma imdi akıbet yıllarda sazımızın tamirleri Hüccet abiden geçiyor. Bizim isteklerimizin doğrultusunda yapılması gerekenleri yapıyor Burhan abimiz. Kendisini aşkla strateji ediyorum. Çok başarılı, çokça kararlı benzeri abimiz. Kişi beklentilerinin çokça çok üzerinde imalatlar yapıyor. İnanın değerli oranında sazlar çıkarıyor. Kendisinin elan liyakatli olabileceğini söylüyorum. Yaptığı sazları aceleten serian hepsini elimizden geçiyor sınav ediyoruz, bakıyoruz. Burhan abi aradığı zaman yeni bir sazın yapım olduğunu anlıyorum ve buluşup ya köyde evet merkezde sazımızı imtihan ediyoruz. Saz üzerinde çalıştığı bir nice aleti kendisi üretti. İlerleyen dönemlerde benzeri sazını Erdal Erzincan üstadımıza göndermeyi düşünüyorum” diyerek konuştu. – GÜMÜŞHANE

Share: