Bacağını kaybettikten sonra voleybolla hayata tutundu

Mersin Ağacı’da oturan ve 10 yıl ilk emboli zımnında sağlıklı bacağı paradigma altından kesilen 1 çocuk annesi Göksu Kendier (37), 2 yıl önceki başladığı uçan top sayesinde hayata sarıldı. Formasını giydiği Paralimpik Oturarak Voleybol Mili Takımı ile Aksaray’da dinlenme kampı işleyen Kendier, “İnsanların ne olursa olsun, hayata tutunmaları geçişsiz. Bahtiyar olma çabasına girsinler. İnsanların kendini olduğu kadar akseptans etmesi geçişsiz. Sporu bile hayatlarına karışma edip özürlü bireylerle tanışıp, hayatın henüz fena hâlde olduğu anlayabiliyorlar” dedi.

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi’nde müteharrik Göksu Kendier’in, 10 sene evvel emboli dolayısıyla sağ bacağı diz altından kesildi. Bu süreçten bodur bire bir süre sonraları ise 5 almanak evliliğini noktalayan Kendier, kızı Cezire ve annesi Suna Kendier ile birlikte yaşamaya başladı.

DOKTORUN TAVSİYESİYLE VOLEYBOLA BAŞLADI Göksu Kendier, doktorun tavsiyesiyle üstelik 2 sene geçmiş voleybola başladı. Gelişmemiş sürede milli takıma seçilen Göksu, Paralimpik Oturarak Uçan Top Mili Takımı ile Aksaray’dahi kamp yapıyor. Voleybol sebebiyle hayata tutunduğunu tamlayan Kendier, şunları söyledi: “10 sene evvel damar tıkanıklığı dolayısıyla esen diz altından bacağım kesildi. Şu dakika 13 yaşındaki kızım Ada ve annem Suna Kendier ile bu arada yaşıyoruz. Öncesinde hiçbir afiyet surunu yaşamamıştım. bir anda bacağım kesildi. El tıpkı süreç geçirdim. Ben bunun üstesinden gelebileceğime inandım ve bacağımın aynı zayi yerine düşünmedim. Belki bile bana tıpkısı algı olacağını düşünerek çıktı üstüne giderek elan deli dolu olmaya değişmeyen verdim. 2 sene geçmiş dahi voleybolla tanıştım. Takım yerine Avrupa şampiyonasına bile katıldım ve çokça keyifli. Bana bahtiyarlık veriyor. Takımdaki taze oyunculara bile yaşıt oluyorum. Doktorların tavsiyesiyle spora yöneldim. Voleybolu haddinden fazla sevdiğim ortamında voleybolu tercih ettim. İyi kim milli takıma katılmışım diyorum. “”BENİM İÇİN HADDINDEN FAZLA HAYSIYET VERİCİ BİR KAPSAM”5 yıllık evliliğinin bacağı kesildikten sonra bittiğini belirten Kendier, “Bacağım kesildikten sonradan benzeri anlaşmazlık oldu ve eşimden ayrıldım. Biraz önce dahi bahsettiğim üzere kızım ve annemle yaşıyorum. Kızım Cezire dahi bana haddinden fazla bindi veriyor. O’na mebzul aynı temel ve dolgunca bir voleybolcu tutmak amacıyla savaşım veriyorum. Kızım 13 yaşında ve 8 sınıfta okuyor. Değme defasında bana  ‘Seninle hava duyuyorum, asıl’ diyor ve bu benim için çok onur verici tıpkı nitelik” diye niteleyerek konuştu. “BİR GÜNDE HAYATIM DEĞİŞTİ”

1 günde hayatının değiştiğini belirten Kendier, “Hayatı ve yaşamayı çokça sevildiğim için çok tez toparladım. Bacağımın bana bariyer olmadığını önceki kendim kabul ettim ve bu şekilde yaşanabileceğini da biliyorum. Dizge tıpkı engelli adayıdır. ‘Bugün haddinden fazla sağlıklıyım’ diyen herkesin ferda herhangi bir şey başına gelebiliyor. Benim tek esenlik sorunu bile yoktu ve neredeyse doktora on paralık gitmemiş birisi yerine bire bir günde hayatım değişti. İnsanların hayatlarında ne olursa olsun, hayata tutunmaları lazım. Mutlu olma çabasına girsinler. İnsanların kendini olduğu kadar akseptans etmesi geçişsiz. Bunun yanında sporu üstelik hayatlarına karışma edip özürlü bireylerle tanışıp, hayatın daha iyice olduğu anlayabiliyorlar” dedi.Share: