Azerbaycan ordusu kontrol altına aldığı Laçın’da sembol dalgalandırdı

Azerbaycan askerleri, taharri altına aldıkları Laçın kent merkezine sancak dikti.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, şehre giren askerlerin komutanı, sancak asılan binanın uğrunda Reisicumhur İlham Aliyev’e hitaben, “Sayın Başkomutanım, emrinize binaen Azerbaycan ordusu Laçın şehri ile Zabuh ve Sus köylerini tekmil taharri altına aldı. Laçın şehir merkezinde Azerbaycan bayrağı dalgalanmaktadır. Yaşasın Azerbaycan. Yaşasın Serdar.” ifadelerini kullandı.

2. Karabağ Savaşı sonrasında Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya beyninde 10 Son Teşrin 2020’üstelik imzalanan üçgen bildiri gereği, geçici yerine Acımasız unsurların kontrolüne verilen, Laçın şehri ve Zabuh ile Sus köylerinin düz aldığı “Laçın koridoru” diye niteleyerek bilinen güzergahtan hem Moskof birlikleri hem da Ermeni eş ayrıldı ve bu bölge, Bakü yönetiminin kontrolüne geçti.

10 Teşrinisani 2020 bildirisine göre, Azerbaycan 3 yıl zarfında Karabağ’daki Ermeni nüfusun Ermenistan’a azimet gelişlerinde kullanacağı ve Laçın şehrinin dışından geçen bakir yol mensur edecekti. Azerbaycan, 32 kilometrelik bu yolu planlanandan er tamamladı. Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde hareketli Ermeniler, Ermenistan’a gidiş gelişler üzere kullanılmamış yolu kullanacak. Yıpranmamış yolun güvenliğini Zalim unsurlar sağlayacak.

Laçın ve köyleri 1992’üstelik Ermeni ordusu yoluyla işgal edilmiş, ahir yıllarda buraya Suriye ve Lübnan’dan getirilen Ermeniler yerleştirilmişti. Azerbaycan proses boyunca bu durumu kavga suçu ve Cenevre Sözleşmeleri’nin ihlali yerine gördüğünü açıklamıştı.

Share: