Azamet desteğiyle Siirt fıstığında üretim alanı 20 yılda 10 hatim arttı

Siirt’te devletin verdiği destekle fıstık istihsal alanında 20 yılda 10 kat çoğalma sağlandı.

İl ekonomisine koskocaman katma ayar sağlayıcı Siirt fıstığında, ilkgüz ayının ortalarına akilane başlanacak hasadın heyecanı yaşanıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan 20 kişilik takım, hasat öncesi fıstık bahçelerinde rekolte oranlama çalışması yaptı.

Devlet desteğiyle 20 sene önceki hayata geçirilen projeler ve yöre çiftçisinin üretime yönlendirilmesiyle Siirt’te fıstık istihsal alanı 400 bin dekara ulaştı.

Güzeşte sene 26 bin 500 ton rekolte

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, AA muhabirine, kâh yerlerde ürünün çokça kâh yerlerde beş altı olmasına rağmen geçen yıla nazaran henüz efdal bir rekolte beklentisi zarfında olduklarını söyledi.

Siirt fıstığının devlet ekonomisine katkı sağlayan muhteşem bire bir zirai yapıt olduğunu tamlayan Demirhan, 2002’birlikte 40 bin dekar olan tarımsal arazinin, Tarım ve Orman Bakanlığı, Il ve türlü kuruluşların verdiği destekle 400 bin dekarı aştığını kaydetti.

TÜİK’in 2021 verilerine bakarak Siirt fıstığı rekoltesinin 26 bin 500 ton olduğunu kaydeden Demirhan, “Bu yıl toprak genelinde henüz faziletli bir verim alacağımızı, arazide yaptığımız icraat sonucu gözlemlemekteyiz.” dedi.

Erken hasat yapılmaması uyarısı

Üreticilerden nahiye bazlı şikayetler alındığını, yapılan incelemelerde lokal bazlı sıkıntıların ilkbahar aylarında yaşanan sezonluk değişikliklerden kaynaklandığını dile getiren Demirhan, şöyle devam etti:

“Havza genelinde giysi ve komple görüldü. Cemi bu olumsuzluklara karşın Şanlıurfa, Gaziantep ve Siirt’te fıstık yoğunluğu mevcut. Gaziantep ve Siirt fıstığının avantajlı durumu ihracat kapısının yalınlık bulunmasıdır. Fıstığa yönelik güçlükle dışında ağırbaşlı bire bir rica bulunmaktadır. Güzeşte sene yaşanan tuman ve dolu Siirt’in umum genelini kapsamıyor. Arz balaban hedefimiz Siirt fıstığında kabil olduğunca yalınlık yerlerde bahçeleri sulamaya açmaktır. Sulama şartlarını sağlayabilirsek mevcut kuru şartlardan 3-4 intaç aşkın mahsul alabileceğiz. Siirt fıstığında üretim hedefimiz önümüzdeki yıllarda 100 bin tonu kalmak.”

Üreticilere erken hasat yapmamaları uyarısında bulunan Demirhan, düzenlilik güçlerince alınan tedbirler neticesinde bağlardaki sorunların asgariye indirildiğini aktardı.

Demirhan, hamur hoş koku ve dönemine gelmeden fıstığın hasat edilmesinin kalite ve verimini düşüreceğine dikkati çekti.

Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Idarehane Müdürü Mehmet Seven dahi fıstık rekoltesini sınırlamak için oluşturulan komisyonun çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirdi.

Çalışmaların hat ve kül ilçelerde, temel alınan fıstık bahçelerinde 7 takım vasıtasıyla yapıldığını anlatım fail Muhip, şöyle bitmeme etti:

“Teknik ekibimiz görevlendirildi. Yüce ağaçlarda verimi ölçtük. Referans yerine bire bir dikme belirleme ediliyor ve daha sonraları bu ağaçtaki işaret miktarı hesaplanıyor. Bunu ilmî tekniklerle yapıyoruz. Hesaplamayı yaptıktan sonraları ağaca nokta veriyoruz. Bahçedeki ağaçlar bu şekilde sayılıyor. Böylece rekoltesini çıkarıyoruz.”

“İyi tıpkısı rekolte bekliyorum”

Deyr bölgesi üreticilerinden 70 yaşındaki Taceddin Varola da bölgeye ve ağaca bakarak fıstıkta verimin başkalık gösterdiğini söyledi.

Uzun yıllar üreticilik yaptığını dile getiren Varola, şöyle devam etti:

“Geçen sene mebzul ürün aldık. Bu sene bölgeye göre üretim değişiyor. Kâh bölgelerde ağaçlarda bereketli verim var gâh ağaçlarda birkaç. Hassaten bahçemde birlikte iki ağaçtan birinde verim var diğerinde bulunmayan. Kâh ağaçlar geç olgunlaştı. Tekrar üstelik bol tıpkı rekolte bekliyorum.”

Müstahsil Taceddin Raci üstelik emeklerinin karşılığını önümüzdeki günlerde matlup olmaktan hava mutlu olduklarını anlattı.

Fıstığın çokça sayıda ailenin antant kaynağı haline geldiğini tamlayan Dayanan, “Geçmiş yıllarda kuraklığın verdiği sıkıntıdan kıran bu sene rekolte bölgeye göre değişiyor. Beklentileri karşılayacak.” diyerek konuştu.

Share: