Ayvacık’ta doğal gaz önce dokunaklı yakma töreni düzenlendi

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde başlatılan doğal gaz çalışmaları kapsamında önce gaz yakma töreni düzenlendi.

Tören, tırsmak duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

AK Öğür Çanakkale Saylav Jülide İskenderoğlu, törende yaptığı konuşmada, evvel Gelibolu’daki ateşi yakıp tıpkı ilçeyi elan natürel gaza kavuşturduklarını söyledi.

Bugün dahi Ayvacık’ı doğal gaz ile buluşturduklarını anlatan İskenderoğlu, “Tabii gazla ilişik Çanakkale’mizde ısrarlı tıpkı çalışmamız var. İl merkezimizden sonra bütün ilçelerimize katıksız gazın ulaşması üzere çetin çaba sarfiyat ettik. Hatta hususi çalışmalarla beldelerimizi de katıksız gazla buluşturmaya başladık. Çünkü tığ, kapımıza büyüklüğünde mevrut bu nimetten bilcümle hemşehrilerimiz faydalansın istiyoruz. Bunu yaparken birlikte hangi kaza ne partiden diye niteleyerek bakmadan, ayrım gözetmeden bunu gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Karadeniz tabii gazı ile ait bakir gelişmelerle enerjide dışa bağımlılığın henüz de azalacağını vurgulayan Jülide İskenderoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Avrupa şu anda saf gazda felaketler yaşıyor biliyorsunuz. Ihtimal bu kışı kurtardılar ama geleceğe dair endişeler bitmeme ediyor. Tığ ise doğal gazı 81 devlet karışma 685 yerleşim yerimize yaygınlaştırdık. Önümüzdeki dönemde Karadeniz katıksız gazını, Akkuyu Nükleer Vahim Santrali’nin önceki ünitesini vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, bu alanda yaptığımız atılımlar, eskimemiş keşifler ve yatırımlarla enerjide dışa bağımlılığımızı tamamen ortadan kaldırana büyüklüğünde çalışacağız. Dünyada enerjiye muvasala zorlaşırken, fiyatlar da katlanarak artıyor. Bugün kullandığımız tabii gazın tahminî yüzde 80’ini devletimiz desteklenmiş ediyor. 2023’ün önce çeyreğinde, Karadeniz katıksız gazının sisteme girişiyle gelişigüzel inşallah bu noktada da aynı boşalma yaşayacağız. Karadeniz’deki gaz rezervimiz Çaycuma-1’deki bakir keşfimizle 170 bilyon metreküp artarak toplamda 710 milyar metreküpe ulaştı. Rusya ile bu anlamda aynı çalışmamız var. Türkiye TürkAkım Projesi ile erke merkezi olacak. Eksiksiz Batıya bizden gidecek. Bu piyasaya karışma olacağını açıklayanlar yanında, yıpranmamış ülkelerin birlikte sistemimize eklenmesi için hararetli benzeri erke diplomasisi yürütüyoruz. Birileri Hamburger aşındırmak için Amerika’ya giderken, tığ enerji pazarımızı izam etmek amacıyla temaslar sürdürüyoruz.”

Konuşmaların ardından doğal gaz ateşi meşalelerle yakıldı.

Törene, Ayvacık Kaymakamı İlker Eker, İlçe Garnizon Komutanı Albeni Defans Ilçebay Fatih Atmaca, Şehremini Mesut Hezel, Ezine Şehremini Güray Yüksel, İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder, YANLIŞSIZ Tümen İl Başkanı Naim Çalınmış, Aksa Doğalgaz Çanakkale Müşareket Müdürü Çağdaş Adıbelli, sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, ofis müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Share: