Ayvacık Şenköy’de “Antep Fıstığı Hasat Şenliği” yapıldı

Çanakkale’de Antep Fıstığı üretiminin yüzdelik 95’inin karşılandığı Ayvacık ilçesine bağlı Şapköy köyünde hasat şenliği düzenlendi.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünce organize edilen program, dua edilmesi ve fıstıkların toplanmasıyla başladı. Elan sonraları karye meydanında üreticiler eliyle yetiştirilen ürünlerin sergilendiği stantlar gezildi.

DOĞRU Tümen Çanakkale Mebus Jülide İskenderoğlu, utanmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra yaptığı konuşmada, çalışmaları sonucu mülk genelinde ekincilik alanında 2006-2021 yıllarında 3 bin 662 projeye mecmu 152 milyon armağan ödemesinin gerçekleştiğini söyledi.

Sabık yıl ödenen tutma miktarının 309 milyon 13 bin 136 liralık olduğunu bildiren İskenderoğlu, “Kıymetli Kadro Başkanvekilim Bülent Turan ile bu arada bilin ki yatırımcımıza rastgele devir destek olamaya bitmeme edeceğiz. Ayrımsız omuzsa o omuz bizden. Temas antlaşma yatırımcımızın, üreticimizin, çiftçimizin, esnafımızın, öğrencimizin, emeklimizin beraberinde olmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Ekrem Karadağ ise bu köyde 8 yıl önceki çıtlık ağaçlarına Antep Fıstığı aşılaması yapıldığını hatırlattı.

Yıllar ortamında 200 bin ayn aşılama yaptıklarını, her bir ağaca 3 telkih olduğu düşünülürse yaklaşık 70 bin ağacın aşılandığını nâkil Karadağ, “Bunun birlikte belki bunun 2-3 kalpsiz aşılanması müstelzim ongun olduğunu biliyoruz. Bundan 20 yıl ilk Şapköy köyümüzün fıstık üretimi 500-600 kilogram civarındaydı amma şu anda bu köyümüzde Şam Fıstığı üretimi 40 tonu buluyor. Sabık yıl 25 ton üretim vardı, bu yıl ise bu 40 tona çıktı. Vahim aynı rakamı yakaladık.” diye konuştu.

Konuşmaların sonrasında, enstrüman dinletisi ve Ayvacık Umum Eğitimi Merkezi Umum Oyunları Ekibinin gösterisi izlendi. Çanakkale Valisi İlhami Eskişehir Taşı, Mebus Jülide İskenderoğlu ve tören düzeni üyeleri aracılığıyla “Arz Nitelikli Antep Fıstığı Üretimi Yarışması”nda dereceye giren üreticilere ödülleri ile fıstık yetiştiriciliği eğitimine katılanlara katılma belgesi ve sertifikaları verildi.

Konuklara hasat edilen Antep Fıstığı ikramının ardından tarım sigortalarının önemi ve fıstık yetiştiriciliği üzerine brifing ile Şam Fıstığı Hasat Şenliği sona erdi.

Programa, Ayvacık Kaymakamı İlker Eker, YANLIŞSIZ Parti İl Başkanı Naim Çalınmış, Çanakkale Tecim Borsası Umumi Heyet Başkanı Kaya Üzen, gurur temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Share: