Avrupa’da aktif Asuriler Şırnak’ı ziyaret etti

Fransa ve Belçika’da hayat dolu 33 Asuri, Şırnak’ın Silopi ilçesine mecbur Kösreli ve Aksu köylerini gezdi.

Kösreli ve Aksu köylerinde dallı güllü Asuriler, 1990’lı yıllarda yıldırı olayları dolayısıyla köylerini tahsis etmek zorunda kalarak Avrupa’nın mütenevvi ülkelerine yerleşti.

Yurt dışında kıpırdak Asurilerden tıpkı kısmı köye çağ projesi kapsamında 2014 yılında gene döndü.

Fransa ve Belçika’üstelik ateş parçası ve Asurilerden oluşan 33 yabanlık kol da Erasmus projesi kapsamında Silopi ilçesini mülakat etti.

Silopi Kaymakamı Cihat Koç’u makamında konuşma eden takım, henüz bilahare Asurilerin yaşadığı Kösreli ve Katarakt köyünü gezdi.

Ekip, dede ve babalarının yaşadığı evleri inceledi.

Kösreli Muhtarı İliş Beğtaş, devletten çok memnun olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Köye ahit projesi kapsamında bize ruh ve su verildi, yolumuz, kilisemiz yapıldı. Gelişigüzel şeyimizi kerem karşıladı. Biz birlikte çok kıvançlı olduk. Bizim büyüklerimiz, valimiz, kaymakamlarımız, komutanlarımız gelişigüzel antlaşma ziyaretimize, taziyemize geliyorlar. Herkesten çok memnunuz. Bu kadar gencimiz Avrupa’dan geldi. Haddinden Fazla sevindim. Gençlerimize sesleniyorum. Tek ahit toprağından, devletinden vazgeçmesin. Herkesi çağırma ediyorum.”

Ekipte düzlük düzlük ve Belçika’dan mevrut Veysi Oğuz bile babalarının yaşadığı yerleri görünce haddinden fazla duygulandığını anlatarak, “Burası haddinden fazla pir.” dedi.Share: