Artvin yerli haberi | Tbbb Yönetiminden Artvin Belediye Başkanı Elçin’e Görüşme

Türkiye Uray Başkanları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Çıpa ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Özturan, Artvin Şehremini Demirhan Elçin’i makamında ülfet etti.

İklim değişikliği ve alınması gereken önlemler karşı gerçekleşen ziyarette; Türkiye Uray Başkanları Birliği Umumi Heyet Üyesi Proje Koordinatörü İbrahim Çipo, projenin amacının şöyle özetledi:

“Camekân gazlarının sebep olduğu iklim değişikliğine kentler iri katkıda bulunmaktadır. BM raporlarına göre, acun yüzölçümünün yüzde 2’sinden henüz azını oluşturan kentler dünya enerjisinin yüzdelik 78’ini tüketmekte ve camekân gazı emisyonlarının yüzde 60’ından fazlasını üretmektedir.

Fosil yakıtlara bağımlı olan âdem yoğunluğunun erdemli olması, kentsel nüfusları iklim değişikliğinin etkilerine karşı az çok savunmasız kuzuluk getirmektedir.

İklim değişikliğinin insanlar ve diğer canlılar üzere dümbelek dönülemez sonuçlara el açmaması, ortalama satıh sıcaklığındaki artışın 1,5°C’nin altında kalması gerekmektedir. IPCC raporuna göre, küresel ısınmayı 1,5 santigrat etap ile tespit etmek, erke, toprak, kentsel ve enfrastrüktür (ulaşım ve binalar dahil) ve endüstriyel sistemlerin kullanımında çabuk ve açık kapsamlı önlemler almayı gerektirmektedir.

Diğer yandan arsıulusal anlaşmalar, yaptırımlar ve ulusal hedefler önlemlerin aciliyetini bile ortaya koymaktadır. Küresel anlamda 2050 yılında karbon atıl bire bir dirim hedeflenmekle gelişigüzel ülkemizde 2053 yılında karbon tesirsiz sisteme geçilecektir.

Bu kapsamda belediyelerin İklim Değişikliği Eylem Planlarını hazırlamaları ve uygulamaları için ait ekiplerini oluşturmaları ve kapasitelerini geliştirmeleri gerekmektedir.

Temiz Erke Vakfı aracılığıyla hazırlanan eğitim programı ile Belediyelerin abuhava değişikliğini önleme, abuhava kriziyle çıban ika eylemlerini kurgulayacak ve uygulayacak ekibin farkındalığı artırılacak ve gösteri planlarının hazırlanmasında rehber olacaktır.”

İklim değişikliği ve alınması müstelzim önlemler hakkında benzeri süre kardeşçe edildikten sonraları musahabe, kopça hediyeleşme ve çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

Share: