Artvin haberleri | Artvin’de cuşuhuruş felaketinin yaşandığı köy, yeniden nesir edildi

ARTVİN’in Yusufeli ilçesinde, 18 ay önce sâdır yangında, 52’si eş kalkışmak amacıyla 193 yapının hasar gördüğü Dereiçi köyünde; projesi Şişman Basamak İdaresi’nce (TOKİ) hazırlanan yatay mimarili, taş-ahşap karışımlı 7 bloktan oluşan 42 göz tamamlandı. 2 kamer sonra tasdik edilmesi planlanan konutlar amacıyla köy muhtarı Sabri Duman, “Yer şartları baskı, macerasız hareket değil. Süreç az buçuk uzamıştır ama çap elinden geleni yaptı, sözünü tuttu” dedi.

Yusufeli’nin 176 haneli, 400 nüfuslu Dereiçi köyünde, 17 Mart 2021’de evde sâdır cuşiş, rüzgarın birlikte etkisiyle bitişikteki evlere sıçradı. Evleri yanan aileler, kendilerini dışarı atıp, ahırlardaki hayvanlarını kurtarmaya çalıştı. İhbarla bölgeye Orman Müdürlüğü’ne ilişik arazözler ile itfaiye aracı, AFAD ve afiyet ekipleri irsal edildi. Ekipler, büyüyen yangını 8 saatte arama altına alıp, söndürdü. Yangında 52’si eş başlamak amacıyla dam ve samanlıklarla 193 çatı hasar gördü, 30 büyükbaş da öldü.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Göz İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ) evleri yananlar amacıyla ev projesi hazırlandı. Dayanaklık Etmek etüt ve hafriyat çalışmalarının ardından proje kapsamında binalar, ufki mimarili ve taş-ahşap karışımı ile nesir edildi. İnşaatı tamamlanıp, yer düzenlemesine geçilen, 7 bloklu 42 konutun 2 kamer sonra sahiplerine konfirmasyon edilmesi planlanıyor.’KONUT İNŞAATININ KABASI BİTTİ’Köy muhtarı Sabri Duman, biberli günlerin geride kaldığını belirterek, “Balaban bir hararet felaketi geçirdik, köyün 3’te 1’i yandı. Hane inşatlarının kabası bitti. Bakanımız Süleyman Soylu ve Gaye Gelgel as, yangının ikinci günü buraya geldiler. Balaban kötümserlik içindeydik, bizim balaban tedirginliğimizi aldılar. Toprak şartları pres, kıytırık gelişim değil. Proses biraz uzamıştır amma devlet elinden geleni yaptı, sözünü tuttu. Allah, başımızdan natamam etmesin” dedi.Evi yanan karye halkından Recep Taşçı ise “11’inci ayda tamamlanacağını söylediler. 11’inci ayı bekliyoruz. Misafirliğimiz az buçuk uzadı amma bizim insanımız haddinden fazla bay ve sıcaktır. Bize ‘Çıkın’ diyen bulunmayan, çok şükür ama ruhumuz daraldı” diye niteleyerek konuştu.

Evlerin çokça iyice olduğunu belirten Selahattin Taşçı üstelik “Kabası bitti, uzun işlik sürüyor. Evler çok fena hâlde oldu. Allah razı olsun. Bekliyoruz. Misafirliğimiz de 18 ay oldu. Bizim halkımız, insanını sever, müzaheret fehamet. Müzaheret eden herkese teşekkürname ederiz” dedi.

Share: