Artvin gündem: Su altında kalacak Yusufeli’nde kamu kurumları taşınıyor

ARTVİN’dahi, Çoruh Nehri üstünde yapılan Yusufeli Barajı’nın suları altında kalacak ilçenin yıpranmamış yerleşme yerinde, 3 bölgede 10 etapta sürdürülen altyapı ve üstyapı ile çatı ve belde düzenleme çalışmalarında sona gelindi. Yusufeli’nde yıpranmamış iskân yerinde inşaatı tamamlanan amme kurumlarının hicret süreci bile başladı.

Türkiye sınırlarında 410 kilometrelik uzunluğa erbap, Kuzeydoğu Anadolu’nun yeryüzü şişman nehirlerinden Çoruh’un üzerine Yusufeli Barajı ve hidroelektrik santrali (HES) projelendirildi. Temeli 26 Gücük Ay 2013’te atılan, 275 metre cisim yüksekliğiyle Türkiye’nin bildirme erdemli, dünyanın ise ‘çift eğrilikli tafsilatlı kemer baraj tipi’ kategorisinde 3’üncü sunma efdal barajı olan Yusufeli Barajı’nın vücut inşaatı tamamlandı. Baraj inşaatıyla kaza merkezi ile köylerde yaklaşık 5 bin basamak, 270 hareket yeri ve 9 bin 430 dönüm tarım arazisi, sular altında kalacak.

KAMU BİNALARI TAMAMLANDIİlçenin kullanılmamış namına taşınması kapsamında, Yansıtıcılar mevkisinde, 24 milyon metreküp kazı ve 11 milyon metreküp dolguyla 153 hektar alan elde edildi. 3 bölgede 10 hamle halinde sürdürülen yıpranmamış yerleşim yerindeki enfrastrüktür çalışmalarıyla hükümet konağı, inanma, kurnaz, adliye, ilkokul ve ortaokul, lise, müftülük, öğretmenevi üzere kamu binaları tamamlandı. Sular altında kalacak Yeniköy, Tekkale, Irmakyanı, Çeltikdüzü, Çevreli, İşhan ve Lohusa Otu köylerinde yaşayanlar amacıyla bile dağların eteklerinde kullanılmamış yerleşme birimleri kuruldu. 7 köyde, lokal mimaride, 2’şer bükülmüş modern evler yapıldı. Toplam 520 karye evi, düz yazı edildi. 152 yıllık tarihinde 6 yol yerleşim yeri değiştirilen ve 7’nci posta taşınacak olan Yusufeli’nde altyapı ve üstyapı ile bina ve çevre düzenleme çalışmaları tamamlanan 2 girişim, taşınmaya hazır ayla getirildi.Yeni yerleşme durumunda; aralarında hükümet konağı, güven, açıkgöz, adliye ve okulların birlikte vadi aldığı amme binalarının tamamlanmasıyla hicret süreci başlatıldı. Amme kurumları, bu sabahleyin kamyonlara yüklenen eşyalarla bakir yerleşme namına taşınmaya başladı. Binalardan çıkarılan masa, iskemle, madik ve değişik eşyalar, işçiler vasıtasıyla kamyonlara yüklenip, kullanılmamış hizmet binalarına yerleştiriliyor.

Share: