Artvin Arıcılar Birliği Ardanuç Temsilcisi Meryem Detaylı: Arıcıların Bu Zaman Maddi Anlamda Zorlanacağını Düşünüyorum

Artvin Arıcılar Birliği Ardanuç İlçe Temsilcisi Meryem Teferruatlı, baharın yaklaşmasıyla alay malay arıcıların hazırlıklarının de başladığını belirterek, “Demincek arıcılarımız, adım adım kek, söve çerağ hazırlığına başladılar. Geçen yılki fiyatlarla bu yılki fiyatlar beyninde nazik tıpkı fark var. Geçen sene 85 liraya sattığımız mum fiyatları, şu zaman sezon açılmadan alırsak 120 liraya büyüklüğünde çıkıyor. Yekpare anlamıyla mevsim açıldığında ise denk tıpkı kalacak mı, bunu bile bilmiyoruz elbette ki. Arıcıların bu sezon maddesel anlamda zorlanacağını düşünüyorum” dedi.

İş durumunda arıcılıkla ilişkin her tür malzemeyi sattığını ancak fiyatların bu sene çokça yükseldiğini belirten Meryem Detaylı, “Üreticileri zorlayan ürünler ortada kek, sili yemi ve kandil bulunmakta. Geçen sene 85 liraya sattığımız çerağ fiyatları, şu an sezon açılmadan alırsak 120 liraya büyüklüğünde çıkıyor. Kül anlamıyla mevsim açıldığında ise denk tıpkı kalacak mı, bunu dahi bilmiyoruz tabiatıyla kim. Arıcıların bu mevsim maddi anlamda zorlanacağını düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Meryem Teferruatlı, şunları söyledi:

“Arıcılık yapıyorum ve tıpkısı zamanda arıcılık malzemeleri satışlarını da özne tıpkı işletmem var. Artvin’da havaların güzelce gitmesiyle gelişigüzel arıcılıkta mevsim hazırlığımız başladı. Deminden arıcılarımız, yavaş yavaş kek, çerçeve çırağ hazırlığına başladılar. Serbest geçen yıla kıyasla az buçuk alçak ilerlemekte. Geçen yılki fiyatlarla bu yılki fiyatlar arasında nazik aynı ayırt var. Arıcının hava gücünü az buçuk zorladığı için, sabık yıl acul başlayan zaman bu yıl maatteessüf aceleci başlamadı. Sabık sene bal sezonunda rekolte haddinden fazla güzeldi ve üste yüzde 85’lere büyüklüğünde ulaştık diyebilirim. Arıcılarımızın benzeri kısmı balını satarken aynı kısmının ise bibi stokunda balı bulunmakta. Ben, kişi imkanlarımla balımı sattım.

Arıcıları yeryüzü çokça kahir mahsulat ortada kek, arı yemi ve ışık bulunmakta. Sabık yılki fiyatları verirsem; 85 liraya sattığımız çerağ fiyatları, şu an sezon açılmadan alırsak 120 liraya büyüklüğünde çıkıyor. Cümle anlamıyla mevsim açıldığında ise denk tıpkısı kalacak mı, bunu bile bilmiyoruz tabii ki. Arıcıların bu sezon maddi anlamda zorlanacağını düşünüyorum.

“ARTVİN, KAFKAS ARISIYLA MEŞHURDUR”

Artvin, Kafkas arısıyla anılmış ve dünyada eşi tıpkısı yoksuz aynı natürel zenginliğe topluluk. Ardahan ve Artvin izole havza olduğu üzere arımız, süfli Türkiye genelinde genişlik eşsiz arıdır. Biz izole nahiye olduğumuz üzere Ardahan dışına çıkmamız yasak. Ardahan ve Artvin arasında geziniyoruz ve aynı zamanda gezgin arıcılarımız üstelik var ve bu arıcılarımız yazın Ardahan’dahi, kışınsa Artvin’üstelik kışlamalarını yapmaktadırlar. Taleplerimiz var bittabi ki. Salt siftinlik çokça nadir tıpkı etkin ve halis varsa hanay var. Ben, yetkililerin arıcılara biraz elan teşvik ve hele malzemenin tedarikinde fiyatların az buçuk elan kötü çekilmesini istiyoruz. Arıcılık yapanların gözyaşı ortalaması 50-55’in üstünde değil birlikte 18 yaşından başlaması gerekir diyerek düşünüyorum. Düpedüz cesaretsiz arıcıdan artma hareketli arıcı istiyorum. Tabii adına yetkililerden talebim; arıcılığa motivasyon istiyoruz. Gençliğin arıcılığa teşvik edilmesi gerekiyor.”

“GÜZEŞTE YIL BERIBENZER İYİYDİ”

Arıcılık eden Mualla Işık üstelik “25 yılı aşkındır ayvaz kuaförlüğü yapıyorum ama benzeri zamanda arıcılık birlikte yapıyorum. Baharın gelmesiyle hazırlıklar başladı, biz da kovanlarımızın tadilatlarını ve boyalarını yapmakla uğraşacağız. Geçen yıl bal popülasyonu aşaği iyiydi, bu yılda inşallah gani olacak. Şeker fiyatlı, piyasada bin 200 liralık ama Arıcılar Birliği’nde 900’e büyüklüğünde indi ki bal fiyatımız dahi 250 civarındaydı” dedi.

Share: