Ardahan Günahsız Yetiştiricileri Birliği Umumi Heyet Başkanı Evliyaoğlu: “Ardahan’da Çaktırmadan Balın Önüne Boşamak İçin Valiliğe Arzuhâl Verdik”

ÖZKAN KARAKAYA

Ardahan Inanma Müdürlüğü Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Mücadele Yazıhane Müdürlüğü ekipleri, güzeşte hafta aynı araçta, üzerinde “kestane” ve “çiçek” ibareleri bulunan tenekelerde 2 bin 800 kilogram sahte bal ele geçirdi. Ardahan İli Katışıksız Yetiştiricileri Birliği Umumi Heyet Başkanı İlhan Evliyaoğlu, “İlimizde peynirciler bal da satıyor, sattıkları bal Ardahan balı değildir. İl dışından aldıkları balları, 25-30 liralık alıp ‘Ardahan balı’ diye 200 liraya sattıkları üzere tığ üzülüyoruz. Biz üstelik Ardahan’daki üreticilerin mağdur olmamaları amacıyla, habersizce balın önüne koymak için Valiliği’mize istida verdik. Bu çeşit denetlemelerin daha bitli yapılması için kurumlara istekte bulunduk” dedi.

Ardahan İli Salt Yetiştiricileri Birliği Umumi Heyet Başkanı İlhan Evliyaoğlu, ZÜMRÜDÜANKA Olgun Ajansı’na yaptığı açıklamada, bal tüketicilerini uyardı. Evliyaoğlu, “İlimizde peynirciler bal de satıyor, sattıkları bal Ardahan balı değildir. Bu balı haşat fiyatlarla para ediyorlar. İl dışından aldıkları balları, 25-30 liraya alıp ‘Ardahan balı’ diye niteleyerek 200 liraya sattıkları üzere biz üzülüyoruz. Tığ bile Ardahan’daki üreticilerin mağdur olmamaları için, uğrun balın önüne unutmak amacıyla Ardahan Valiliği’ne arzuhâl verdik” diyerek konuştu.

“SATTIKLARI BAL ARDAHAN BALI DEĞİL”

Bu sene bal hasadının haddinden fazla dolgunca geçtiğini açıklayan Evliyaoğlu, şunları söyledi:

“2022 yılı hasat dönemi 25 Haziran’üstelik başladı. Hasat dönemi, bu hafta sonu bayılmak üzeredir. 2021 yılında abuhava şartları nedeniyle çokça bağan verimler aldık. Yüzde 90’lara varan bire bir düşüş görüldü o dönemlerde. Çok şükür 2022 yılında üreticilerimizin yüzleri güldü. Kapçık başına yaklaşık adına 20-25 kilogram bal alabildik. Aldığımız bal, çok ayrımlı özelliklere erbap, Ardahan coğrafi işaretli incik. Ardahan’dahi üç pare etikete sahibiz. Rakım yüksekliği ve zirai ilaçların vurulmayışıyla Ardahan’ımızın bu özelliklere eş olan benzeri salt ırkıyla balı haddinden fazla güzeldir. Bal hasat dönemimiz; yaklaşık adına 40-45 bin kovandan 8 tona mümasil bal elde ettik. Üreticilerimiz ballarını kişi imkanlarıyla tüketmektedirler. İl dışında mevcut Ardahanlılar, İzmir, Ankara ve İstanbul kabil şişman illerimizde tevakkuf fail vatandaşlarımız buradaki ballara alışkın oldukları amacıyla bal elimizde 11 taban büyüklüğünde kalmıyor. Ballar bu şekilde tüketilmektedir. Fakat biraz evvel birlikte bahsettiğim kabil, Ardahan değişik özelliklere sahip olduğu üzere, balı da haddinden fazla bereketli bir bal olduğu amacıyla tüketicilerin hiç biperva üreticilerden amut balı almalarını kaynak ediyorum. İlimizde peynirciler bal de satıyor, sattıkları bal Ardahan balı değildir.

“DİLEKÇE VERDİK”

Sayın tüketiciler, Ardahan balı değil. Bu balı berbat fiyatlarla mülk ediyorlar, devlet dışından aldıkları balları, 25-30 liralık alıp ‘Ardahan balı’ diye niteleyerek 200 liraya sattıkları için tığ üzülüyoruz. Güzeşte ilimizde, Ardahan girişinde Birleştirme Ofis Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan tıpkısı aramada, bire bir araçta 2 bin 800 kiloya mail ayrımsız bal yakalandı. Bu balın sahte olduğu biliniyor ama şu anda bal güvenlik müdürlüğünde. Tarım İl Müdürlüğü yoluyla numuneler alınıp analize gönderildi, analiz sonuçları keder çıkarsa balın imha edileceği söylentileri vardır. Biz bile Ardahan’daki üreticilerin kıygın olmamaları üzere, habersizce balın önüne terk etmek üzere Valiliği’mize zaman dilekçe verdik. Bu makule denetlemelerin elan varyemez yapılması amacıyla kurumlara istekte bulunduk.

“ETİKLETLERE DİKKAT EDİLMELİ”

Gıda Taharri Idarehane Müdürlüğü, Tarım Müdürlüğü’ne mecbur, yeniden el Emniyet Müdürlüğü’müze bağlı Birleştirme Kaçakçılık Büro Müdürlüğü yoluyla yapılan denetlemelerin yine yapılması Il tarafından bu müdürlüklere istekte bulunduk. Ayda tıpkı defa bal satıcılarından alınacak olan numunelerin kontroller yapılarak doğru bal olup olmadıklarını anlayabilmemiz amacıyla ve vatandaşın zat parasıyla zehirlememesi üzere bu asıl kurumların bize koruyucu olmalarını talepte bulunuyorum. Ardahan ilimiz iki pare markaya sahiptir, ‘Ardahan Bağlantı Bal’ adı altında satılan benzeri angajman etiketimiz var. ‘Ardahan Ilişki Bal’ etiketi, tıpkı üstelik coğrafi işareti amblemimiz var. Bu etiketler olduğu ahit kesinlikle tek hata yoktur. Bunlar analizlerden geçirilmiştir ve bu balların elde edilmesi için encümen oluşturulmuş, komisyonlar işletmeleri denetliyor, denetlenen işletmelerin balları Gen Merkezi Müdürlüğü’müze geliyor. Gen Merkezi Müdürlüğü’ndeki balların hepsinden değişik numuneler alınıp ihtişam laboratuvarlarına gönderiliyor. Ardahan balının özelliklerini taşıyan bal ise paketleniyor, değil ise üreticilerimize gene köylü iadeli ediliyor. Bu coğrafi işaretli amblemi gördüğünüz ahit çokça ferah ferah tüketebilirsiniz.”Share: