Anneler ve çocukları tıpkı bina altında terbiye görüyor

İSMAİL KABASAKAL – Bolu’üstelik benzeri bölümü karye hayat merkezine dönüştürülen ilkokulda kursa katılan kadınlardan bazıları çocuklarıyla ayrımsız yapı altında yetişek görüyor.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı hareket birliğinde hazırlanan “Köy Dirim Merkezleri Projesi” kapsamında Gerede ilçesine sadık Ibrıcak köyünde bulunan ilkokulun metruk bölümü, tahminî 3 ay önce Karye Hayat Merkezine dönüştürüldü.

Merkezde Gerede Halk Eğitim Bilimi Merkezi Müdürlüğünce açılan “besi sığırcılığı” kursuna 21 karı katılım sağladı. Kursta, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesindeki veteriner hekimler ve değişik görevliler marifetiyle haftanın 5 günü terbiye veriliyor.

Kadınlar 3 hafta sürecek kursta hayvancılıkla ilişkin bilgilendirilirken, bazılarının okula ahali ele geldikleri çocukları taraf sınıflarda eğitimlerini sürdürüyor.

“Öğrenci bakarak kurslar açmaya bitmeme edeceğiz”

Gerede Umum Terbiye Merkezi Müdürü Nuri Yürekli, AA muhabirine, ilçede bire bir karye hayat merkezinin kurulduğunu, burada kadınların katılımıyla “besi sığırcılığı” eğitiminin başladığını söyledi.

İlerleyen süreçte “mantar hastalığı yetiştiriciliği” ve “güruh yönetimi” kurslarının açılacağını aktaran Yürekli, “Sonrasında vatandaşlarımızın zatî becerilere yönelik mektepli bakarak kurslar açmaya devam edeceğiz.” dedi.

Kursa katılan 63 yaşındaki İfakat Albayrak üstelik teferruatlı yıllardır hayvancılıkla uğraştığını kaydetti. Albayrak, kursun bereketli gittiğini ve eskimemiş şeyler öğrendiğini anlattı.

Mezun olduğu okulda kursa katılan 32 yaşındaki Elif Dursun Akdeniz ise yıllar bilahare tıpkı ortamda bulunmanın kendisini heyecanlandırdığını rapor etti.

Kursa katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Akdeniz, “Ahırı havalandırmayı öğrendik. Söz Gelimi tığ henüz önceki hayvan bilimi üşür diyerek korkuyorduk ama sıfırın altında 18 dereceye kadar zooloji üşümezmiş. Bundan Sonra daha bilinçli tıpkısı şekilde hayvancılık yapıyoruz. Bilmediklerimizi öğrendik.” diyerek konuştu.

Kursiyerlerden 34 yaşındaki Şerife Akgüloğlu üstelik köyün şişman tıpkısı kısmının geçimini hayvancılıkla sağladığına bel ederek, şunları söyledi:

“Bilinçlenip elan müfit şekilde besiciliğimizi yarmak için kursa katıldık. Faydalarını da görüyoruz. İlerleyen dönemde tüvana çiftçilere ve kadınlara artık teşvik olacağını öğrendik. Kendimizi bile yetiştirmek istedik. Hayvanlardaki hastalıkları, hangi cinsin ten, ne cinsin benzin üzere elan ergonomik olduğunu öğrendik. Besiciliğin şüphesiz olması gerektiği, ahırın elbet olması gerektiği, altyapısının ve duvarlarının şüphesiz olması gerektiğini öğrendik ve bilgilendik.”

Kursiyer 50 yaşındaki Süheyla Özdemir, hayvanları olduğunu belirterek, “Tıpkısı şeyler hıfzetmek için buraya geliyorum. Haddinden Fazla faydasını görüyoruz. Hayvan üstüne, ırklar üzerine bilmediğimiz haddinden fazla şeyler varmış.” diye niteleyerek konuştu.

Share: