Anagold Madencilik: “Sedat Cezayirlioğlu ve Avukatının İddiaları Asılsızdır”

Anagold Madencilik Endüstri ve Tecim A.Ş., Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madeni ile ait tartışmalar üzerine, “Sedat Cezayirlioğlu’nun Keban Atatürk, GAP, Karakaya, Sarıkamış barajlarına siyanür aktığı iddiaları gerçeği yansıtmadığı gibi hangi ‘Belirleme Raporu’nda ne de resmi temas raporda saha almamaktadır. Bahsi geçen barajların madenimize arz yakın olanı 3.4 kilometre mesafede olduğunu yayımlamak isteriz. Görüldüğü üzere Sedat Cezayirlioğlu ve avukatının haberdeki iddiaları asılsızdır ve kamuoyunu kusurlu bilgilendirmektedir” açıklamasını yaptı.

Sedat Cezayirlioğlu ve avukatının açıklamalarının haberleştirilmesi konusunda Anagold Madencilik Endüstri ve Tecim A.Ş. bu geceleyin yazılmış açıklama yaparak, bahis konusu iddiaların akıllıcasına olmadığını ifade etti.

Anagold Madencilik’in açıklaması şöyle

“26 Ilkgüz tarihinde ‘Erzincan’da Siyanür Sızıntısı Yaşanan Altın Madeni Baştan Faaliyete Geçti: Bu, Türkiye’nin Ölüm Projesi. Lütfen Bunu Durdurun, Yalvarıyorum’ başlığıyla yayınladığınız haberde düzlük alan bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır.

Haberde Sedat Cezayirlioğlu’nun kendisi ve avukatı İsmail Hakkı Atal’ın ‘Belirleme Raporu’nu müracaat göstererek yaptığı açıklamalar ağız ağıza asılsızdır.

Haberde İliç Asliye Ünsiyet Mahkemesi’hangi sunulan rapordan yapılan alıntılardaki bilgiler kamuoyuna hatalı aktarılmaktadır. Haberde açıklamalarına vadi verilen Sedat Cezayirlioğlu’nun Facebook sayfasında yayınladığı ve bahsettiği ‘Bilirkişi Tayin Raporu’nda, haberde vadi düzlük bilgiler düz almamaktadır. Cezayirlioğlu’nun 4 dolaşma önce (22 Ilkgüz) yayınladığı ‘tabir’bile 340 titrem siyanürlü solüsyonun aktığına dair seçkin tayin yapılmadığı kabil bu konuda hiçbir resmi çalım marifetiyle anlatım da düzenlenmemiştir.

Şirketimiz eliyle daha ilkin yapılan açıklamalarda dahi belirttiğimiz gibi olay neticesinde içerisinde 8 kilogram siyanür mevcut 20 tona andıran seyreltilmiş solüsyonu, eroin alanı içindeki maden muvasala için aktığını ve bunun Belirleme Raporu’nda da belirtildiğini burada ayrımsız sefer elan uyarmak isteriz. Eroin sahamız içerisinde meydana gelen bu bozuk çabucacık bilimsel yöntemlerle engelleme edilerek, temizlenmiştir. Antrparantez aksettirilenin aksine boru patlaması şeklinde tıpkı görüngü gerçekleşmemiş, maden sahası içerisinde eriyik (seyreltilmiş siyanür) taşıyan 100 mm yani 10 cm çapında borunun bağlantı noktasında (flanşında) meydana gelen maharet aksaklık sebebi ile tıpkı çöp tenekesi meydana gelmiştir.

Sedat Cezayirlioğlu’nun haberde saha alan açıklamalarında siyanürün Sabırlı Deresi’ne aktığı iddiası, referans gösterdiği ‘Tespit Raporu’nda de yalanlanıyor. Olaydaki döküntünün maden sahası içerisinde kaldığı ‘Tespit Raporu’nda yazmaktadır. Antrparantez yeniden bire bir raporda Sedat Cezayirlioğlu’nun haberdeki Fırat Barajı’na karıştığı, Keban Atatürk, GAP, Karakaya, Sarıkamış barajlarına siyanür aktığı iddiaları gerçeği yansıtmadığı kabilinden ne ‘Tayin Raporu’nda ne dahi resmi değme raporda vadi almamaktadır. Bahsi geçen barajların madenimize sunma mail olanı 3.4 kilometre mesafede olduğunu izah etmek isteriz.

Görüldüğü amacıyla Sedat Cezayirlioğlu ve avukatının haberdeki iddiaları asılsızdır ve kamuoyunu kavisli bilgilendirmektedir.

Kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesi, dolma ve falsolu haberin yayılmasının önüne geçilmek topluma cebin en iri sorumluluğumuzdur.

Saygılarımızla

Anagold Madencilik”

Share: