Amos Antik Kenti’nin sembolü antik piyes ibdai haliyle ortaya çıkarıldı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde 2 bin 200 sene öncesine tarihlenen Amos Antik Kenti’nde, 5 aydır devam fail hafriyat çalışmalarında sona gelindi.

Cumhurbaşkanlığı kararnameli kazı statüsüne alınan, Muğla Valiliği Envestisman İzleme ve Eş Güdüm Başkanlığının (YİKOB) desteği ve Marmaris Belediyesi ile Marmaris Ticaret Odasının (MTO) temel sponsorluğunda yürütülen kazı çalışmalarında kentin sembolü olan antik temsil ibdai haliyle ortaya çıkarıldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kazı Bilimi Bölümü Akademisyen Dr. Mehmet Gürbüzer başkanlığındaki Amos Antika Kenti’nde iki ayrı noktada devam eden kazılarda, 2 bin 200 yıl ayakta kalabilen en heybetli bina olan antika tiyatronun elde edilen bulgular ışığında 1000 yabanlık kapasitesi bulunduğu anlaşıldı.

İlk ilk biricik katlı adına düz yazı edildiği, daha sonraki dönemde ise 2 kıvrım kuzuluk getirildiği belirleme edilen tiyatronun milattan önceki ikinci yüzyıldan milattan sonra üçüncü yüzyıla büyüklüğünde kullanıldığı anlaşıldı.

Sivil konutlar aktarılma yüzüne çıktı

Ayrıca başka benzeri noktada yapılan kazı çalışmaları ile pek çokça sivil basamak de ahit yüzüne çıkarıldı.

Marmaris Tecim Odası Başkanı Mutlu Ayhan, yaptığı kayıtlı açıklamada, henüz önceki kâin çukur yerleri ve ibadethane kalıntıları ile birlikte Marmaris’in yer yüce ekin turizm ögelerinden biri olan Amos Antika Kenti kazı çalışmalarında görev düzlük ve buranın Marmaris’e kazandırılmasında emeği sabık herkese teşekkürname ettiğini kaydetti.

Share: