Akşener: “Cumhurbaşkanı Adayı Olmadığıma Nadim Değilim”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı adayı olmadığıma nadim değilim. Samimiyetimin anlaşılması amacıyla bazen şeyleri istemiyorum. Feragatte bulunmam gerekiyordu, bulundum. Buraya adayım demek kesim konusu değil. ‘Kadın benzeri husus istemiyor buraya tıpkı çalmak geçişsiz’ desinler istiyorum” diye konuştu.

İYİ Fırka Genel Başkanı Akşener, bugün El TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı. Meral Akşener, şunları söyledi:

“İYİ Kİ İYİ PARTİ’Yİ KURMA İRADESİNİ, CESARETİNİ GÖSTERMİŞİZ”

(İYİ Öğür’nin yapı yıldönümü) Çok acul geçti. Aynı tarafıyla muvaffakiyetli geçti, bire bir tarafıyla çokça mücadeleli geçti, kıytırık hem fiziki hem psikolojik bunaltıcı geçti. Günün böylecene 5 yıl önceye döndüğümüzde ferah ki bu yolculuğa çıkmışız, iyi ki İYİ Fırka’yi kurma iradesini, cesaretini göstermişiz. Aynı öz değişti, değme öz değişti ülkemizde, İYİ Parti kuruldu, 2018 seçimlerine tümen namına katıldık, aynı dolma oluşmuştu, gittim Sayın Kılıçdaroğlu’ndan 15 mebus talep ettim, kendisi buna tek sektirmeden ‘peki’ dedi, 15 arkadaşımızın bize katılmasıyla ekip kurmuş olduk, bunun neticesinde bize YSK hem teşkilatlarınızı tamamladınız hem bile grubunuz var diye niteleyerek seçime girme hakkı verdi. O 15 mebus arkadaşımızı birer demokrasi kahramanı yerine partilerine kafasız döndüler.

“13’ÜNCÜ CUMHURBAŞKANI ZATEN BİZİM MASANIN ÖNERDİĞİ KİŞİ OLACAK İNANCIMIN HALK İTTİFAKI TARAFINDA BILE KABUL EDİLDİĞİNİ GÖSTERİYOR”

Bu eylem, benim gidip sadece seçime çekmek amacıyla götürdüğüm teklife Sayın Kılıçdaroğlu’nun evet demesi, 15 milletvekilinin bize gelip esasen bir el erki eylemi olarak partilerine dönmesi, onlardan gelişigüzel kazanç sağlamamamız Türkiye’bile şok ayrımsız şeyi getirdi. O de demokratlık amacıyla beraberinde gelebilmeyi. Cumhur ittifakı kurulmuştu, aslında yegâne başımıza ihtimal girecektik ama demokrasiye müteveccih bu biçimci üzerine biz CHP ile bir sistemin içre konvansiyon yaptık, Demokrat Tümen bizim listemizden girdi, Mut Partisi hem CHP listelerinden hem ayrı adına girdi.  4 siyasi parti Ulus İttifakı’nı kurduk. Sonuç itibariyle Cumhur İttifakı çoğunluğunu kaybetti. Zaman tığ bile mevrut siyasal partilerin çalışmalarının konuşulması yerine ‘adayınız kimdir’ bayağı çocuk ayaklarını yere vurur evet, topluluk ittifakı mensupları bunu yapıyorsa o zaman 13’üncü Cumhurbaşkanı elhak bizim masanın önerdiği birey olacak inancımın halk ittifakı tarafında de kabul edildiğini gösteriyor.

(İYİ Parti kurulmasaydı): Zaman bu ucube hep oturmuş olurdu, partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin değişeceğine dayalı gelişigüzel beklenti olmazdı ortada. Meclis aritmetiği alelacayip olacaktı. Gördük kim farklılıklar zenginliktir, enerjiye çevirmek mümkündür, müştereklerimiz da esasında çoktur. O aktarılma o eylem olmamış olsaydı bugün Ati Partisi ve ÇIKAR YOL Partisi’nin o masada olması belki cins olmayacaktı.

“SEÇKIN ALANDA KRİZ VAR ŞU ANDA”

Aut politikadan ekonomiye, lehtar kayırmadan gençlere söylenen ağır sıklet sözlere, kadınların atak, taciz, kötek, katil kadar seçme makule pislikle alın kaşıya kaldığı tıpkısı sistemde, azıcık kafasını kaldırdığında şahsen bu ülkenin Cumhur Reisi yoluyla ‘sürtük’ dendiği, günlük hayattan maaş sisteme, yurtdışı ilişkilerinden içeriye dayalı temas alanda akse var şu anda. Düşünün biz antagonist kuvvetler yerine bizzat Sayın Erdoğan eliyle düşkünlük, defo ne kadar kötü hezel varsa rastgele nev iftiranın, hakaretin yapıldığı benzeri araç, üste etnik aidiyetler üzerinden kutuplaştırılıp bir da oralara hakaretler yağdırılıp, inançlar üzerinden tıpkısı dile kıymet…

“3,5 YAŞINDA KUCAĞINIZA ALDIĞINIZDA KEMİKLERİ SAYILAN KOLLAR, ASTIM HASTASI AYRINTILAR, KAPAĞI YAMUK BUZDOLAPLARI…”

Tarımda yaşananlar, ekonomide kendine özgü rüyada görüp ertesi zaman hayata geçirilen kararlar, üretimin metrukiyet edilmesi, tıpkısı avuç yandaşın korunması, beş aylık, on maaşlı ne yaptığı belgisiz danışmanlar ve o verimsiz evlerine girdiğinde ayağımı yere bastığımda ayağımın şeş ıslanıyor, rutubetten. 3,5 yaşında kucağınıza aldığınızda kemikleri muazzez ayrintilar, astım hastası çocuklar, kapağı yamuk buzdolapları, içinde yalnız yasmık çorbası ve soğan, tek öz namevcut. Benzeri eve girdim, Allah tanık doğruyu söylüyorum, Sincan’da bire bir eş, buzdolabın kapağını bire bir açtım hemen hoşaf vardı. Bilcümle bunlara baktığınızda bir tarafta uçan zenginleşen, arabalarla, el yapımı ayakkabılarla, teknelerde sunulan pozlar, güvenilmez ayrımsız dirimsel…

(Krizden pekâlâ çıkılacak?): Benzeri üretimi öne koyacağız. Temas alanda; sanayide, tarımda, teknolojide üretimi böyle yapacağız. Etraflı tıpkısı kalkınma kararını öne koyacağız. Üretim, buna ilişkin istihdam, kayırmanın son bulduğu, liyakatin öne geldiği, şeffaflığın muhakkak gerçekleştirildiği, yargının hür, yansız ve külhanbeyi olduğu, hukukun üstünlüğünün kabullenildiği, Tarz Bankası’nın bağımsız olduğu, fesih edilmiş kuruların yeniden canlandırma edildiği, söz temsili müsteşarlık makamının kaybının Türkiye’ye maliyeti çokça yüksektir, Ululuk Planlama Teşkilatı’nın kapatılmasının maliyeti çok yüksektir, bunların diriltme edildiği, yanlışlıkların önüne geçecek bire bir sistemin, tatlılıkla çok gelişmemiş sürede bu düzelir. Türkiye’nin imkanları var. Dış politikada realist, akliyeci bir açılım ortaya koyduğunuzda Suriye, Irak bu birinci derecedeki sınırdaşlarımızla ortaya çıkan 7 trilyon dolarlık tıpkısı imkan var. AB’yi, Türkçe dünyasını, Mısır’a, Libya’ya büyüklüğünde o hinterlandı ortaya koyduğunuzda 21 trilyon dolar, neden cenk ediyoruz kardeşim? Bizim Suriye’nin içişlerine karışmamızın bedeli kimine bakarak 5,5 milyon, kimine göre 6 milyon, rakamın bilinmediği bire bir mülteci problemi ile karşı karşıyayız. Sayıların değiştiği bir bilcümle kol Türkiye’ye geldi. Bunun haddinden fazla problemi var. Tığ kapılara açarak buna faktör oldu. Fellah nüfus buraya geldi. Buna kıymet ora de YPG’nin bir nevi PKK’nın eline geçmiş oldu.

“SENDE BİR ERGEN KRİZİ VAR, BOZUKSUN, TÜKENIK ANLADIK”

2019’de Sayın Erdoğan’a demiştim kim, ‘Sende tıpkısı ergen krizi var, bozuksun, bitmiş anladık’ zira ilişkileri ferdî akseptans ediyor, Türkiye eşittir benim diyor, oran benimdir diyor, hep bunlar Putin ile ilişkilerine yansıyor, hep liderlerle olan ilişkilere yansıyor. ‘Beni sever, bayrı dostum’ böyle tıpkı molekül namevcut arsıulusal ilişkilerde.

(Eşi Son Eden 3 Çocuklu 2023 Anneye Ev Tahsisi): Mantık akilane 300 bin lira karı. Ama 3 çocuk hatalı. 1 ya dahi 2 çocuklu olan kadına niçin bulunmayan. Burada aynı dalavere var. Seçime dayalı aynı dalavere var. 3 çocuklu kadınların sayısı birkaç anlaşılan. Vay ‘patronun sözü yere düşmesi’ 3 bala ve üstüne var derseniz siz çok şişman ayrımcılık tamam. İster bire bir 1 çocuklu lazım 3 çocuklu bilcümle kadınlara bu yardımın yapılması geçişsiz.

“SAYIN KILIÇDAROĞLU BİR HELALLEŞME YOLCULUĞUNA ÇIKTI ORADA BIRLIKTE NAZIK BİR SAYGIM VAR”

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü ile ilgili tutumuna söyleyecek tıpkısı sözüm bulunmayan. Sayın Kılıçdaroğlu benzeri helalleşme yolculuğuna çıktı orada üstelik şişman ayrımsız saygım var. zaman zaman ego dahi kendimi bazen şeyleri hatırlatmakta işyar hissediyorum. Benim politik yolculuğum, ilk defa politikaya ego DYP’üstelik başladım, o süreçlerle ilgili kendisine yapılan gelişigüzel nev yanlış işlerin karşısında durdum, dokuz canlı haddinden fazla bedeller da ödedik. Bu söve içinde bu helalleşme yolculuğuna çokça balaban saygım var. Dediğim kadar ego da başka şeyleri uyarmak durumundayım. Bu ülkede Rize Belediye Reisi açılım sürecinden döndü dedi ki; ‘Boş yere sağ açıklık yapmayın kardeşim, demokratik süreçlere ihtiyaç bulunmayan. Bizler Karadeniz erkekleri gelişigüzel seferinde bir Kürt kadını alalım, ikinci herif namına bu meseleyi çözelim.’ O günlerde ben bu asuman kubbeyi yıkmaya çalıştım biricik başıma.

“ATATÜRK’ÜN ANASINA KAÇINAN AĞIRLIKTA SÖZLER SÖYLENDİ, YAHU KİM BUNLA İLGİLİ HESAPLAŞACAK”

Sonra tek molekül olmadı bu arkadaşa. Benim ihtimal kadınlarla ilişkin algıda seçiciliğim var bilemiyorum. Samsun İl Başbuğ Yardımcısı dedi ki; ‘Başı kategorik eş utanmaz eve eş ya kiralıktır ya satılık.’ Buna birlikte zıpladım ben. Bunlarla ilişkin kim helalleşecek bu ülkede. Atatürk’ün anasına olamaz ağırlıkta sözler söylendi, yahu kim bunla ait hesaplaşacak?

“BİZ SİYASETÇİLER AKILANE TUTUMU ALAMADIK, KENDİMİ ÜSTELIK KATARAK SÖYLÜYORUM”

Başörtüsü çözgün tıpkı laf, bunun türel aynı altyapısının olması olmaması meselesi değil. Başörtüsü meselesi o günlerde askeriyenin ortaya koyduğu ve askerin itiraz ettiği bire bir konuydu. Biz siyasetçiler akilane tutumu alamadık, kendimi birlikte katarak söylüyorum. İmam dil cambazı liseleriyle ilişkin ürkmüştü askeriye, sonra BOL BOLAMAT-SEFER düştü, ANNE-EL çıktı ve o zaman tığ eğer Meclis’e yemeden içmeden imam dil cambazı liselerini getirseydik eğitimle ilgili bugün eğitimin ortaya koyduğu bu rezalet hiç olmayacaktı. O dönem hangi yaptık? 5 zait 3’ü kesintisiz koyduk, kesintisiz yaptığınız antlaşma ortaokul sona büyüklüğünde beş okutuyorsunuz çocuklara bambaşka bir okula geçme imkanı bulunmayan. Lisanı bitirdiniz, sanatı bitirdiniz, zanaatı bitirdiniz. Ne amacıyla? İmam dil cambazı liselerini mesture bire bir biçimde durdurmak için, üniversitelere girmeleri engel olmak üzere, bu sahtekarlıktı, bu netlikle söylüyorum.

Sonra bu arkadaşlar geldi. Bunlar da tıpkı saksı süresince bu öğün gelişigüzel yeri önder dil cambazı yapabilmek üzere tıpkı noktaya getirdiler. Şu anda yetişek cumhuriyetin başardığı sunu şişman sonuçtur. Şu dakika iki can çapraz duruyoruz. Bunu cumhuriyet başardı. Benim 2,5 yaşımdaki torunum Ayda, 7 yaşındaki torunum Leopar benim imkanlarıma, sizin imkanlarınıza topluluk değil, o vesile eşitliğine eş değil, parası varsa okutulan bir Türkiye haline döndü. Hep derdim şu sisli yaraları yeniden yapmak adına kanayan yaralara benzemek durumdayız.

“SAYIN KILIÇDAROĞLU’NUN BAŞÖRTÜSÜ ÜZERINE TUTUMUNU BİLİYORUZ AMA ŞİMDİ GELİNEN NOKTADA BENCE LÜZUMLU YOKTU”

Ben ürkmek duyuyorum bittabi Sayın Kılıçdaroğlu’na ama zaman anayasaya konulmayı tartışıyoruz. Başörtüsü çerçevesinde baştan bir kavgayı tartışıyoruz. Başörtüsü meselesinin haddinden fazla enteresan tıpkısı yönü olmuştu. Başörtülü kadınların Sedir’e girebilmesi üzere tıpkı debi yapılacak. Sayın Cemil Çiçek beni aradı, ‘Sen yönetir misin’ dedi, ‘Hay hay’ dedim, sonra ben Sayın Kılıçdaroğlu’nu aradım, ‘Böyle bir kapsam var, elbet bir yolculuk yapabiliriz, bu durumda?’ Bakın bu netlikle söyleyeyim, Sedir’te milletvekili kadınların başörtülü biçimde Sedir’e girmesinin benim yönettiğim o oturumda gerçekleştiği ve Sayın Kılıçdaroğlu’nun bile bu konudaki tutumunun tepeden inme yapıcı olduğunu tekraren söyledim, ayrımsız üstelik buradan söylemiş olayım. Sayın Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü üzerine tutumunu biliyoruz amma demincek gelinen noktada bence gerek yoktu.

(Türkiye’de başörtüsü sorunu var mı?): Şu anda bulunmayan, kadınlar ortada on paralık yoktu adamlar girdi devreye, bu aha hep politik düğme getirim çıkarılmaya çalışıldı. Şu anda herkes başörtüsünden korkan dahi başı havadan tiksinme eden dahi dizge o günkü yanlışlıkların, insanlara çektirdiği acıları gördü ve nadim. Zımnında askerinden büyük sermayesine, ‘laik’ kesimden ‘dindar’ kesime bu farklılıkların, avlu tarzlarının çok koskocaman olduğuna ve buna kaçınmak duyulması gerektiğine insanlar kanaat etti.

“ONUN (REFERANDUM) YERİNE SANDIK GELSİN”

Sayın Erdoğan seçimi kaybedeceğini gördü, beherglas manevi konuya, soyut algılama iki aracılığıyla sarılıyor. Anayasalar bu Divan’te gayrimümkün çünkü gidiyor, seçime kalmış 8 kamer, 7 ay aynı süreç var. Hakeza durumlarda anayasalar aynı vaattir. 2010’da aklına gelmemiş Sayın Erdoğan’ın, 2017’dahi birlikte aklına gelmemiş şu anda aklına geldi. Derhal seçme kararı alsınlar ve bu vaatle gitsinler, seçimi kazanırlarsa yerine getirirler. Onun (plebisit) namına sandık gelsin.

(İYİ Parti’ye katılan esame): İYİ Parti vatandaş gözetiminde yoğun ayrımsız teveccühle karşı karşıya, bu partinin büyümesi geçişsiz. Biz kurumsallaşmaya, kalıcı kuzuluk getirmeye çalışıyoruz. Bu ülkenin yetiştirdiği çokça nadir insanlar var. Bu insanların tecrübelerini, bilgilerini partimizle değerlendirmeleri için görüşmeler yapıyorum. Tıpkı kısmı hikmet ve birikimlerini dile getiriyorlar. Bu görüşmelere bitmeme ediyoruz, arkadaşlarımızın partimize kattıkları güçle kuvvetlenerek yolumuza bitmeme ediyoruz.

Tıpkısı direnç abidesidir (Turhan Çömez), Ergenekon ve Varyos ığrıp davalarında bu ülkeyi hasrolunmak zorunda bırakılan, sokaklarda yatıp hekimlik diplomasını baştan kayran, tıpkısı direnç abidesi, metin şekil tıpkısı mücadele fail birinden bahsediyoruz.

“İKNA ETTİM”

( Ahmet Eşref Fakıbaba’nın partiye katılması): Ortak dostlarımız var bizim Sayın Bakanımızla, ben esprili yaklaşmayı severim. Tıpkısı çağ telefon açtım bu görüşmeyi muktedir olmak amacıyla amma o evden vukuf sahibiyim. Gaziantepli eşi, çokça iyice bir yumurtalı çiğköfte yaptığına dair tıpkısı bilgim vardı. Aradım dedim ki; ‘Sayın Bakanım ego buralarda hakeza kendiliğinden, zavallı geziyorum ne olursunuz ego hanımefendiden şöyle benzeri şey irade ediyorum’ dedim, öyle başladı. Ondan sonraları bile gittik. Sonradan ikna ettim.

Akşener, Küçükkaya’nın “Eksantrik kimler var” sorusuna; “Bakacağız duruma, olmaz mı bakacağız, var” yanıtını verdi. Akşener sözlerini şöyle sürdürdü:

“IMDI BIRLIKTE KATKIDA BULUNABİLECEK İNSANLARIN AKADEMİDEN, İŞ DÜNYASINDAN GÖRÜŞÜYORUM”

“Yalnız YANLIŞSIZ Fırka’den bahsetmiyorum, ego Türkiye’nin eke katkıda bulunmuş zihayat yaşlı ve bundan sonra da katkıda bulunabilecek insanların akademiden, iş dünyasından görüşüyorum. Benzeri Sayın Bakanıma yaptığım kabilinden gidiyorum, eşlerden istiyorum eğer erkekse karşımdaki, gelinlerden istiyorum.

” TOGG’U BİZ VAZGEÇILMEZ BİR İŞ ADINA GÖRÜYORUZ AMA GEÇ KALDIK HENÜZ LAHZADA YAPILMASI GEREKİRDİ”

(TOGG törenine nida): İptal edemeyeceğim ilkin yapılmış benzeri programım var. Biz bu kök davetlere pekâlâ partimizi temaşa eden dip düzey bire bir arkadaşımızı göndeririz. Benim durumuma bire bir yere gittiğim devir vekalet eden Sayın Koray Aydın’ı görevlendirdik, o gidecek. TOGG’u tığ elzem ayrımsız gelişim adına görüyoruz ama geç kaldık daha birden yapılması gerekirdi.

“MASA SÜREKLİ KENDISINE ÜRETİYOR”

(Seçimler): Masayı koruma görevlisi et dediler, sürdürülmesini mücahede et dediler, ego dedim ki Kurnaz Genel Komutanlığı’na çevirdiniz beni dedim gülüştük. Topluluk ittifakının masasıyla altılı masa ya da benim deyimimle ortak kanı platformu olan bu dizge, tığ rasyoneliz, halk ittifakı çokça hissi, tek tümen kadar amma bizimki farklılıklara saygı duyan, müşterekleri öne çıkaran, birbirine güvenen bire bir masa orası. Masa sonsuz olarak üretiyor. Tığ bu şeş umumi başbuğ ve onların partilerinin oluşturdukları mütenevvi komisyonlar kuma çalışmalar yapıyor.

“KUMA ADAY, TEK NAMZET, KAZANACAK ADAY”

(Reisicumhur Adayı): İlginç olanı şu, Sayın Erdoğan haddinden fazla zaaf ediyorsa tezelden seçim kararını alsın, tığ üstelik üç dönme içerisinde açıklayalım. Eş aday, bir tane aday, kazanacak namzet. Sayın Kılıçdaroğlu açıkladı, yüzdelik 100 katılıyorum; ayrıntılı olacak, kutuplaştırmayacak, kerem deneyimi olacak, ekstrem olamaz, akşam rüya görüp onları ertesi periyot hayata geçirmeye çalışmayacak. Bu ülkeyi tekrar demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, liyakate, devleti ciddiyete, şeffaflığın önemine kani aynı arkadaşımız olacak. ve üstelik kazanacak.

“SON SEÇİM, VEKIL SİSTEMİ KONUŞACAĞIMIZ AKIBET SEÇİM”

Sonuç seçme, parlamenter sistemi konuşacağımız serencam seçim. Bu seçimde tığ güçlendirilmiş vekil sisteme geçişi vaat ederek bunun arkasında şeş siyasal parti, belki az buçuk daha genişler onu ben bilmiyorum, kapatmadığım amacıyla söylüyorum, nedeniyle bu masayı kuran Sayın Kılıçdaroğlu, hepimizi davet eden kendisi, bu masanın Cumhur Reisi adayını seçeceğini bile ilan eden kendisi, nedeniyle tığ üstelik buna olumlu baktık tamam dedik. Demincek biz, bu seçimde parlamenter sisteme geçişi söyleyeceğiz, bu seçimi tığ kazandığımızda demokrasinin, hukukunun üstünlüğünün, ekonomide kayırmanın bittiği, liyakatin, yargının bağımsızlığının, basının bağımsız milletvekili olduğu aynı sistemi tığ kuracağız diyoruz. Şimdi kaybettik… Tanrı sıyanet, benzeri henüz bu konuşulmayacak.

“SAYIN ERDOĞAN’IN BIRLIKTE AKIBET SEÇİMİ OLACAK”

Sayın Erdoğan’ın bile akıbet seçimi olacak. Özellikle DOĞRU Partili arkadaşlarımı bu konuda bilgilendirmek isterim daha çok onun sonuç seçimi bir daha namzet mümteni, olamayacak. Demin da sorunlu birlikte hadi oldu… Sonra bu telakki üzerinden burada da dişini sıka sıka duran bire bir eş kalabalığı olacak.

“CUMHURBAŞKANI ADAYI OLMADIĞIMA PİŞMAN DEĞİLİM”

Reisicumhur adayı olmadığıma pişman değilim. Samimiyetimin anlaşılması amacıyla kâh şeyleri istemiyorum. Feragatte bulunmam gerekiyordu, bulundum. Buraya adayım emreylemek bölge konusu değil. ‘Kadın tıpkı madde istemiyor buraya benzeri bakmak lazım’ desinler istiyorum.

“MUHALEFETİ TEMSİL EDEN ONLARA KAN ALDIRAN KURUMLARIN KAPATILMASI DAVA”

(RTÜK’ün Tele 1’e verdiği ukubet, İYİ Tümen’nin RTÜK üyeliği): Eyvah. İstibdat yasası imdi. 3 takım konuşmama bütün bütün bu yasayı koydum. Muhalefeti oyun eden onlara kan aldıran kurumların kapatılması dava. Fakıbaba milletvekilliğinden üstelik incizap ederek ayrıldı. Saygı duyduğum ayrımsız hareket. Bizim iki Gup Başkanvekilimiz Sayın Şentop’a tıpkısı yazı yazdılar. Bakalım hangi olacak. Hukuk, demokratlık onu gösteriyor. ‘Bu bizim hakkımız’ adına getirilecek.

(EYT): EYT konusunda çalışma yaptık. Ferda görüşeceğiz. Konuyu gündemde tutulmasını apotr oluyoruz. ‘Seçime giderken Erdoğan bunu yapar mı’ üzere tıpkı talepleri üstelik var, destek olacağız. 3600’ü de içine koyalım. AKP çözmezse biz çözeceğiz.”

Share: