Akıbet dakika haberi | İçişleri Bakanı Aristokrat, eroin ve terörle mücadeleye yönelik çalışmaları anlattı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucu trafiği rotasının, Türkiye’deki yakalanmaların çokluğu, dağıtım kanalları ve “Baron” denilen satıcılara karşı oluşturulan baskıyla güneye akla yatkın kaydığını belirtti.

Nazır Aristokrat, TRT1’birlikte yayımlanan “Alişan ile Hayata Gülümse” programında, Türkiye’de uyuşturucu ve terörle mücadeleye müteveccih hesaplı çalışmalara ilgilendiren bilgi verdi.

Türkiye’da doğrudan adına uyuşturucudan ölen insan sayısının 2017’üstelik 941’e çıktığını, Avrupa ve ABD’birlikte rakamların bunun 8-10 zalimce, bazı ülkelerde ise 20 imansız olduğunu nâkil Soylu, bu yükselişin ardından Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde uyuşturucuyla savaş üzere ciddi cazibe oluşturduklarını ve bir nice hamle attıklarını dile getirdi.

Yeşilay’ın çalışmalarını artırdıklarını, Narkotim’leri 81 ile yaydıklarını, Narkotiği ayrı tıpkı ünite haline getirdiklerini belirten Aristokrat, hayata geçirdikleri Narkolog Projesi’yle yakalanan maden satıcıları ve kullanıcılarına verdikleri formla profillerini ve onları özellik kullanmaya iten sebepleri belirlemeye yönelik mücahede yaptıklarını söyledi.

Soylu, üniversitelerle teşrikimesai içerisinde 62 ilde kanalizasyonlardan atılmış konu örneği aldıklarını, ne ilde hangi garip mızrap konu kullanıldığına ilişik araştırma yaptıklarını ve hangi maddelerin kullanımında artış olduğunu ortaya koyduklarını anlattı.

Eroin satıcılığının ihbar edildiği, uyuşturucunun arzla mücadelesi ve insanlarla buluşmasını engellemeye çalışan bire bir ihbar hattı kurduklarından bahseden Soylu, illeri 42, ilçeleri 32 kriterle izlemeye başladıklarını ve iller ile ilçelerin maden risklerini raporlarla ortaya koyduklarını söyledi.

Vekil Soylu, bu icraat sonucunda geldikleri noktada 941 olan uyuşturucuya aracısız sınırlı ölümlerin 2021 yılı sonu itibarıyla 270’e düştüğünü hatırlattı.

Türkiye’birlikte uyuşturucu satışı ve kullanımı dolayısıyla mapus cezası alanların sayısı 15 Temmuz 2016’de 35 bin iken, şu anda sayının 115 binin üzerine çıktığını tamlayan Aristokrat, “Şayet Türkiye, devletin bütün birimleriyle bu mücadeleyi ortaya koymamış olsaydı zaman Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı durumla yüz yüze kalırdı. Avrupa ülkelerinde uyuşturucudan ölüm milyonda 28’dir. Bizde ise milyonda 3,7-3,8. Yani bizde neredeyse onların onda biri. Esasen Avrupa ülkelerinde hayatında aynı defa uyuşturucuyu kullanan bu orandadır, yüzde 28. Bizim arz büyük avantajımız hayatında bir nöbet esrar kullananlar yüzdelik 3,1, 2019-2020 ölçümlerimiz. Yani tığ yine onların 10’bile biri kadarız. Avrupa Birliği ortalamasını söylüyorum.” diye konuştu.

“Genişlik balaban muvaffakiyet rotasını değişmek”

Türkiye’nin uyuşturucuyla topyekun benzeri savaşım içre olduğunu vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize bir vakitler doğudan giren uyuşturucuların yüzde 75’i batıda yakalanırdı. Söz Gelişi İstanbul, Kocaeli, İzmir, Sakarya, Bolu, buralarda yakalanırdı. 15 Orak Ayı’dan bilahare Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu konseptle uyuşturucunun yüzdelik 74-75’ini Türkiye’ye girer girmez çıktı 3 vilayette yakalıyoruz: Hakkari, Van, Ağrı. Gerçekte uyuşturucunun yalnız Türkiye’birlikte nerede kullanıldığı, içildiği, yapıldığı değil, bire bir zamanda Türkiye’ye girişini engellemek. Bildirme şişman sükse bittabi rotasını hâllenmek. Türkiye’nin, esrar sevkiyatında doğudaki bu engeli elbette tıpkı serencam doğurdu? Rotayı değiştirdi. Uyuşturucunun bizim çevremizde 3 rotası var. Şimal rotası, yani Rusya’nın üzerinden sabık rota. Bire Bir rota Balkan rotası dediğimiz bizim üzerimizden gelip Balkanlar’dan revan ayrımsız rota. Benzeri birlikte Akdeniz rotası dediğimiz üçüncü ayrımsız rota var. Örneğin, 2019’üstelik 14-15 titrem, 2020 ve 2021’bile 20-22 titrem beyaz yakaladık. Şu temel kadar (2022 yılı) yakaladığımız beyaz miktarı 7-7,5 titrem. Zira rotanın büyük bire bir bölümü Akdeniz üzerinden İspanya, İtalya, başka ülkelere gidiyor. Çıktı beyaz zehir yakalamaları sabık yıllardan henüz çok bu yıl da Akdeniz rotasında olmaya başladı. Ortaya koyduğumuz takı, Türkiye içerisindeki yakalanmaların çokluğu, özellikle tevzi kanallarına ve ‘Baron’ dediğimiz satıcılara oluşturulan sıklet, rotayı henüz feyiz güneye akilane aktardı.”

İçişleri Bakanı Soylu, “Bizim tıpkı tahminimiz henüz var Ukrayna-Rusya Savaşı’ndaki karmaşıklık yerini biraz henüz stabilizasyona alırsa etkili tıpkısı rota dahi oradan olmaya başlayacak. Uğraş sonrası orada çabucacık çokça acıklı benzeri uyuşturucu rotası hareketlenmesi söz konusu olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’dahi 2020’de uyuşturucuya bidayet yaşının averaj 20,2 iken, 2021’de bunun 21,2 olduğunu aktaran Soylu, eroin kullananların genel profillerine ilişik verileri paylaştı.

Genişlik İyi Narkotik Polisi Anne Projesi’yle 1 milyon anneye ulaştıklarını ve yetişek verdiklerini, uyuşturucuyla uğraş amacıyla oluşturdukları UYUMA aplikasyonuna 46 bin 668 ihbar geldiğini kaydeden Aristokrat, başlattıkları Kökünü Kurutma Operasyonları ile diğer uyuşturucuyla mücadele operasyonlarına ilgili üstelik hikmet vererek, uyuşturucuyla mücadelede 360 derecelik bir emek uyguladıklarını belirtti.

Soylu, iki oğlunu metal bağımlılığından kurtaran anneyle buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, iki oğlunu uyuşturucu bağımlılığından kurtaran ve sonrasında uyuşturucuyla savaşım üzere Kırıkkale’de dernek kuran Banu Doğan ve oğlu Ahmet Doğan’la etkin yayında bir araya geldi.

Doğan ve iki oğlunun metal bağımlılığıyla mücadelesine ilgili hikayelerini anlatan videonun gösterilmesinin peşi sıra Aristokrat, “Banu Bayan iri ayrımsız mücadele ortaya koydu. Metal kullanan çocukların anneleri, aileleri esasen bu meselenin genişlik ağır çıplaklığıyla ateş taraflarıyla cebin karşıyalar. Kimi Zaman toplumdan soyutlama ediliyorlar. Banu Hatun, Türkiye’birlikte Banu Eş gibi anneler, balaban bire bir savaşım veriyorlar. Evlatlarını yetmek üzere verdikleri mücadele hem bıçkın hem satı hem bile bilcümle bu metal satıcıları ve dünyadaki esrar kartellerine karşı sunulan aynı savaş. Eroin rehabilitasyonun elbette kim hekim kadar, kullanıp bırakan kişinin annesi eliyle üstelik yapılabileceğinin en adamakıllı örneklerini ortaya koyuyorlar. Minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Banu Doğan de uyuşturucuyla uğraş için verdiği bindi nedeniyle Nazır Aristokrat’ya teşekkür ederek, ailelerin metal üzerine bilinçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Aristokrat, programın sunucusu Alişan Tektaş ile narkotik terbiye tırı Narkotır’ı bile görüşme ederek, burada sunulan eğitimlere ait Uyuşturucu büroda işyar polislerden hikmet aldı.

Terörle mücadele başarısı

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Alişan Tektaş’ın şehit Ermiş Bülbül ile martir uzman çavuş Ahmet Baş’ın ailelerine yaptığı ziyarete ilgili videoların gösterilmesi ve terörle mücadelede gelinen son noktanın sorulması konusunda, “Haddizatında tığ terörle mücadelede, dünyanın, yani çevremizdeki müttefikliğe andıran diye gördüklerimizin terör örgütlerini desteklemelerine karşın böyle bire bir noktaya gelebileceğimizi düşünmüyorduk. Bu Türkiye’nin istikrarından kaynaklanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Aristokrat, bu başarıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın terörle mücadelede geçmiş dönemde Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı saldırıları ve ülkeyi kırılgan kuzuluk getiren süreçleri bereketli analiz etmesinin, teferruatlı vadeli aynı politikayla Türkiye’nin doğusu ile batısının gelişmişlikte ve kalkınmada birbirine denk ağıl getirilmesinin balaban önemi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin süresince 120’nin altında terörist kaldığını nâkil Aristokrat, şöyle konuştu:

“Bittabi bu yıl haricen 52-53 yıldırıcı geldi. Zira yıldırı örgütünün hem İran hem Irak aracılığıyla aktarımları var. Bilfarz bu yıl nakil sıfır yegane hatlardan bir tanesi Hatay hattıdır. Nereden gelmiş, açıktan mevrut, paramotorla mevrut ama diğer taraflardan söz gelimi Nusaybin’den, Kızıltepe’den, İran marifetiyle Türkiye’ye o pres koşullarda bulunan coğrafyalardan geçmeye çalışıyorlar. Terör örgütlerinin sıkıştığı vilayetler Şırnak, Van, Mardin ve Balkı. 4 lime temel vilayetine sıkışmış. Vakar olarak bunların heybetli tıpkısı bölümü 90 kadarı bu 4 vilayette. Vurdumduymaz kalanı Bitlis, Diyarbakır ve çok beş altı ayrımsız kısmı Siirt. Tunceli’bile, Diyarbakır’de var. Tunceli’da bile 5 yıldırıcı kaldı.”

Vekil Aristokrat, bir taraftan devlet zarfında terör örgütlerinin sömürme ettiği alanları kalkınma ve gelişmeyle daralttıklarını, bire bir taraftan bile profesyonelleşme ve teknolojik gelişmeyle defans sanayisini yüzde 20’lerden yüzde 80’lere çıkardıklarını, terörün finansmanını kestiklerini ve topyekun tıpkısı himmet gerçekleştirdiklerini anlattı.

Share: