AK Fırka Umumi Başbuğ Yardımcısı Mahir: “Dezenformasyon yasası dediğimiz yasayı büyük mücadelelerle cemaziyelevvel geceleyin çokça şükür meclisten geçirdik”

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci ile SELIM Fırka Umumi Komutan Yardımcısı Leyla Delice Mahir, Uşak’ta düzenlenen “DOĞRU Parti 2023’e Akla Yatkın Site Buluşmaları” programında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Nazır Kirişci, ayrımsız otelde planlı programda, Kazakistan’ın başkenti Astana’dahi gerçekleştirilen Asya’de İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’nın (CICA) 6. Zirvesi’nde kebir görüşmeler yaptıklarını belirtti.

Türkiye açısından arsıulusal görüşmelerin şişman önem taşıdığına bel fail Bakan Kirişci, “Malumunuz burada hububat koridorunda yüzde 49’u, 3.7 milyon tonu Avrupa ülkelerine gidiyor. Lüzum Putin’in gerekse sayın Cumhurbaşkanımızın gündeme getirdiği ‘Bu yok yoksul ülkelere gitmiyor.’ serzenişi vardı. İnşallah tığ kendi üzerimizden bu fukara ülkelere geçişi sağlayacağız. Bu görüşmemizdeki genişlik balaban kazancımız hububat koridoru hesabına bu. İhtiyaç sahibi ülkelerin bu ürünleri un olarak, ebebulguru olarak, makarna namına tüketimleri bahis konusu. O işlemlerin dahi Türkiye’dahi yapılacak olması bizim bu alandaki sanayimizi bile zait yönde etkileyecek.” dedi.

Nazır Kirişci, doğal gaz meselesinin bile ele alınan aynı diğer laf olduğunu söyleyerek, katıksız gazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya dağıtılacak olması yardımıyla jeopolitik üstünlüğün avantajlarından kamu ülkenin faydalanacağını kaydetti.

Çiftçi Taşıt Sistemi

Çiftçi Taşıt Sistemi’ne e-Izzet üzerinden yapılan başvurulara ilgili soruları yanıtlayan Kirişci, “Çokça şükür vatandaşlarımızın her geçen periyot kalan ilgisine muvaffak oluyoruz. E-Ululuk üzerinden rençper anahtar sistemine antre hadisesi malumunuz 1 Ekim’dahi yürürlüğe girdi. 2 haftalık süre içinde 201 bin 668 antre reşit ve 277 bin 894 de fellah kayıt belgesi münfail.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kirişci, sistemin çiftçiler üzere mefret yararları bulunduğuna dikkati çekerek, şöyle bitmeme etti:

“Belki rençper olmayanlar farkında olmayabilir amma şurası söylememde kazanım var; beher üreticinin bu iş için tıpkısı 50 liralık yahut 100 liralık harcaması olduğunu düşünün, 10 teklik harcama olsa 2 milyon 778 bin, 100 teklik harcama olsa bu 27 milyon lira yalnız vatandaşın maddesel kendisine kaybı, aracına destek, gitti geldi, akaryakıtı ve benzerleri. Sağladığı konfor üstelik çokça koskocaman. Devletin burada personelinin evrak memuru doğmak yerine kendiliğinden sahada tarlada, bağda, bahçede, ahırda, ağılda kümeste bakım vermesi çokça şanlı.”

Sulama ve içmece suyu üzerine da nazik çalışmalara imza attıklarını kaydeden Kirişci, akıbet 20 yılda sulanabilir tarım arazisi büyüklüğünü 7 milyon hektar düzeyine getirdiklerini, barajlardaki havuzlarda şu zaman birlikte 180 milyar metreküp su tutulduğunu belirtti.

SELIM Tümen Umumi Başbuğ Yardımcısı Ateş Parçası’nın konuşması

YANLIŞSIZ Parti Genel Başbuğ Yardımcısı Leyla Delice Dirayetli, Uşak’ın ilkler şehri ve yetişkin bir anlayışsız inkılap merkezi olduğunu söyledi.

Milletle dilek büyü kurarak çalışmalarını sürdürdüklerini nâkil Ateş Parçası, “Bizim işimiz – 20 yıldır iktidardayız -, eser siyaseti ve hizmet siyaseti. Yersiz algılarla ve yalanlarla ait yöntem tahsis etmek değil. Sayın Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, DOĞRU Öğür’yi kurduğu günden itibaren bilcümle, ‘Artık Türkiye’da hiçbir şey eskisi kabil olmayacak’ demiştir. 20 yılda yaptığımız reformlarla, çalışmalarla, hizmetlerle, eserlerle, Türkiye’yi o eski anlayıştan çıkarttık.” diye konuştu.

Türkiye’yi bakir kurulan dünya düzeninde şef mutluluk konumuna getireceklerini nâkil Uz, doğruları savunduklarını, haktan yana olduklarını kaydederek, şöyle konuştu:

“TBMM açıldığından beri gene pahal gündemlerle tartışmaların içerisindeyiz. Böyle bir gündemimiz, sorunumuz yokken Kılıçdaroğlu, imdi tıpkı başörtüsü meselesi diye niteleyerek konuyu yeniden gündeme getirdi. Tıpkısı kanun teklifi sunarak bu işi çözeceğini argüman etti. Dağılmış sorunun üzerinden baştan benzeri yöntem üretmeye ve bu ülkenin kadınlarının ve kızlarının aklıyla türkçesi dümen geçmeye çalışıp bire bir yaymaca çabası içerisinde gördü kendisini. Samimiyetten uzak, ülkenin gerçekliğinden uzak aynı gündemle ülkenin gündemini çalıştırmaya çalışıyorlar.”

Türkiye’nin imdi sivil, demokratik, haddinden fazla daha güdük ve arı aynı anayasaya ihtiyacı olduğunu kaydeden Çevrimli, sözlerini şöyle tamamladı:

“Anne hakların, özgürlüklerin, inançların garanti altına alındığı eskimemiş tıpkı anayasaya ihtiyacı var. Bu teklifi üstelik ortaya sunduğumuzda gördüğünüz üzere kâffesi kenara çekildiler. Bunu da akseptans etmediklerini çıplak beyan ettiler. İşte bunu gören milletimiz kimin makul, kimin haktan yana, kimin pespaye yana olduğunu, kimin hizmet ve eser ürettiğini görecek basirete ehil. Tekrar basınla ilgilendiren çok bunaltıcı düzeltmelerin yapıldığı dezenformasyon yasası dediğimiz yasayı büyük mücadelelerle cemaziyelevvel şeb çokça şükür meclisten geçirdik. Burada de gine hedefimiz, bilcümle bu takanak ve dolma operasyonlarıyla dünyada birlikte var olan kanuni düzenlemeleri, Türkiye amacıyla ülkemiz üzere benzeri standart haline ifade etmek. Bu standartlarla birlikte dezenformasyonla mücadelemizi hukuki ayrımsız zemine oturtma çabasıydı. Bunu birlikte birtakım yalanlarla, algılarla ‘sansür yasası’ diyerek yansıtmaya müteharrik muhalefet, yeniden maalesef bu ülkenin faydasına ve çıkarına olan bire bir şey amacıyla, herhangi bir şeyde olduğu üzere altına imza atmama çabasını gördük ama biz bu mücadeleyi bitmeme ettireceğiz. Bu ülkenin faydasına, insanlığın faydasına olacak ne varsa Allah’ın izniyle devam edeceğiz.”

Share: