Ahlat’ta 1071 etkinlikleri başladı

Yabani Armut’ta 1071 etkinlikleri başladı

3 aktarılma sürecek etkinliklerin açılışında konuşan Bitlis Valisi Çağatay:

“25 Ağustos’ta Türkiye Cumhuriyeti’nin izzet erkanının az daha tamamını Çakal Armudu’ta konuk edeceğiz”

BİTLİS – Bitlis’in Ahlat ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951’nci yılı nedeniyle planlı etkinlikler, Türkiye’nin sunu iri ikinci millet bahçesinde başladı.

Mehteran takımının gösterisinin ardından mütekellim Bitlis Valisi Oktay Çağatay, bugüne kadar bu toprakların vatan olmasında emeği sabık kamu şehitleri rahmet ve minnetle andı. Çağatay, “Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Okçular Vakfının koordinesinde ve bizlerin aile sahipliğinde Fethin 951’nci sene dönümünde sizlerle beraberiz. Ayın 25’inde Türkiye Cumhuriyeti’nin şevket erkanının az daha tamamını Çakal Armudu’ta konuk edeceğiz. Düzlük Mezarlığındaki binlerce atalarımızın ruhunun huzurundayız. 951 sene önce bu toprakları nal sesleriyle inleten Alparslan’ın ve eşsiz yiğitlerinin huzurundayız. Bundan tamlık asır evvel bu toprakları bizlere oyuntu emreylemek isteyenleri yurttan atan yiğit Atatürk’ün ve yiğit ordularının huzurundayız. Haddinden Fazla kıymetli bire bir mekandayız. Tanrı burayı bizlere daraç kılan, onu koruyucu ve hala korumaya bitmeme eden alp şehitlerimize yağmur etsin. Cumhurbaşkanımızın bizlere tıpkı talimatı oldu. ‘Bitlis’i kadim, ata yurdu kimliğine ulaştırın’ dedi. Bitlis’i gerçek kimliğine ulaştırıp bilcümle ilçeleri ve içerisinde bulunduğumuz Ahlat ile birlikte Türkiye’ye armağan edeceğiz” dedi.

Ahlat Kaymakamı Fikret Keder ise fethin 951’nci yıl dönümünü tebrik etmek için Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde bu organizasyona Okçular Vakfının iri fedakarlıklarıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, ” Odalık Alparslan’ı, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle ecnebi ediyorum” diye konuştu.

“Bu topraklar macerasız yurdumuz olmadı” diyen Yabani Armut Belediye Başkanı Abdulalim Seçkin Sürücü birlikte şöyle konuştu:

“Çokça hız süreçlerden geçtik. Geçmiş ve bugün bu topraklara ayn dikenler ayrımsız zamanda bu milletin birliğine ve dirliğine göz diktiler. Ama milletin şuuru, Cenab-ı Hakk’a şükürler olsun bu toprakları bu zamana kadar ağızotu etmedi. Zaman bile burada değme çadırımızda sergilediğimiz, Edirne’den Kars’a cümlesinin sahn bulduğu bu alanda inşallah Urfa, Mardin, Diyarbakır, Edirne, Çanakkale, İstanbul, İzmir neyimiz var ise hepimiz buradayız. Biz biriz, yegâne ülkeyiz, biricik milletiz, Alem-i İslam’ın bile miftahıyız. Bu yürekle cereyan ediyoruz. Bura ve Malazgirt’te biz işe başlarken gerçekte batıya, tekmil dünyaya o sesi veriyoruz. Bu millet hiçbir surette size bu coğrafyayı ensiz edeceğiniz ayrımsız imkanı vermez. Kuvvetimiz ve Tanrı’ın izniyle yalnız 80 milyon Türkiye değil coğrafyamızdaki kül mazlumların sesi olacağız ve bu millete engel verdirmeyeceğiz. Batı’nın bütün enstrümanları devreye girse gene biz uymazlık verdirmeyeceğiz, başaramayacaklar.”

Konuşmaların ardından Vali Çağatay ve beraberindekiler, çadırları ve stantları yegâne yegâne gezdi. Etkinlikler, umum oyunları gösterileri, okçuluk, atlı okçuluk, cirit kadar oyunlarla bitmeme edecek.

Çarho bölgesinde mensur edilen Türkiye’nin ikinci şişman ulus bahçesi ve 1071 Odalık Alparslan Otağı’nda gerçekleştirilen programa Bitlis Valisi Oktay Çağatay, İl Bitirmiş Komutanı Tugay Eyüp Subaşı, Bitlis Aziz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, İl Inanma Müdürü Çap Özcan, Yabani Armut Kaymakamı Fikret Kırıcı, Ahlat Belediye Başkanı A. Seçkin Çoban, vali yardımcıları, kaymakamlar, şehremaneti başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Share: