Afyonkarahisar’da “Gelgeç Güvenliği” uygulaması yapıldı

İçişleri Bakanlığının ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ ile ‘Yayalar İçin 5 Adımda Tehlikesiz Trafik’ projeleri kapsamında Afyonkarahisar’dahi “Geçici Güvenliği” uygulaması gerçekleştirildi.

Selçuki Mahallesi’ndeki yolcu geçidindeki uygulamada, Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, kırmızı düdük dağıtılan beş öğrencilerinin ellerindeki ‘yayalar kırmızı çizgimiz’, ‘bulaşan güvenliğinin nöbetçisiyiz’ ile ‘öncelik hayatın, öncelik yayanın’ pankartlarıyla yolun karşısına geçti.

Yiğitbaşı ile öğrenciler, güven ve uyanık ekiplerince önlem alınan trafikte duran miftah sürücülerine bilgilendirme dahi bulundu, broşür dağıttı.

Etkinliğin arkası sıra Yiğitbaşı, gazetecilere, okulların açılmasıyla yayaların trafikteki güvenliği amacıyla sürücülerin hassasiyetli olması gerektiğini söyledi.

Afyonkarahisar’birlikte yayalara yönelik aynı farkındalık tahsis etmek istediklerini dile getiren Yiğitbaşı, şöyle konuştu:

“İçişleri Bakanlığımızın geçmiş yıllardaki projelerinde çocuklarımız her ant bizlerin paydaşı olmuştur. Bugün bile gene bu sürece çocuklarımızla birlikte ruh yöneltmek istedik. Selçuki İlkokulu’ndaki 4. sınıf öğrencileri bizlere destek oldu. Öğrencilerimiz de palyatif ve trafik üzerine çokta şuurlu olduklarını gördük. Bütün geçici kurallarını biliyorlar, çok bereketli öğrenmişler. Ama bu konuyu yetişkinlerimiz ve sürücülerimizin birlikte öğrenmesi gerekiyor. Yayaların şuurlu olduğu kadar onların birlikte şuurlu olması gerekiyor.”

Uygulamaya, Vali Yiğitbaşı’nın beraberinde İl Inanma Müdürü Şanlı Bozulmamış, İl Güllabi Komutanı Yılmayan Kırgel, İl Milli Eğitim Müdürü Pek Yalman, Selçuklu İlkokulu Müdürü Eralp Ekrem Geçe, kurum amirleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.Share: