Adıyaman’da içerisinde 4 iskeletin bulunduğu 1800 almanak çukur bulundu

Adıyaman’üstelik içerisinde 4 iskeletin bulunduğu 1800 yıllık mezar bulundu

ADIYAMAN Adıyaman’daki Perre Antika Kenttin mozaikli alanında yapılan kazılarda içerisinde 4 iskeletin olduğu 1800 almanak sanduka mezar bulundu.

Adıyaman İl Özel İdare Müdürlüğünün finansman desteğiyle Müze Müdürlüğü vasıtasıyla Kommage Uygarlığının beş balaban kentinden birisi olan Perre Antik Kentte kazılar 3 ayrı bölgede bitmeme ediyor. Nekrepol alanının kuzeyinde mevcut yerleşme yeri, merdivenli çatı ve mozaikli alanda kazı çalışmaları sürüyor. 2009 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkartılan mozaikli alanda, bu yıl yeniden başlatılan kazılarda sanduka tipi çukur bulundu. Tıpkı metre kadar 2.1 metre uzunluğunda ve tahminî 2 titrem ağırlığında olan sanduka mezarın kapağı, kazı ekibi ve işçiler tarafından açıldı. Mezar açıldığında içerisinde 4 âdem iskeletine rastlandı. Mezarın içerisinde her altın eşyaya rastlanmadı. Mozaikli alanda, 150 metrekare kadar tıpkı kısmı halel olmuş mozaik, ayrıca kartal kabartmalarının bulunduğu bir oyuntu odası bulunuyor.

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, 2009 yılında sonradan mozaikli alanda bu yıl kazılara başladıklarını belirterek, “2009 yılında ilk kez yapmış olduğumuz kazılar sonucunda Bazilikanın 5. Çağ taban mozaiği denilen tıpkısı yapıya ulaşmıştık. Bu mozaikte ılımlı sahnede cennet sahnesi dediğimiz asılı dalı içerisinde yaban keçileri ve ayrıksı hayvan betimleri vadi almaktaydı. 2022 yılında ise Adıyaman İl Özel İdaresi’nin desteğiyle ikinci adım ihaleyi gerçekleştirdik. Bu hafta başladığımız kazılarda üzerinde kapağı kâin sanduka tipi benzeri mezara ulaştık. Kapağı kaldırdığımız bile 4 bireye ilgili iskelet belirleme ettik. Bu iskeletlerin milattan sonra 2. Asır yani günümüzden 1800 sene öncesine ait olduğunu düşünmekteyiz” dedi.Share: