Adana, Mersin Ağacı, Hatay ve Osmaniye’de palyatif geçitleri kırmızıya boyandı

İçişleri Bakanlığınca “Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye’de yaya geçitleri kırmızıya boyandı.

Adana’nın eşkâl Seyhan ilçesindeki Süreyya Nihat Ağızcıl İlkokulu uğrunda trafikte eğreti önceliğine dikkati örtmek ve güdücü duyarlılığını tasarruf etmek amacıyla başlatılan kampanya kapsamında aktiflik düzenlendi.

Vali Süleyman Elban, İl Güvenlik Müdürü Doğan İnci ve İl Açıkgöz Komutanı Miralay Bilgihan Yeşilyurt, etkinliğe katılan öğrencilerle eğreti geçidini kullanarak yolun karşısına geçti.

Daha bilahare site protokolü sürücülere risale dağıtıp sâri geçidini kırmızıya boyadı.

Ilbay Elban, gazetecilere, İçişleri Bakanlığı’nın 3 yıldır trafik kazalarında arızi ölümlerinin azaltılmasıyla ilişkin çok sayıda faaliyet yaptığını söyledi.

Bugün ise “Hayata saygı duruşu, yayaya saygı duruşu” mottosuyla kampanyanın 4’üncü etabına geçildiğini kaydeden Elban, “Esas hedefimiz kazaların azaltılması, olan kazalarda ise can kaybının veya yaralanmaların en uzuv inmesidir. Hem yayalara hem sürücülerimize konuyla ilgilendiren uyarılarda ve hatırlatmalarda bulunduk. Temennimiz arz beş altı kazanın olduğu bir trafik düzenidir.” dedi.

Mersin

Sazak’de, kampanya kapsamında Yenişehir ilçesindeki Hacı Sabancı Anadolu Lisesi uğrunda etkinlik düzenlendi.

Vali Ulvi Hamza Güreşçi, İl Güvenlik Müdürü Mehmet Aslan, İl Bitirmiş Komutanı Tuğgeneral Soylu Çarıkcıoğlu, trafikte bulaşan önceliğine dikkati soldurmak ve sürücü duyarlılığını artırmak amacıyla öğrencilerle sâri geçidinden geçti.

Katılımcılar, yayalara özen gösterilmesi amacıyla geçidi kırmızıya boyadı.

Güreşçi, gazetecilere, kampanya çerçevesinde gidiş geliş güvenliğiyle ilgili konulara aksan yaptıklarını söyledi.

Yayaların güvenliği için sürücülere kocaman görevler düştüğünü tamlayan Güreşçi, “İnsan hayatı gelişigüzel şeyden mehabetli. İnsanımızın fert güvenliğini çıkarmak elbette kim birinci derecede devletimizin görevi. Bu görevi vatandaşlarımızın hassasiyetiyle birleştirdiğimizde, müspet neticeler alabiliriz. Vatandaşlarımızın duyarlılığı haddinden fazla yüce. Sonuncu uğur, kazaların, duygusal ve dünyalık kayıplarının sıfırlanmasıdır. Bu vesileyle çocuklarımıza teşekkür ediyor, onlara trafikte rahat tehlikesiz günler diliyorum.” diye konuştu.

Hatay

Hatay’ın Antakya ilçesinde Vali Teoman İlkokulu önünde trafikte yaya önceliğine dikkati kısaltmak ve çoban duyarlılığını artırmak üzere başlatılan kampanya kapsamında program düzenlendi.

Ilbay Yardımcısı Harun Kaya, Antakya Kaymakamı Mustafa Harputlu, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, İl Kurnaz Komutan Yardımcısı Güllabi Miralay Yüksek Ikbal Gümüş, İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ahmet Tacir, beraberinde öğrencilerle eğreti geçidini kullanarak yolun karşısına geçti. Katılımcılar daha sonraları bu eğreti geçidini kırmızıya boyadı.

Harun Kaya, öğrencilere trafikte ilgi etmeleri müstelzim kavait için vukuf verdi.

Osmaniye

Osmaniye’de Martir Bekir Evirgen İmam Dil Cambazı Ortaokulu önünde planlı etkinlikte, Ilbay Erdinç Yılmayan, öğrencilerle ekol girişindeki yaya geçidini kırmızıya boyadı.

Ilbay Yılmayan, burada yaptığı konuşmada, trafikte yayaların önceliğine muvakkat geçitlerindeki al çizgiyle dikkati kabul etmek istediklerini belirtti.

Sürücülerin yayalara öncelik vermesinin eke olduğunun altını çizen Yılmaz, “Trafik kurallarına uymanın hayati anlamda koskocaman olduğunu ve trafik kurallarına uyarak kazaları azalttığımızı biliyoruz. Bu mücadelemizi sürdürüyoruz. Sürücülerimizi nasıl gidiş geliş kuralarına uymayı, güven kemerlerini takmayı, yayalarımıza öncelik vermeyi bire bir el daha hatırlatmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: