Acun Etnospor Konfederasyonu Başkanı Erdoğan, Ahlat ve Malazgirt’teki etkinlikleri değerlendirdi Açıklaması

Acun Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Yabani Armut ve Malazgirt’in, Anadolu topraklarını yurt özne hikayenin ve değerlerin nirengi noktası olduğunu ifade etti.

Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada yaşanan Kovid-19 salgını nedeniyle benzeri süredir Malazgirt Zaferi kutlamalarının istem edilen boyutta yapılamadığını hatırlattı.

Ahlat ve Malazgirt’in salgından evvel Anadolu’nun dört bir yanından vatandaşların teveccühüne uğradığını belirten Erdoğan, salgın sürecinde bunun yavaşladığını söyledi.

Bu yıl seçme bunama olmaksızın yapılan etkinliklere vatandaşların yoğun ilişki gösterdiğini dile getiren Erdoğan, hem Yabani Armut’taki tarihi Selçuklu mezarlarının hem de Malazgirt Saha Muharebesi’nin geçtiği alanın önemine işaret etti.

Buraların ülfet edilmesinin mefret olduğunun altını çizen Erdoğan, “Yabani Armut ve Malazgirt, bu toprakları bize vatan fail hikayenin ve değerlerin benzeri nirengi noktası.” dedi.

Bilal Erdoğan, Çanakkale’nin, son 20 yılda haddinden fazla pahal şekilde Rum’nun dört bir aracılığıyla vatandaşların, öğrencilerin ve gençlerin teveccühüne uğradığını, Ahlat ve Malazgirt üzere dahi bir şeyi ümit ettiklerini söyledi.

Çakal Armudu’ın Küçük Asya beyliklerinin Rum’ya dağılma noktası, Malazgirt’in ise Bizans’ın hezimete uğratıldığı tıpkı düz olduğunu hatırlatan Erdoğan, gelecek yıllarda buraların öğrenciler, gençler ve vatandaşlar aracılığıyla konuşma edileceğini şimdiden gördüklerini kaydetti.

“Zenginliklerin keşfine müteveccih himmet”

Malazgirt’te arkeolojik çalışmaların bitmeme ettiğini nâkil Erdoğan, şunları kaydetti:

“Malazgirt’teki kazı bilimsel mücahede, kavga meydanının tamam konumunu tayin, savaştan kalmış olabilecek aletlere ve ayrıksı arkeolojik buluntulara odaklanma üstüne bitmeme fail ayrımsız iş. Ahlat’taki arkeolojik icraat ise tarihi Selçuki mezarları merkezinde bitmeme ediyor. Buradaki çalışmalar, ayrımsız yandan açıkta olan çukur taşlarının kaidelerinin temizlenmesi, onarılması, bir yandan dahi elan toprağın konusunda çıkarılmamış olabilecek zenginliklerin keşfine müteveccih. Değme geçen yıl yerey altındaki hazinelerin gün yüzüne çıkarılmasına ve halkımızla buluşturulmasına şahit oluyoruz. Bunlar birlikte herhangi bir sabık yıl devam edecek.”Share: