Açık Deniz Özkoç’tan Sayıştay Eleştirisi: “Sayıştay’ın Asıl Kanunuesasi Görevi Tamamen Ortadan Kaldırılıyor. Budanıyor”

CHP Takım Başkanvekili Açık Deniz Özkoç, Sayıştay’ın kamu kurumlarına müteveccih 2021 teftiş raporlarına ait; “Sayıştay’ın geçmiş yıllardaki bulguları malumat konusu olmuştu. Bu yılki denetimlerde anlaşılan kurumlarda bu balaban bulgular imdi maalesef bulunmayan. Akıbeti de belgisiz. Enerji Bakanlığı, EPDK, Uran Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı denetleme raporlarında esbak yıllarla kıyaslanınca bunu açık aynı biçimde görüyoruz. Sayıştay’ın temel anayasa görevi tamamen ortadan kaldırılıyor. Yani budanıyor, budanıyor, budanıyor. Raporların yıllar ortamında hangi yapıldığına, yapılmadığına dayalı Meclis hafızasını deli dolu tutaç kısımlar ise ayıklanıyor” dedi.

CHP Kadro Başkanvekili ve Sakarya Mebus Engin Özkoç, bugün TBMM Umumi Kurulu’nda Sayıştay’ın kamu kurumlarına müteveccih 2021 denetim raporlarını değerlendirdi. Özkoç, bu yılki Sayıştay raporlarında denetleme bulgularının vadi almamasını eleştirdi. Özkoç, şunları söyledi:

“Bütçe görüşmeleri yaklaşıyor. Ihtilaf partisi yerine, devletin harcamalarını taharri ediyoruz. Sayıştay’ın eski yıllardaki bulguları selen konusu olmuştu. Bu yılki denetimlerde mahsus kurumlarda bu koca bulgular çıktı maalesef yok. Akıbeti bile belirsiz. Enerji Bakanlığı, EPDK, Sanayi Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı teftiş raporlarında eski yıllarla kıyaslanınca bunu açık bire bir biçimde görüyoruz. Hassaten bulguların mefret bire bir kısmı Sayıştay’ın o kuruma dayalı raporlarının böylecene düz alan takip, izlem cetvellerinden dahi çıkartılmış durumda.

Sayıştay’ın temel kanunuesasi görevi tamamen ortadan kaldırılıyor. Yani budanıyor. Raporların yıllar ortamında ne yapıldığına, yapılmadığına dayalı Divan hafızasını etken tutaç kısımlar ise ayıklanıyor.

Buradan didiklemek istiyoruz. Sayıştay’ın devleti denetlemesi engelleniyor mu? Engelleyenler kim? Milletten ve uymazlık partilerinden hangi saklanıyor? Bizim görevimiz milletin vergileriyle hizmet aktarılması gerekirken eğer benzeri yöntemsizlik, hükümsüzlük, yöntemsizlik varsa bunu denetlemektir. Bunu ortadan kaldırmak Divan’in güvenilirliğini ortadan yolmak demektir. Bunun karşısında hızlı duracağız.”

“YEMEDEN IÇMEDEN YOLSUZLUKLARI KONUŞTUĞU İÇİN KRT’YE, TELE1’E, EL TV’YE RTÜK TARAFINDAN VERİLEN CEZALAR AKILLICA DEĞİL”

Özkoç, antrparantez; RTÜK’ün bugün KRT, Tele1 ve Umum TV yayınları ile ilgili verdiği ceza kararlarına birlikte aksülamel gösterdi. Özkoç, şunları söyledi:

“Matbuat özgürlüğü, haddizatında güçler ayrılığının ayrılmaz bir parçasıdır. Ülkemizde gerçeklerin konuşulması, gerçeklerin tartışılıyor olması; bizim geleceğimize kötülük vermez. Geleceğimizi güçlendirir. Vakit Kaybetmeden yolsuzlukları konuştuğu amacıyla KRT’ye, Tele1’e, Ahali TV’ye verilen, RTÜK yoluyla sunulan cezaların akillicasina olmadığını bunu kınadığımızı ayrımsız nöbet elan rapor ediyorum. Bizim bilim alma ve marifet ödeme özgürlüğünü ortadan kaldırmamız gerekiyor. Zaten Genel Kurul’da da konuştuğumuz konu budur.”

Share: