Abdurrahman Tutdere: “Bu Topraklarda Üretilen Benzeri Duman Zahir Gizlice Tamam?”

CHP Adıyaman Saylav Abdurrahman Tutdere, TBMM Hak Komisyonu’nda, Kötü, Esrar Mamulleri ve Etanol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun’bile mübayenet öngören kanun teklifinin görüşmelerinde; ” Türkiye’bile, bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları aracılığıyla üretilen ayrımsız tütün bittabi gizlice olur?” dedi.

AKP milletvekillerinin hazırladığı taşıyan Kötü, Tütün Mamulleri ve Etil Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Yasa ile Ara Sıra Kanunlarda Mübayenet Yapılmasına Dair Yasa Teklifi, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, teklifin görüşmeleri sırasında; “Bu gördüğümüz tütünler Adıyaman ilkin almak amacıyla Malatya, Batman, Hatay, Bitlis, Muş, Mardin gibi bir nice ilde anadan görme anlamda üretimi yapılan, bu topraklarda yetişen milli ve yerli tütün” dedi.

Tutdere konuşmasının devamında şunları söyledi:

“ULUSLARARASI ŞİRKETLERİN BASKISI: Yaman işi konuşulurken maalesef, uzun süreden beri bu Türkiye’nin, bu toprakların tanığı tütünler ile dışarıdan kaçak kendisine Türkiye’ye sinsice yollarla getirilen tütünler bilcümle karıştırıldı. Bilcümle karıştırıldığı için da amal hep yanlış yapıldı. Kavisli yapıldığı için bile yıllardır vatandaş çile çekiyor, dokunaklı çekiyor ve mağdur oluyor. 2017 yılında arsıulusal sigara şirketlerinin üstelik baskısıyla nereden geldiği küçük muhtemelen sıfır bir anlayışla, bitirme belgesi almadan duman satan, satışa sunma eden, bulunduran, nakledenlere üç yıldan şeş yıla büyüklüğünde cezaevi cezası geldi. Ben şu anda bunu Tiryaki Mir’e ticari amaçla satsam gideceğim üç sene delik cezası yatacağım. Siz bu teklifle bunu iki yıla düşürüyorsunuz. Evet, Türkiye’de, bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yoluyla üretilen bir kötü elbette sinsice evet?

SİZ HIZINIZI ALMIYORSUNUZ BİR FİİLE 2 DEFA CEZA GETİRİYORSUNUZ: Ego bu Mecliste yüzlerce yol anlattım. ‘Bu ceza makul değil’ dedik. Sesimizi yarım yamalak duymuşsunuz ihvan. Biz bunu ‘üçü iki yapın’ diyerek söylemiyorduk, bunu tamamen yolmak geçişsiz. Yasa’de sarmalık tütün satanlara ilişik yönetsel nakdî ceza doğrusu var, mala ahali koyma var. Filhakika tıpkı fiilin tıpkısı cezası evet. Siz niye hızınızı almıyorsunuz aynı eyleme, aynı fiile 2 misil ukubet getiriyorsunuz kim? Hem yönetsel para cezası verip hem mala el koyacaksınız, ayrımsız bile ‘Yetmez kardeşim, size iki yıldan ilkokul yıla büyüklüğünde hapishane cezası getireceğiz’ diyorsunuz yahut ‘Vereceğiz’ diyorsunuz.

ŞİMDİ SÜREKLİ CEZAYLA KARŞI KARŞIYA KALACAK: Demincek Abdullah Eş, ayrıksı hukukçular dahi “Efendim, tığ bu şekilde yaparak sunma azından denetimli serbestlik kapsamına koyuyoruz.” diyorlar ihvan, bu vatandaş ayrımsız sefer satmıyor kim bunu. Herif 200 kilo, 300 kilo kaldırıyor, 50’sini tıpkısı satıyor, ihtiyacına göre 20’sini aynı satıyor, 100 kiloyu bire bir satıyor, herhangi bir devir satıyor bunu. Demincek daima cezayla karşı karşıya kalacak nedeniyle şişman alacağı ukubet az daha koca öldürmeye teşebbüsle bire bir husus ati, yani mantığı namevcut bu işin.

BU HAPİS CEZASININ KESİNLİKLE HALKTA ÜSTELIK KARŞILIĞI YOK: Bakınız, uygulamada şu anda bu yasadan muhit benim bildiğim, yüzlerce birey mağdur. Tıpkı güruh savcılıkta dosya var, bire bir derinti de küşade ülkü var. Yani siz tıpkı taraftan diyorsunuz ki, ‘Yargının yükünü azaltalım.’ Tıpkısı taraftan çıkardığınız bu yasalarla yükü artırıyorsunuz. Biz 2017’da dediğimizde eğer bizi dinlemiş olsaydınız, bugün bu kanun esasen buraya gelmeyecekti. Bakınız, biraz sene sonradan bu şekilde geçse da bu kanun tekrar ati; burada tartışılacak, konuşmayacak zira bu yasanın uygulanabilirliği yok. Bu mapushane cezasının kesinlikle halkta da karşılığı yok. Mahbes cezasının zir sınırını üç yıldan iki yıla düşürmek banko sorunu çözmeyecektir, çözmekten uzaktır.”

Share: