AB’den Erdoğan’ın “Ansızın gelebiliriz” ifadelerine tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a hitaben gider ettiği “Bire Bir tün ansızın gelebiliriz” sözlerine Avrupa Birliği Komisyonu’ndan reaksiyon geldi.Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik hafta böylecene yaptığı meşruhat, Avrupa Birliği (SU) Komisyonu’nun günlük basın toplantısında gündeme geldi. Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, aynı gazetecinin konuyla ilgilendiren sorusuna verdiği yanıtta ” Türkiye’nin politik liderliğinin Yunanistan’a ve Palikarya halkına alın bu düşmancasına açıklamalarından haberdarız. Bunlar aheste keder kaynağıdır” dedi.

Stano “Türkiye’den gerilimi tırmandırıcı söylemlerden kaçınmasını ve bol komşuluk ilişkilerini geliştirmeye çalışmasını bekliyoruz, tersini değil” ifadelerini kullandı.

“Yunanistan ile ilgiler bahis konusu olduğunda, açıkta olan kamu konular, barışçıl bir tarzda, diyalog vasıtasıyla, bereketli niyetle, arsıulusal hukuka riayet ederek ve mebzul komşuluk ilişkileri prensibiyle ahenkli şekilde ele alınmalı” diyen Stano “Yunanistan, Avrupa Birliği üyesi bire bir ülkedir. AKARSU üyesi devletlerin egemenliği ve yer bütünlüğüne içtinap etmek gösterilmelidir” şeklinde konuştu.

Cumhur Reisi Erdoğan Cumartesi günü Samsun Çarşamba Havalimanı’nda TEKNOFEST 2022’nin açılışında bire bir enformasyon yapmıştı. Yunanistan’a yüklenen Erdoğan “Adaları işgal etmeniz falanca bizi bağlamaz. Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, ayrımsız geceleyin akılsız gelebiliriz” demişti. Erdoğan “Yunanistan’a bizim yegâne cümlemiz var: İzmir’i unutma” ifadelerini kullanmıştı.

DW/ EC, JD

Share: