AA objektifinden Hususi Harekat’ın gazileri

Türkiye’nin mütenevvi bölgelerinde yıldırı örgütlerine karşı verilen kahramanca mücadelelerde yaralanan Hususi Harekat gazileri, 19 Eylül Gaziler Günü’nde duygularını Küçük Asya Ajansı ile paylaştı.

Farklı dönemlerde, Türkiye’nin değişik şehirlerinde teröre karşı planlı operasyonlarda yaralanan ve yaşadıklarını “esbak” üzere hatırlayan gaziler, AA muhabirine görevdeyken fariğ bozuk fotoğraflarıyla şataf verdi.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde, 2015’teki terörle mücadele operasyonları sırasında zırhlı vesile içindeyken, terör örgütü PKK’nın attığı roket sonucu yaralandığını anlatan gazi Galebe Baydar, “O yaralanmadan ekolojik ortam kulağımda yüzde 90 sema kaybı oldu ve bibi cihaz kullanıyorum.” dedi.

Geçici görevlendirmeyle 2016’da İstanbul’a gönderildiğini belirten Baydar, 15 Temmuz çarpış girişimi sırasında görevlendirildiği Boğaziçi Köprüsü’nde, darbecilerin açtığı biberli sonucu bu öğün esasen yaralanarak ikinci kez gazi olduğunu anlattı.

Baydar, “Gazilik benim üzere ayrımsız şereftir, onurdur. Hususi harekata girdiğim geçmiş günden itibaren 30 yıl boyunca haddinden fazla istekli çalıştım. Hakeza görevler olsa gine gidip canımı vermeye hazırım.” şeklinde konuştu.

“Gaziler unutulursa maziler bile unutulur”

Diyarbakır’üstelik 1992’bile teröristlerle girdiği çatışmada kolundan ve omzundan yaralanan 60 yaşındaki gazi Gökhan Dugan ise gazi olduktan tıpkısı sene sonradan kardeşi Hacı Osman Dugan’ı teröre martir verdiğini anlattı.

Vatan amacıyla seçme makule fedakarlığı hücre aldıklarını söyleyen Dugan, “Ecdadımız bu yurt amacıyla canını, kolunu, gözünü verdi. Bizler dahi onların torunları olarak canımızı, kolumuzu, bacağımızı ve bazı uzuvlarımızı bu vatan amacıyla feda ettik. Icabında canımızı dahi vermeye üstelik hazırız. Kâfi ki gaziler unutulmasın. Gaziler unutulursa maziler de unutulur.” dedi.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 1992 yılında yaralanan 66 yaşındaki Gazi Celalettin Yüksel ise gaziliğin, Tanrı’ın aynı lütfu olduğunu söyledi.

Kırsal alanda PKK ile girdikleri çatışmada bacağından iki kurşunla vurularak yaralandığını aktaran Yüksel, “Tığ şehitlik mertebesine ulaşamadık ama Tanrı bize gaziliği nasip etti. Bundan çevre dahi alım duyuyorum.” dedi.

Yine görev verilse tıpkı göreve eğilimli olacağını kaydeden Yüksel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yurt ve ulus için elbette kim birilerimiz gazi olacağız, martir olacağız. Ama bu üslubu tek antlaşma yitirmeyeceğiz. Çünkü bu vatan bizim. Ayrılamaz bütünlüğünü icat etmek dahi yeniden bize ve gençlerimize düşüyor. Ego şu zaman 66 yaşındayım. Beni yine benzeri göreve gönderseler seve seve giderim ama bu misil şehitliği rağbet ederim.”

“Ne şehit olamadım diye niteleyerek üzülüyorum”

Şırnak merkezde 2016’birlikte yıldırı örgütü PKK’ya cebin düzenlenen operasyonlara başlanan önceki günde yaralanan 57 yaşındaki Gazi Sağ Ders üstelik yaşadıklarını anlattı.

Ev araması sırasında teşekkül üyelerince döşenen bombaların patlaması sonucu yaralanan Öğüt, bir metre birlikte bomba patladığını ve kestirmece 15 metre havaya yükseldiğini kaydetti. Yere düştükten derakap bilahare tıpkı bombanın elan patladığını söyleyen Öğüt, patlamalar sonucunda elinden ve süslü parmağından yaralandığını belirtti.

Bu saldırıdan iyi kurtulduğuna şaşırdığını vurgulayan Ders, “Gazilik çokça çekicilik donör benzeri karşı amma ego “sebep şehit olamadım” diyerek üzülüyorum. Çocuklarım da benimle kurum duyuyor. Fert manada kelimelere dökülemeyecek hisler.” dedi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 2015 yılında terörle mücadelede iki ayağını kaybeden 54 yaşındaki Gazi Ömer Kula ise gazi olduğu için çekimli olduğunu söyledi.

Gaziliğin dünya malı boyu taşınacak tıpkı şeref madalyası olduğunu belirten Kula, “Bu vatan amacıyla iki bacağımı feda ettim, icabında vatan için daim canımı feda etmeye hazırım.” dedi.

1994’te Mardin’in Kızıltepe ilçesinde terör örgütü PKK ile girdikleri çatışmada yaralanan 60 yaşındaki Gazi Ahmet Tulum üstelik daim göreve hazır olduğunu söyledi.

Diyarbakır’ın Sur ve Şırnak’ın Silopi ilçesindeki operasyonlarda yaralanan gaziler

Diyarbakır’ın Uğur ilçesinde 2015 yılında ölçülü hendek barikat operasyonlarında yaralanan 58 yaşındaki gazi Kaya Antrenör birlikte yaşadıklarını aktardı.

Bina girişi esnasında PKK’lı teröristlerle çıkan çatışmada kolundan, gözünden ve bacağından yaralanıp gazi olan Koç, şöyle konuştu:

“Ben özel harekata girdiğimde ‘Allah bana burada zor olmayı şans etsin.’ dedim. Allah bana henüz fazlasını verdi. Hususi harekatçı adına emekli olup gazi oldum. Oradaki operasyonlarda oğlum yaşındaki gençleri şehit verdik. Bize birlikte gazilik talih oldu. Tanrı tekrarını yaşatmasın.”

2015 yılında Şırnak’ın Silopi ilçesinde ölçülü trap barikat operasyonlarında yaralanan 58 yaşındaki gazi Ahmet Yılmaz ise polis evinin çatısında teröristlerce vurularak gazi olduğunu söyledi.

Yılmaz, “Bu ülkede yaşananların ve geçmişin, unutulmaması gerekiyor. Bu ülkede, bu toprakların zahir kazanıldığının ve zahir ehil çıkıldığının bilinmesi ve gençlerin üstelik buna ehil çıkması geçişsiz.” dedi.

“Bizler vatan mücadelesinin etkin örnekleriyiz, bizi unutmayın yeter”

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 2016’daki çukur operasyonları sırasında yılgın altında kalarak yaralanan 30 yaşındaki Kaan Orkun Yanar ise bozgun altında kaldığı esnada çokça sevdiği devresinin şehit olduğunu boğazı düğümlenerek anlattı.

Yaşadıklarının aklından hiç çıkmadığını kaydeden Yanar, şöyle konuştu:

“Hepimiz bu yola martir olma şiarıyla çıkıyoruz fakat kimilerimize talih oluyor kimilerimize olmuyor. Bize yiğitlik şans oldu. Aslında bu iri bir ruh. Akşam yattığınızda ve sabah kalktığınızda bu ruhu daim yaşıyorsunuz. Olaylar hafızanızda daima ateş parçası. Bu gururu taşımaktan onur duyuyoruz. Bizler vatan mücadelesinin enerjik örnekleriyiz, bizi unutmayın yeter.”

Share: