7 kestane “abide dikme” kendisine tescillendi

Artvin’de anıt ongun kendisine tescillenen 7 kestane ağacına tanıtım levhaları asıldı.

Yeşil Artvin Derneği, merkeze sınırlı Dere Mahallesi Naşop mevkisindeki kestane ağaçlarının tescillenmesi amacıyla 2020 yılında Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne başvurdu.

Yürütülen çalışmalar sonucu yaşları 350 ila 500 arasında değişen 7 kestane ağacı “abide ağaç” namına tescillendi.

Yeşil Artvin Derneği, Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi mensuplarından oluşan astronomi, tescil işlemleri tamamlanan ağaçlara lansman levhalarını astı.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Berrak Bayram Karahan, gazetecilere, ağaçların tescilinin Artvin için çokça kebir ayrımsız gelişme olduğunu söyledi.

Dernek olarak bu ağaçların tescillenmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirten Karahan, “Bu ağaçların korunması gerektiğine inanıyoruz. 500 yıllık ağacımız var. Bunların gelecek nesillere aktarılması üzere hepimiz elimizden geleni bilcümle alay malay yapacağız.” dedi.

Karahan, ağaçların sağlıklı olduğunu ve kâr vermeye devam ettiğini dahi kaydetti.

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü Ofis Müdürü Umut Ural Özkan üstelik gusto varlıklarıyla ilgilendiren icraat yürüttüğünü ifade ederek, şöyle konuştu:

“Yeşil Artvin Derneği bize bu ağaçlarla ilgili talepte bulundu. Biz bile üniversiteden hocalarımızın yaptığı bilimsel çalışmaları temel alarak süreci yürüttük. Raporları Bakanlığımıza gönderdik. Özel ağaçlar olduğu kararına varılan ağaçlar, anıt dikme yerine tescil edildi. Bu ağaçların korunması gerekiyor. Bunu koruyacak bile bizleriz. Bakımları üzere gerekli çalışmaları sürdürüyoruz. Bunların Artvin amacıyla çok güzelce değerler olduğunu düşünüyorum.”

Orman Fakültesi Akademisyen Prof. Dr. Mehmet Özalp ise abide ağaçların tescillenmesi sürecinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Bilimsel ayrımsız mücahede neticesinde anıt dikme niteliğini taşıyabilecek mecmu 19 dikme belirlediklerini tamlayan Özalp, “Bunlardan 7’si sakil yaşlara cemaat. Bu ağaçlar tescil edildi. Bu Artvin’imizin güzelliği, zenginliği. İyi ayrımsız envanterle abide ağaç niteliğinde haddinden fazla daha çok ağaç bulunabilir.” ifadelerini kullandı.

Share: