7 bin 784 yaban hayvanı, otama edilerek doğaya bırakıldı

TARIM ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce kurulan rehabilitasyon merkezlerinde, serencam 10 yılda çeşitli nedenlerle yaralanan 38 bin 631 yaban hayvanı, otama ve rehabilite edilerek, tabii ortamına bırakıldı. 2022’de ise 12 bin 596 yaban hayvanından 7 bin 784’ü, baştan doğaya kazandırıldı. 1017’sinin tedavisi devam ederken, 453 çandır hayvanı ise zooloji bahçelerine yerleştirildi.

‘Av ve Aşılanmamış Hayvanı Teksir Yeri ve İstasyonları ile Istirdat Merkezlerinin Kuruluşu, Yönetimi ve Denetimi Hakkında Yönetmelik’ ve uluslararası sözleşmeler uyarınca tabii afat, kasaba sorunları, yaralanma ve sahipsiz kalma gibi nedenlerle bakıma ve tedaviye eksikli olan çandır hayvanları amacıyla tedavi ve rehabilitasyon merkezleri kuruluyor. 2000’li yılların başlarında üniversiteler, hayvanlar bahçeleri, belediye ve sivil cemiyet kuruluşlarınca yapılan protokoller ile karışık hayvanları tedavi edilirken, 2010 yılında bakanlığın kurduğu format devreye girdi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nca kurulan geçmiş kurtarma ve rehabilitasyon merkezi olan Bursa Ululuk Acar Aşılanmamış Hayatı Kurtarma ve Iyileştirme Merkezi’nin bakım vermeye başlaması ile tedavi ve iyileştirme daha kapsamlı yapılmaya başlandı. Bakanlık aracılığıyla gelişigüzel bölge müdürlüğü bünyesinde yaban hayvanı istirdat ve iyileştirme merkezi kurulması hedefi kapsamında şimdiye büyüklüğünde Afyonkarahisar, Bursa, Diyarbakır, Konya, Şanlıurfa, Mersin Ağacı, Sinop, Kars, Van, Rize ve Hatay tutmak amacıyla 11 ilde istirdat merkezi nesir edildi.

10 YILDA 38 BİN 631 AŞILANMAMIŞ HAYVANINA TEDAVİDKMP marifetiyle son 10 yılda 38 bin 631 karışık hayvanı tedavi ve rehabilite edilerek saf hayat ortamına bırakıldı. 2021 yılında mütenevvi nedenlerle yaralanan, kötülük gören 8 bin 957 melez hayvanının 5 bin 450’si tedavi edilerek, tekrar doğaya salındı. 2022 yılında şimdiye kadar 12 bin 596 aşılanmamış hayvanı doğada çorlu ya birlikte güçten sakıt kendisine bulundu. Bunlardan 1017’sinin tedavi ve iyileştirme süreci bitmeme ederken, 7 bin 784 aşılanmamış hayvanı baştan doğaya kazandırıldı. Doğaya dönemeyecek olan 453 karışık hayvanı ise zooloji bahçelerine yerleştirildi.Share: