“6. Zafran Festivali” sona erdi

Curcuna alanı

Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Muharrir’nın konuşması

Kaymakam Kalem Erbabı ve protokol üyelerinin bahçede zafran, dağ çayı ve kekik hasadı gerçekleştirmesi

Orman okulunun ve Pınarbaşı ilçesine ilgili resimlerden oluşan serginin gezilmesi

Hasada katılan Litvanyalı Kristina Asıl Dvareckyte ile röportaj

Karabük’te “6. Zafran Festivali” sona erdi

KARABÜK – Karabük’ün Safranbolu ilçesinde planlı “6. Safran Festivali”, 22 türde 200 bin bitkinin yetiştirildiği “Tıbbi ve Hoş Kokulu Nebatat Şehri” bahçesinin gezilmesiyle akıbet buldu.

Boya, kemirmek, kozmetik, çıkar yol ve gıda sektörü kabil birçok alanda kullanıldığı için “olağanüstü bitki” kendisine adlandırılan ve ilçeye adını veren safran bitkisi için planlı curcuna şişman rabıta gördü.

Festivalin son gününde yapılan etkinlikte konuşan Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Kalem, safranı bugünlere getiren çiftçilere, ihtişam kurumlarına ve evcil yönetimlere teşekkür etti.

Safranı çok daha gelecek noktalara nakil sorumluluğu altında olduklarını tamlayan Muharrir, “Gönlümüz heves ediyor kim safranı dünyanın sunma ücra ülkelerine ihraç edelim, ülkemizin ekonomisine ulama sunacak dereceye taşıyalım. Bu mucizevi bitkiye katma ayar sunarak henüz ileriye taşıyacağız.” dedi.

Safranbolu Orman İşletme Müdürü Duyma Altunay de 2019’de bölgede 120 dekar alanda ağaçlandırma projesinin yapıldığını anlattı.

“Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Şehri” bahçesinde sahlep, kızılcık, dokunaklı dikeni ve deliboynuz gibi 22 türde 200 bin bitkinin toprakla buluşturulduğunu aktaran Altunay, bu sene ise 2 dönüm alanda zafran bitkisinin ekildiğini kaydetti.

Konuşmaların peşi sıra Ilçebay Edip ve tören düzeni üyeleri, bahçede zafran, ada çayı ve kekik hasadı gerçekleştirdi, Orman Okulu’nu ve Pınarbaşı ilçesine ilişik resimlerden oluşan sergiyi gezdi.

Etkinliğe, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Pınarbaşı Şehremini Şenol Yaşar, Safranbolu Kültür ve Turizm Başkanı Şefkatli Dizdar, gelgel müdürleri ve davetliler katıldı.

Hasada katılan Litvanyalı Kristina Esas Dvareckyte, AA muhabirine, safranın zahir toplandığını vira etmek için geldiğini, burayı esasen ülfet yazar gittikçe Safranbolu’da varagelmek istediğini söyledi.

Share: